Szlak do Lucni boudy
Dolnośląskie,  Góry Izerskie,  Karkonosze,  Podróże,  Polska

5 powodów, dla których jesień w Karkonoszach to najlepszy czas na urlop

Jesień w Karkonoszach to zdecydowanie najlepszy czas, aby wybrać się na urlop w ten rejon Sudetów. Cisza, spokój, widoki pełne jesiennych barw oraz szereg innych czynników, które sprawią, że twój wyjazd będzie na pewno udany. Jeśli chcesz rozkoszować się pustymi szlakami, brakiem kolejek w schroniskach czy po prostu nacieszyć oczy widokami na jesienne Karkonosze, to zdecydowanie wybierz się tutaj po sezonie.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego akurat jesień jest najlepszym okresem na wędrówki po Karkonoszach, to spieszymy z odpowiedzią! Nie ma piękniejszego czasu w górach, jak właśnie okres jesieni, kiedy wszystkie drzewa przybierają złote barwy, lasy wypełniają się przepysznymi jagodami i grzybami, a szlaki są przyjemnie puste.

Od wielu lat planujemy nasz urlop właśnie w Karkonoszach i zawsze wybieramy się tam w okresie jesieni. Spędzamy tam także listopadowe długie weekendy. To ostatnie chwile na podziwianie jesiennych Karkonoszy w przepięknych, złocistych barwach, a do tego ostatni moment na wędrówki w jeszcze ciepłe i słoneczne dni. Wypady w góry poza sezonem mają także inne bardzo znaczące plusy, o których często zapominamy. Dlaczego zatem warto wybrać się w Karkonosze jesienią?

1. Tanie noclegi

Wybierając się w Karkonosze jesienią, masz szansę znaleźć noclegi w cenie nawet o 60% niższej. Dlaczego? Dlatego, że sezon urlopowy kończy się mniej więcej pod koniec września, a październik i listopad są miesiącami o wiele mniej popularnymi. Wszystko przez to, że jesień kojarzy nam się z zimnymi i deszczowymi dniami, dlatego spore grono turystów woli unikać jesieni w górach.

Bardzo niesłusznie, ponieważ od wielu lat w październiku i listopadzie mamy piękną, słoneczną pogodę, którą warto wykorzystać na wędrówki. Noclegi w popularnych miejscowościach, jak Szklarska Poręba i Karpacz, są w bajecznie niskich cenach. Aby podziwiać Karkonosze jesienią, możesz wynająć w dobrej cenie apartament dla czterech osób już od 280 zł za noc.

Apartament U Nas w Sudetach

2. Puste szlaki

Jeśli nie lubisz tłumów, a chcesz wędrować po pustych szlakach w Karkonoszach, to koniecznie wybierz się w góry w październiku i listopadzie. Najbardziej popularne szczyty na pewno będą odwiedzane przez turystów, ale nie musisz obawiać się dzikich tłumów na Śnieżkę czy olbrzymich kolejek do wyjazdu wyciągiem na Szrenicę.

Przewędrowaliśmy już sporo karkonoskich szlaków, ale najbardziej lubimy wędrować do Śnieżnych Kotłów i na czeską stronę do schroniska Luční bouda. Jesienią jest tam szczególnie malowniczo.

Szlak do Lucni boudy

3. Gwarancja znalezienia noclegu w schronisku

Ten, kto szukał w sezonie noclegu w schronisku, na pewno wie, że graniczy to z cudem. Jesienią na szczęście jest to możliwe, a dodatkowo o wiele tańsze niż w przypadku miesięcy letnich. Wtedy ceny są najwyższe, a najdroższe są oczywiście schroniska po stronie czeskiej.

Schronisko pod Łabskim Szczytem

4. Piękne górskie widoki tylko jesienią

Nie ukrywam, że kocham lato, ale jesień w górach jest moją ulubioną porą roku! Jesienne barwy pojawiają się absolutnie wszędzie. Trawy przybierają pomarańczowy kolor, lasy mienią się złotymi liśćmi, a Karkonosze stają się dzięki temu jeszcze piękniejsze. Kto raz zawita jesienią w Karkonoszach, ten zakocha się w nich na resztę swojego życia.

jakie nosidło turystyczne w góry

5. Cisza i spokój - raj dla zmęczonych i przebodźcowanych

Jesień w Karkonoszach jest idealna dla osób, które czują się przebodźcowane. To najlepszy czas na wędrówki w samotności, odpoczynek od miasta i towarzyszących mu tłumów, a także dobry moment na rozkoszowanie się naturą i wsłuchanie się w jej dźwięki. Jesień w górach to świetna pora na obserwowanie dzikich zwierząt, zanim na dobre znikną w lasach zasypanych śniegiem. 

Rejon Karkonoszy i Gór Izerskich obfituje także w leśne owoce i grzyby, dlatego polecamy wędrówki szlakami szczególnie tym, którzy kochają jagody i grzyby. Należy jedynie pamiętać, że grzybów i owoców nie zbieramy na terenie parku narodowego. Najlepiej wybrać się w rejon Gór Izerskich i tam w spokoju cieszyć się zbieraniem prawdziwków, podgrzybków czy przepysznych kurek. Góry Izerskie obfitują również w jagody, a krzaki aż uginają się od pysznych owoców.

Śnieżne Kotły

Jesień w Karkonoszach jest bez wątpienia  przepiękną porą roku, szczególnie polecaną tym, którzy chcą spędzić urlop za niewielkie pieniądze, wędrować w samotności i cieszyć się jesiennymi widokami, czy po prostu wybrać się na grzyby i jagody, aby zapełnić swoją spiżarnię. To najlepszy czas na wypoczynek także dla tych, którzy czują przebodźcowanie. Wybierz się w Karkonosze jesienią, a na pewno nie pożałujesz!

error: Content is protected !!