Dolnośląskie,  Dziecko w podróży,  Europa,  Góry Izerskie,  Nowy post,  Podróże,  Polska

Wieża widokowa Sky Walk w Świeradowie Zdroju – spacer w chmurach na wyciągnięcie ręki!

W małym uzdrowisku u podnóża Stogu Izerskiego powstała niezwykła atrakcja przeznaczona zarówno dla małych, jak i dużych turystów. Jest to najwyższa wieża widokowa na terenie Polski, przez co szybko stała się największą atrakcją tego regionu. Zadziwia swoją konstrukcją i atrakcjami, bo na wieży znaleźć można: szklaną platformę widokową, siatkę relaksacyjną w kształcie kropli, która zawieszona jest na wysokości 60 metrów i sprawdzi waszą odwagę, 150-metrową zjeżdżalnię oraz drabinkę linową wraz z kokonem pająka, po której można wspiąć się, omijając jeden poziom wieży.

Ciekawostki:

  • Wieża widokowa Sky Walk w Świeradowie Zdroju, to jedna z ciekawszych atrakcji położonych na Dolnym Śląsku.
  • Jej lokalizacja nie jest przypadkowa – mają do niej łatwy dostęp mieszkańcy terytoriów trzech państw.
  • Jest najwyższą wieżą widokową w Polsce – ma 62 metry wysokości.
  • Konstrukcja została uzupełniona o ekstremalne, edukacyjne oraz kulturowe elementy, które można napotkać w trakcie wędrówki na sam szczyt wieży.
  • Kładka ma długość 850 metrów.
  • Na samej górze znajduje się szklana platforma z widokiem na uzdrowisko.
  • W dół można zjechać 105-metrową zjeżdżalnią.

Zwiedzanie

Postanowiliśmy to miejsce odwiedzić po sezonie, bo na początku września, i sprawdzić pod kątem dostępności dla wózków dziecięcych, ponieważ na pokładzie naszego teamu wylądował mały brzdąc. Ostatnio nasze podróże zmieniły swój charakter. Wszystkie atrakcje trzeba dobrać pod kątem tras i nawierzchni, które będą odpowiednie dla wózka. Z tego powodu chyba zostaniemy testerami atrakcji dla rodziców z dziećmi w wózkach, bo po każdym takim tripie debatujemy, czy warto było i czy nasz wózek dał radę.

Widoki z wieży są nieziemskie, a krajobraz na Dolinę Kwisy przypomniał mi szwajcarskie alpejskie doliny. Naprawdę, to było moje pierwsze skojarzenie. Z drugiej strony nad doliną góruje Stóg Izerski, na który można wejść lub wjechać kolejką, ale to zrealizujemy następnym razem.

Dostępność dla wózków dziecięcych i inwalidzkich

Muszę przyznać, że wieża widokowa w Świeradowie Zdroju jest idealnie przygotowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, rodziców z dziećmi w wózkach czy seniorów. Nachylenie platformy nie jest duże, praktycznie nie czuje się stromizny, wchodząc czy pchając wózek. Kiedyś nie zwracałam na to uwagi, ale zaczynam rozumieć, jak trudno jest poruszać się osobom niepełnosprawnym po wielu ciekawych miejscach. Nawet rodzaj nawierzchni ma olbrzymie znaczenie.

Informacje praktyczne

Do wieży prowadzi asfaltowa droga (ok. 700 metrów z ostatniego parkingu dla samochodów), która niestety jest dość stroma. Pod samą wieżę nie można podjechać samochodem prywatnym, jedynie wynajętą taksówką. Osobom, które nie czują się na siłach, polecam wjazd taksówką (duży busik, więc wózek na pewno się zmieści). Numery telefonów na busiki znajdziecie już na miejscu w pobliżu parkingów.

Ceny biletów

Aktualne ceny biletów (rok 2021):
Bilet normalny – 49 zł
Bilet ulgowy – 39 zł
Zjazd zjeżdżalnią – 10 zł (pakiet 6 zjazdów – 50 zł)

Parking całodniowy dla samochodów (700 metrów od wieży) – 20 zł

Nasze wrażenia

Osobiście jestem zachwycona. Może także dlatego, że okropnie tęskniłam za Dolnym Śląskiem i górami, a to była jedna z pierwszych odwiedzonych przez nas miejscówek. Jak dobrze wrócić na Dolny Śląsk! Polecamy Wam to miejsce serdecznie, szczególnie wtedy, kiedy zastanawiacie się, co zobaczyć z dziećmi, które podróżują tylko w wózku. Trasa na samą górę nie sprawiła nam żadnego kłopotu, jedynie podejście z parkingu do wieży było lekko męczące.

Jeśli szukacie noclegów, to oczywiście zapraszamy do U Nas w Sudetach w Szklarskiej Porębie 🏘️


Wpadajcie na naszego insta! Tam również wrzucamy super polecajki z Karkonoszy, Gór Izerskich i Kotliny Jeleniogórskiej. Znajdziecie nas pod tym linkiem: www.instagram.com/agrafkageografka.pl/

[instagram-feed]

Autor tekstu: Agrafka Geografka

Korekta tekstu: Dorota z przetlumacz.eu

error: Content is protected !!