Dolina Bobru,  Dolnośląskie,  Góry Izerskie,  Karkonosze,  Kotlina Jeleniogórska,  Nowy post,  Podróże,  Polska,  Sudecka Droga św. Jakuba,  Zamki Dolnego Śląska

Atrakcje Gór Izerskich i Karkonoszy – co zobaczyć w trakcie majówki?

Przyjeżdżacie w Sudety na majowe wędrowanie i zwiedzanie okolicy, a nie wiecie, co zobaczyć w Karkonoszach? Przedstawiamy Wam dziesięć niebanalnych pomysłów na zwiedzanie i górskie wędrowanie w trakcie majowych wypadów w piękny rejon Karkonoszy, Gór Izerskich i Kotliny Jeleniogórskiej. Sprawdźcie z nami atrakcje Gór Izerskich i Karkonoszy oraz wybierzcie się na spokojne wędrowanie po Dolinie Bobru i Kotlinie Jeleniogórskiej.

Co zobaczyć w Karkonoszach? Sprawdzamy mniej popularne miejsca!

Karkonosze, są jedną z najpopularniejszych destynacji chętnie wybieraną przez turystów z Polski. Atrakcje Karkonoszy przyciągają każdego roku nie tylko góromaniaków, bo w promieniu kilkunastu kilometrów znajdują się także regiony mniej odwiedzane, a równie piękne i malownicze. Atrakcje na majówkę przygotowaliśmy w podziale na regiony:

  • atrakcje Karkonoszy
  • atrakcje Gór Izerskich
  • atrakcje Kotliny Jeleniogórskiej
  • atrakcje Doliny Bobru

Majówka w Karkonoszach - najlepsze atrakcje na Dolnym Śląsku

Wydaje Ci się, że już nic Cię nie zaskoczy? Sprawdź nasze propozycje! Przygotowaliśmy kilka szlaków oraz zabytków, które świetnie nadadzą się zarówno dla góromaniaków, jak i rodzin z małymi dziećmi. Będą górskie wyrypy, szlaki dla psiarzy i asfaltowe szlaki dla rodzin z dziećmi w wózkach.

1. Cztery dni majówki, czyli cztery dni wędrowania Sudeckim Szlakiem św. Jakuba - atrakcje Doliny Bobru

Sudecka Droga św. Jakuba liczy 105 km długości i nawiązuje do historycznych szlaków prowadzących na zachód przez południową część województwa dolnośląskiego. Mamy tutaj na myśli nie tylko szlaki średniowieczne, ale i współczesne, np. zaplanowaną przed II Wojną Światową Drogę Sudecką (trasa dla ruchu kołowego) o podobnym przebiegu do opisywanego szlaku czy Kolej Sudecką łączącą Kłodzko ze Zgorzelcem. Szlak jest niezwykle malowniczy, poprowadzony przez historyczne części takich miast jak Krzeszów, Kamienna Góra, Jelenia Góra, Lwówek Śląski czy Lubań.

Z sanktuarium w Krzeszowie Sudecka Droga św. Jakuba prowadzi aż do Lubania – w tym miejscu kończy się szlak sudecki. W Lubaniu, czyli na granicy Dolnego Śląska i Łużyc, łączy się z innymi trasami Camino de Santiago w Polsce (m.in. drogą Gniezno-Zgorzelec-Praga czy z Via Regia). Sudecka Droga św. Jakuba jest więc drogą dochodzącą do Camino de Santiago, która umożliwia pielgrzymom spod Karkonoszy wędrować przez Niemcy i Francję do Hiszpanii, aż na Koniec Świata.

Wędrówka polskim camino - czy dla każdego?

Camino de Santiago – Droga Świętego Jakuba, czyli pieszy szlak pielgrzymkowy, obecnie wiele różnych dróg prowadzących przez Europę do miejscowości Santiago de Compostela, gdzie znajduje się grób św. Jakuba. Camino de Santiago to droga dla każdego, bez względu na to, czy jest osobą wierzącą, czy też nie. Każdy przeżywa tę drogę w inny sposób, ma inną motywację do jej przejścia, ale jedno jest pewne – ta droga zawsze zmieni coś w twoim życiu. Idąc szlakiem Św. Jakuba, możesz odzyskać radość z małych rzeczy, możesz spotkać Boga, możesz poznać nowych ludzi lub przemyśleć ważne sprawy i decyzje podejmowane w swoim życiu. Możesz być osobą wierzącą, możesz być ateistą – na szlaku każdy jest mile widziany.

