Pałac w Wojanowie - zwiedzanie
Dolnośląskie,  Europa,  Kotlina Jeleniogórska,  Nowy post,  Podróże,  Polska,  Zamki Dolnego Śląska

Pałac w Łomnicy i Pałac w Wojanowie – weekendowe zwiedzanie po dwóch stronach Bobru

Nie ma drugiego tak niepowtarzalnego miejsca, jak Kotlina Jeleniogórska oraz obszar Rudaw Janowickich, Doliny Bobru czy Karkonoszy. To właśnie tutaj znajduje się największe nagromadzenie pałaców i zamków, które niegdyś należały do najbardziej znamienitych rodzin szlacheckich i o pochodzeniu królewskim. To tutaj swoje posiadłości miały rody von Zedlitz i Schaffgotsch oraz rodzina króla Prus Fryderyka Wilhelma III, których losy się przeplatają. Pałace były sprzedawane, kupowane, przechodziły z rąk do rąk. Niektóre z nich były nawet losowane w rodzinnej loterii, kiedy trudno było określić spadkobiercę. W poniższym poście znajdziecie kolejną opowieść, tym razem o dwóch pałacach położonych po dwóch stronach krętej rzeki Bóbr. Są tak blisko siebie, że można je zwiedzić w trakcie jednej podróży.

Pałac w Łomnicy

Nie będzie niczym nowym, jeśli powiem, że i ten pałac należał kiedyś do rodu rodziny Zedlitz. W 1552 roku umiera właściciel Pałacu w Łomnicy, członek rodziny Derer von Zedlitz – nazywany Płodnym. Nie bez powodu ten przydomek! W ciągu 108 lat życia dorobił się (z dwóch małżeństw oczywiście) aż dwadzieściorga ośmiorga dzieci.

Później właścicielem Pałacu w Łomnicy został bogaty kupiec Christian Mentzel, który na zakup posiadłości musiał dostać zgodę samego cesarza. To właśnie za jego życia powstał Dom Wdowy, w którym mieści się aktualnie hotel i przypałacowa restauracja.

W 1835 roku pałac zakupił pruski dyplomata Carl Gustav Ernst von Küster. Pałac był własnością Küsterów aż do końca II Wojny Światowej. Rodzina wyjechała dopiero ostatnim pociągiem, tuż przed nadejściem Armii Czerwonej, zabierając ze sobą tylko rodzinny album. Radzieccy żołnierze rozszabrowywali pałac, a meble i pamiątki rodzinne wyrzucali z okien i palili z nich ogniska. W roku 1991 pałac powrócił w ręce rodziny Küster. Potomkowie pierwotnych właścicieli postanowili go odkupić i w tym celu założyli polsko-niemiecką spółkę. Dopiero po czterech latach udało im się odkupić z Agencji Nieruchomości Rolnych Dom Wdowy wraz z ośmiohektarowym parkiem.

Pałac w Łomnicy - zwiedzanie
Pałac w Łomnicy
Pałac w Łomnicy

Niezwykłe usytuowanie Pałacu w Łomnicy

Pałac i Dom Wdowy położone są nad rzeką Bóbr, w urzekającym zakątku Kotliny Jeleniogórskiej. Latem, wśród kwitnących róż i bujnie zielonych drzew, można przechadzać się szutrowymi alejkami wzdłuż rzeki Bóbr. My wracamy tutaj pospacerować, bo po alejkach przypałacowego ogrodu można poruszać się nawet z dziecięcym wózkiem. Wracamy też na kawę do Starej Stajni, zakupionego przez rodzinę von Küster folwarku, w którym znajduje się obecnie restauracja, sklepik z lnem, pamiątkami i tradycyjna piekarnia.

Pałac w Łomnicy - zwiedzanie
Pałac w Łomnicy
Pałac w Łomnicy
Pałac w Łomnicy
Pałac w Łomnicy - zwiedzanie
Pałac w Łomnicy
Pałac w Łomnicy
Spacer przypałacowymi alejkami jesienią.
Pałac w Łomnicy
Pałac w Łomnicy

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o historii Pałacu Łomnica, to zachęcam do przeczytania wywiadu z Elizabeth von Küster, obecną właścicielką pałacu. Należy dodać, że po roku 1989 obecni właściciele byli pionierami w zakresie restaurowania dawnych pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej i posłuchać pałacowych opowieści to przejdź do wywiadu z właścicielką Pałacu w Łomnicy. Tutaj link do wywiadu „Pani z Pałacu Łomnica”.

Pałac w Łomnicy - zwiedzanie
Kwitnące róże w ogrodach Pałacu w Łomnicy można podziwiać latem i wczesną jesienią.
Pałac w Łomnicy
Pałac w Łomnicy
Dom Wdowy – tutaj znajduje się przypałacowa restauracja.
Zadbany ogród, równo przycięta trawa, to zasługa obecnych właścicieli, którzy wkładają całe serce w prowadzenie tego miejsca.
Pałac w Łomnicy
Dom Wdowy w jesiennych barwach.

Park i ogrody

Park powstawał stopniowo od roku 1835, a główną zasadą powstania było wykorzystanie naturalnego krajobrazu, w tym wyjątkowego położenia w zakolu rzeki Bóbr. Twórcy parku, prawdopodobnie również znany architekt krajobrazu Joseph Lane, zaplanowali go tak, by możliwie najpełniej wykorzystać ukształtowanie terenu. Ważne było również zaplanowanie parku w spójny sposób, by komponował się z posiadłością położoną tuż po drugiej stronie rzeki Bóbr. To właśnie tam znajduje się słynny pałac w Wojanowie. W parku pałacowym w Łomnicy nie brakuje drzew – zabytków przyrody.