Wędrówka Sudecką Drogą św. Jakuba jest dla wszystkich, bez względu na wiarę, przekonania czy dyktowaną motywację. Trzeba jednak pamiętać, że trasa bywa trudna i momentami brak przy niej takich udogodnień, jak toalety, hotele, hostele, restauracje czy sklepy. Takie miejsca oczywiście są na trasie, ale tylko w większych miejscowościach, a wiele fragmentów Drogi Św. Jakuba prowadzi przez góry, lasy, pola czy łąki z dala od domostw. Tę trasę zaliczamy do górskich wyryp, ze względu na długi czas wędrowania i zróżnicowane warunki. Dla zmotywowanych i żądnych przygód ten szlak będzie świetnym wyborem!

Wędrówkę Sudecką Drogą św. Jakuba opisaliśmy w dwóch postach. Możesz do nich zajrzeć klikając ikonę piechura.

Sudecka Droga św. Jakuba
Sudecka Droga św. Jakuba
Sudecka Droga św. Jakuba

2. Ze Szklarskiej Poręby na Śnieżne Kotły - dla rodzin z dziećmi i dla góromaniaków - atrakcje Karkonoszy

Śnieżne Kotły stanowią jedną z największych atrakcji w zachodniej części Karkonoszy. Pięknie wykształcone kotły polodowcowe przyciągają rzesze turystów każdego roku – wędrują tutaj zarówno rodziny z dziećmi, jak i góromaniacy. Strome urwisko o ponad 200-metrowej wysokości przyprawia mniej odpornych na wysokości o gęsią skórkę, a tych bardziej przyprawia o wystrzał adrenaliny. Widoki stąd są nieziemskie! Położona na szczycie stacja przekaźnikowa RTV przypomina niektórym schronisko, dlatego amatorów Karkonoszy przyciąga jak magnes. Niestety, tutaj nie zjecie naleśników z jagodami i nie napijecie się piwa, jednakże nasycicie oczy pięknymi widokami. Dla góromaniaków przygotowaliśmy wpis z opisem żółtego szlaku ze Szklarskiej Poręby do Śnieżnych Kotłów, a dla rodzin z dziećmi dwie możliwości – spokojną wędrówkę szlakiem czerwonym lub wjazd kolejką linową na Szrenicę. Opisy szlaków znajdziecie w linkach poniżej.

Klikając ikonę piechura przejdziesz do wpisu z opisem szlaku żółtego na Śnieżne Kotły.

Klikając ikonę dziecka przejdziesz do opisu szlaku czerwonego na Szrenicę oraz wyjazdu kolejką linową pod samo schronisko na Szrenicy.

Śnieżne Kotły
Żółty Szlak na Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły

3. Spacer do schroniska Orle - wędrówka dla rodzin z dziećmi w wózkach - atrakcje Gór Izerskich

Jedna z pierwszych tras, którą przetestowaliśmy wędrując z wózkiem spacerowym w Górach Izerskich. Trasa jest bardzo łatwa, prowadzi w większości po płaskim terenie, a co najważniejsze droga jest wyasfaltowana aż do schroniska. Tutaj poradzi sobie każdy wózek dziecięcy, nawet ten miejski bez bajerów o mocnej amortyzacji kół. Spacer do schroniska, to jedna z najfajniejszych atrakcji Gór Izerskich dla rodziców z małymi dziećmi. Wędrówkę rozpoczyna się wędrując żółtym szlakiem w Jakuszycach na Polanie Jakuszyckiej, kierując się w stronę schroniska Orle. Tuż przy głównej drodze w Jakuszycach można zaparkować samochód, skąd łatwo będzie wypakować wózek i udać się na szlak. Spacerówka czy gondola? Nie ma znaczenia, bo oba świetnie dadzą sobie tutaj radę. Przebieg trasy zamieszczamy poniżej.

4. Spacer po przypałacowych parkach - trzy propozycje dla zmęczonych górami - atrakcje Kotliny Jeleniogórskiej

Nie ma drugiego tak niepowtarzalnego miejsca, jak Kotlina Jeleniogórska oraz obszar Rudaw Janowickich, Doliny Bobru czy Karkonoszy. To właśnie tutaj znajduje się największe nagromadzenie pałaców i zamków, które niegdyś należały do najbardziej znamienitych rodzin szlacheckich i o pochodzeniu królewskim. Polecamy Wam zatem spacer w trzech wyśmienitych parkach w Łomnicy, Wojanowie i w Bukowcu. Do dwóch pierwszych pałaców położonych po dwóch stronach krętej rzeki Bóbr możecie zaplanować dłuższy wypad. Oba są tak blisko siebie, że można je zwiedzić w trakcie jednej podróży. Do Bukowca polecamy wam zarezerwować sporo więcej czasu, ponieważ w tym miejscu poza parkiem krajobrazowym znajduje się również Muzeum Tajemniczy Las, Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów, Kawiarenka, Artystyczna Stodoła i przepiękny rozległy park wraz ze stawami. W pałacu natomiast mieści się siedziba Związku Gmin Karkonoskich.

O Dolinie Pałaców i Ogrodów przygotowaliśmy specjalny wpis. Przejdziesz do niego klikając ikonę ludzika.

Pałac w Łomnicy

Pałac w Łomnicy - zwiedzanie

Pałac w Wojanowie

Pałac w Wojanowie - zwiedzanie
Pałac w Wojanowie - zwiedzanie

Park i pałac w Bukowcu

Park w Bukowcu - zwiedzanie
Pałac w Bukowcu zwiedzanie

5. Spacer po zaporze w Pilchowicach, zwiedzanie wieży w Siedlęcinie oraz obiad w Perle Zachodu - atrakcje Doliny Bobru

Zielone obszary położone w zlewni rzeki Bóbr tworzą sielankowe krajobrazy, a dolina wciąż może być określona jako terra incognita regionu. Dolina Bobru przeznaczona jest w większości dla miłośników agroturystyki, sielankowych, klimatycznych miejsc, bo położona jest z dala od dużych miast. Kręte meandry rzeki Bóbr prowadzą przez ciekawe i malownicze tereny, a sama rzeka przyciąga jak magnes na przepiękne spływy kajakowe.

Dolina Bobru rozpoczynająca się na wysokości Jeleniej Góry, a kończąca w okolicach Lwówka Śląskiego, oddziela dwa ważne regiony: Pogórze Izerskie i Pogórze Kaczawskie, między dwoma dużymi miejscowościami – Wleniem i Bolesławcem. Park krajobrazowy znajduje się w Sudetach Zachodnich, w obrębie trzech mezoregionów: Góry Kaczawskie, Pogórze Kaczawskie i Pogórze Izerskie. Jako stali bywalcy regionu polecamy Wam trzy atrakcyjne miejsca – Zaporę w Pilchowicach, zwiedzanie wieży książęcej w Siedlęcinie oraz obiad w schronisku Perła Zachodu.

Zapora w Pilchowicach

Zapora w Pilchowicach jest jedną z ważniejszych atrakcji regionu. Jej długość w koronie wynosi 290 metrów, a wysokość 62 metry. Zapora w Pilchowicach jest drugą co wielkości (po Solinie) zaporą wodną w Polsce. Jest również jedną z najstarszych na terenie naszego kraju. Krótki spacer i kilka chwil na podziwianie w zupełności wystarczy. Dla żądnych wrażeń polecamy zejście szlakiem żółtym, który prowadzi za karczmą przez las aż na sam dół, aby zobaczyć zaporę z zupełnie innej perspektywy.

Zapora Pilchowice

Wieża książęca w Siedlęcinie

Wieża książęca w Siedlęcinie to wyjątkowy zabytek w skali europejskiej. Posiada jedyne na świecie malowidła z sir Lancelotem z Jeziora, Rycerzem Okrągłego Stołu na dworze króla Artura! Wieża jest jednym z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce, istnieje od ponad 700 lat i zachowały się w niej najstarsze drewniane stropy. Będąc w Dolinie Bobru trzeba tam pojechać.

Wieża rycerska w Siedlęcinie

Perła Zachodu

Nad brzegiem Jeziora Modre znajduje się majestatyczny budynek schroniska położony na wysokiej skale. Budynek postawiono w 1950 roku na miejscu starej przedwojennej gospody Turmsteinbaud. Gospoda jest bardzo podobna do przedwojennej poprzedniczki. Schronisko/Gospoda Perła Zachodu można uznać za kontynuację architektoniczną gospody, wybudowanej w 1927 r. Po raz pierwszy, kiedy dojechaliśmy tutaj wąską drogą wzdłuż rzeki Bóbr, nie mogłam uwierzyć, dlaczego właśnie tutaj ktoś postanowił wybudować schronisko. Jego malownicze usytuowanie i strome urwisko, które jest jednocześnie linią brzegową jeziora, robią niesamowite wrażenie na odwiedzających. Można tu dojechać na rowerze z centrum Jeleniej Góry (ok. 8 km) lub samochodem na parking znajdujący się obok gospody.