Pałac Łomnica - zwiedzanie
Pałac Łomnica - zwiedzanie
Pałac Łomnica - zwiedzanie

Zwiedzanie

Pałac Łomnica Was nie rozczaruje! Jest to jeden z niewielu pałaców, który udostępnia swoje wnętrza zwiedzającym.

Główną atrakcją kompleksu muzealnego jest muzeum w Dużym Pałacu z multimedialną wystawą „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”. Na dwóch kondygnacjach pałacu i pod sklepieniami piwnicy znajduje się 18 pomieszczeń tematycznie wyposażonych w historyczne meble, dzieła sztuki i przedmioty codziennego użytku z różnych epok. Każde z pomieszczeń: od gabinetu słynnego handlarza lnu Christiana Mentzla z XVIII w. lub eleganckiej jadalni ambasadora Carla Gustava Ernsta von Küster z XIX w. do historycznej kuchni z okresu baroku z imponującym wyposażeniem pod sklepieniem piwnicy wprowadzą zwiedzających w autentyczny klimat minionych epok. Ta prawdziwa podróż w czasie zaczyna się od 1720 r. i kończy w czasach PRL-u w autentycznej, oryginalnej klasie szkolnej z lat 50-60. XX w., kiedy w pałacu znajdowała się szkoła podstawowa.” – źródło www.palac-lomnica.pl

To jedno z tych miejsc, gdzie można swobodnie spacerować, przechadzając się szutrowymi alejkami. Można tutaj przyjechać z wózkiem i spędzić przemiłe popołudnie w otoczeniu zieleni, przechadzając się w cieniu wielkich drzew.

Strona Pałacu Łomnica: https://www.palac-lomnica.pl/

Pałac w Łomnicy

Pałac w Wojanowie

Pałac w Wojanowie wygląda jak scenografia do bajki. Wieżyczki, oranżerie, róże, hortensje, mały stawik i mostek nad rzeczką. Brakuje tylko małych elfów i mamy piękny, bajkowy świat. Rzeka Bóbr łagodnie przecina park, który został zaprojektowany przez samego Petera Josepha Lenne, słynnego twórcę ogrodów Sanssouci w Poczdamie. Dziś, to eleganckie i luksusowe centrum hotelowo-konferencyjne.

Pałac w Wojanowie - zwiedzanie
Pałac w Wojanowie

W Dolinie Pałaców i Ogrodów tylko trzy obiekty miały właścicieli o królewskim statusie: Karpniki, Mysłakowice i właśnie Wojanów, który od 1839 roku należał do księżniczki pruskiej Luizy, córki króla Fryderyka Wilhelma III. Księżniczka długo mogła cieszyć się swoim prezentem, gdyż zmarła dopiero w 1870 roku. Wcześniej właścicielami posiadłości były dwie znamienite rodziny Zedlitz i Schaffgotsch.

Pałac w Wojanowie - zwiedzanie

Cały kompleks był kilkukrotnie przebudowywany. Obecny wygląd wnętrz jest wynikiem wielokrotnych zmian i aranżacji pod kątem hotelowym. Tylko niektóre bryły obiektu nawiązują do dawnych założeń. Dziś w pawilonach ogrodowych zlokalizowane są apartamenty, a w stodołach mieszczą się sale konferencyjne i pokoje dla gości. Dla turystów odwiedzających to miejsce dostępne są tylko park i założenia ogrodowe.

Dawniej w Pałacu w Wojanowie gościli król pruski, holenderscy królowa i król, a także niemiecki cesarz. Gościł nawet książę rosyjski Aleksander, który później został carem Rosji, Aleksandrem I.

Park i ogrody

Park otaczający pałac jest świetnym miejscem do relaksu i długich spacerów. Można tutaj przyjechać z wózkiem i przechadzać się alejkami ciągnącymi się w cieniu wielkich drzew.

Pałac w Wojanowie - zwiedzanie
Pałac w Wojanowie - zwiedzanie

Zwiedzanie

Aktualnie w pałacu znajduje się ekskluzywny hotel z częścią konferencyjną i rekreacyjną. Oferuje ponad 200 miejsc noclegowych o zróżnicowanym standardzie, dwie restauracje, kawiarnię, winiarnię, bar ogrodowy i dwa ogrody restauracyjne.

Jak można wyczytać na stronie Pałacu Wojanów, ze względu na hotelowy charakter obiektu, nie oferuje on usługi zwiedzania wewnątrz budynków. Dla grup zorganizowanych możliwe jest jedynie zwiedzanie terenu dziedzińca Pałacu (teren wokół fontanny).

Wstęp na teren przypałacowego parku jest bezpłatny.

Strona Pałacu w Wojanowie: https://www.palac-wojanow.pl/

Pałac w Wojanowie - zwiedzanie

Dolny Śląsk obfituje w zamki i pałace, a ciekawe historie oraz losy rodzin zamieszkujących te miejsca, przeplatają się, tworząc piękną całość. Na pewno warto w tym miejscu zaplanować dłuższy pobyt i zwiedzić nie tylko Łomnicę i Wojanów, ale także pobliskie Mysłakowice, Karpniki czy oddalony o kolejne kilka kilometrów Bukowiec. Warto też zerknąć do lokalnych książek i przewodników, bo to właśnie one inspirują do dalszego odkrywania Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej i Rudaw Janowickich. Zamki i pałace na Dolnym Śląsku znajdziesz również na naszym blogu w zakładce Zamki Dolnego Śląska.

[instagram-feed]

Autor tekstu: Agrafka Geografka
Korekta tekstu: Dorota z przetlumacz.eu

error: Content is protected !!