6. Pętla pod Śnieżką - wędrówka do schroniska Luční bouda - atrakcje Karkonoszy

Spokojna wędrówka, siedmiokilometrowa pętla dla miłośników karkonoskich krajobrazów. Trasę rozpoczynamy przy górnej stacji kolejki na Kopę i kierujemy się w stronę Domu Śląskiego, skąd odbijamy w kierunku torfowisk i czeskiego schroniska Luční bouda. Powrót tą samą trasą lub szlakiem żółtym, robiąc wtedy charakterystyczną pętlę pod Śnieżką. Wędrówka lekka, nie jest męcząca, a do tego super przyjemna. W czeskim schronisku obowiązkowy przystanek na ciasto z jagodami i lane piwo.

Opis trasy do schroniska Luční bouda znajdziesz klikając piechura.

Szlak do Lucni boudy

7. Wysoki Kamień - wędrówka z panoramą na Karkonosze - atrakcje Gór Izerskich

Jeśli zastanawiasz się, które atrakcje Gór Izerskich zobaczyć w trakcie majówki, to zdecydowanie warto postawić na Wysoki Kamień. Góry Izerskie, jedne z najbardziej malowniczych terenów w paśmie Sudetów skradły serce niejednemu piechurowi. Poza ciekawą historią rozgrywającą się w poprzednich wiekach na tych terenach, mają też w sobie pierwiastek magiczny. Za tymi górami tęskni się, marzy, powraca w snach i wędruje ścieżkami opuszczonymi, jakby wymarłymi dla turystów.

Wyprawa na Wysoki Kamień to znakomita okazja do zobaczenia wspaniałych widoków, które rozpościerają się na Kotlinę Jeleniogórską, pasmo Karkonoszy czy Gór Izerskich. Szklarska Poręba jest położona nie tylko w obrębie Karkonoszy, ale także Gór Izerskich. Te dwa pasma oddziela wprawdzie Przełęcz Szklarska oraz rzeka Kamienna, ale spora część miasta położona jest właśnie w Górach Izerskich. Góry Izerskie nie są górami wysokimi i raczej są o niskim stopniu trudności. Brak tutaj ostrych, karkołomnych podejść czy bardzo trudnych szlaków, aczkolwiek zimą są na pewno trudniejsze do przejścia niż latem.

Wędrówkę na Wysoki Kamień można zacząć od Dworca PKP w Szklarskiej Porębie. My zaczynamy zazwyczaj od Rozdroża Pod Wysokim Kamieniem, ponieważ mamy tutaj najbliżej z Apartamentu U Nas w Sudetach. To jeden z końcowych etapów szlaku, najbardziej stromy z całego czerwonego odcinka biegnącego na Wysoki Kamień, ale niezwykle urokliwy o każdej porze roku. Szlak prowadzi przez las bukowo-świerkowy, jego długość to ok. 1300 metrów.

Ze szczytu Wysoki Kamień widać całą panoramę Karkonoszy, Szklarską Porębę, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i czeską stronę Gór Izerskich. Poza najbardziej znanymi szczytami jak Śnieżka, Szrenica, czy Śnieżne Kotły możemy również zobaczyć zamek Chojnik, Rudawy Janowickie, Jakuszyce i Przełęcz Szklarską, Wysoką Kopę, Stóg Izerski i nieczynną kopalnię kwarcu „Stanisław”. Na szczycie znajduje się wieża i małe schronisko, w którym serwują przepyszne ciasto i piwo walońskie. Zachęcamy Was do spróbowania.

Opis szlaku na Wysoki Kamień, liczne wskazówki i informacje znajdziesz klikając w piechura.

8. Świeradów Zdrój i spacer w chmurach - wspinaczka na szczyt wieży Sky Walk - atrakcje Gór Izerskich

W małym uzdrowisku u podnóża Stogu Izerskiego powstała niezwykła atrakcja przeznaczona zarówno dla małych, jak i dużych turystów. Jest to najwyższa wieża widokowa na terenie Polski, przez co szybko stała się największą atrakcją tego regionu. Zadziwia swoją konstrukcją i atrakcjami, bo na wieży znaleźć można: szklaną platformę widokową, siatkę relaksacyjną w kształcie kropli, która zawieszona jest na wysokości 60 metrów i sprawdzi waszą odwagę, 150-metrową zjeżdżalnię oraz drabinkę linową wraz z kokonem pająka, po której można wspiąć się, omijając jeden poziom wieży. To wspaniała atrakcja idealna na majówkę z rodziną. Przepiękne widoki gwarantowane!

Nasz wpis o niezwykłej wieży widokowej Sky Walk znajdziesz klikając ikonę gór.

Sky Walk
Sky Walk Świeradów Zdrój

9. Platforma widokowa Złoty Widok i chyboczący się głaz Chybotek - atrakcje Gór Izerskich

Dwie atrakcje w obrębie miasta Szklarska Poręba, położone blisko siebie, bo przy jednym szlaku. Wędrówka przyjemna i lekka, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla góromaniaków z pupilami. Bez wątpienia Złoty Widok stał się jedną z najbardziej popularnych atrakcji w Szklarskiej Porębie. Zlokalizowany w niedalekiej odległości od Wodospadu Szklarki z pięknym widokiem na Karkonosze zachwyca turystów złotą panoramą. Szklarska Poręba posiada dwie przepiękne platformy widokowe, ale to Złoty Widok nie ma sobie równych i przyciąga jak magnes nie tylko wczasowiczów, ale i liczne stacje telewizyjne. Z platformy widokowej nadaje się programy śniadaniowe najpopularniejszych polskich stacji. Prezenterów spotkać można bardzo często, a my sami się o tym przekonujemy, ilekroć tam jesteśmy. Jak dotrzeć na Złoty Widok, a przy okazji wyskoczyć na bujający się głaz zwany Chybotkiem? Podpowiadamy w naszym szczegółowym wpisie!

Kliknij ikonę gór, aby przejść do wpisu o platformie widokowej Złoty Widok i głazie Chybotek.

Jak dojść na Złoty Widok?

10. Creme de la creme wszystkich atrakcji - Chata Izerska i słynna Kluska Izerska - atrakcje Gór Izerskich

W najstarszej części Szklarskiej Poręby, a dokładnie w Szklarskiej Porębie Dolnej, znajduje się wspaniałe miejsce spotkań, przyjazne turystom, a do tego serwujące wyśmienity specjał wyróżniony certyfikatem Marki Lokalnej. Co jest na zdjęciu i dlaczego warto tego spróbować, dowiecie się kilka akapitów niżej. Każdy nasz pobyt w Dolnej zaczynamy od Chaty Izerskiej, bo i wstyd byłoby nie pokazać się Maćkowi i Beacie, którzy od lat prowadzą to miejsce, tuż za kościołem przy ulicy Piastowskiej. Znamy się od momentu zakupienia w Dolnej mieszkania, a wspólne rozmowy sprawiły, że właściciele Chaty są dla nas jak rodzina. Już w drodze do Szklarskiej dzwonimy z rezerwacją, żeby tylko załapać się na to legendarne danie. Kiedyś we dwójkę, teraz już w pakiecie z bobasem, ale zawsze z tym samym entuzjazmem i ślinką cieknącą aż po pas! Cóż to takiego?

A no KLUSKA IZERSKA! Produkt regionalny, porcja gigant. Kluska izerska faszerowana jest mięsem wołowym, a podawana z surówką. Do tego lane piwo czeskie lub jak w moim przypadku ciemne Piwo Walońskie ewentualnie jasne Piwo Izerskie. Porcja jest naprawdę duża, każda kluska przed ugotowaniem jest ważona i sprawdzana, ponieważ jak na danie z certyfikatem musi być perfekcyjna. Kluskę polecamy z całego serca, ale pamiętajcie, że i miejsce jest wyjątkowe. Zimą można tutaj posiedzieć przy kominku, zjeść coś ciepłego, napić się czegoś rozgrzewającego, posłuchać gry na gitarze, pośpiewać, a latem upiec kiełbaski przy ognisku i śpiewać piosenki aż do rana, sącząc zimne czeskie lub polskie piwo. Blisko stąd do Złotego Widoku, Chybotka, Wodospadu Szklarka, na Diamentowy Widok, Sztolnie Pirytu czy na zabytkowy ewangelicki cmentarz. Miejsc do zwiedzania jest w okolicy sporo, a po zwiedzaniu… Oczywiście kluska izerska i zimne piwo.

Kluska Izerska
Czy ten post jest dla Ciebie przydatny?
5/5
error: Content is protected !!