Karkonosze – najpiękniejsze widokowe szlaki, które polecamy!
Po Karkonoszach chodzimy regularnie od kilku lat, a wszystko przez to, że związaliśmy z tym miejscem część naszego życia. Eksplorujemy nie tylko ciekawe szlaki w Karkonoszach, ale także doliny, kotliny i pogórza, które są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoszy. Lubimy wędrować po Dolinie Bobru, Górach Izerskich czy Pogórzu i Górach Kaczawskich, ale to szlaki w Karkonoszach są naszym głównym celem najpiękniejszych wędrówek.
Karkonosze – szlaki warte uwagi na wędrówkę o każdej porze roku
Szlaki, które Wam polecamy, są naszymi ulubionymi. Ranking jest oczywiście subiektywny, gdyż oparty o nasze preferencje, ale uważamy, że to najbardziej widokowe szlaki w Karkonoszach. Dlaczego polecamy akurat te i co jest w nich ciekawego przeczytacie poniżej. Niektóre trasy opisaliśmy bardziej szczegółowo w osobnych wpisach, do których znajdziecie linki przekierowujące. To naszym zdaniem najpiękniejsze szlaki w Karkonoszach. Zapraszamy Was do zapoznania się z listą oraz podzielenia się swoimi doświadczeniami!
Stara Droga – żółty szlak ze Szklarskiej Poręby na Śnieżne Kotły i Wielki Szyszak
Śnieżne Kotły stanowią jedną z największych atrakcji w zachodniej części Karkonoszy. Pięknie wykształcone polodowcowe kotły przyciągają rzesze turystów każdego roku. Strome urwisko o ponad 200-metrowej wysokości przyprawia o gęsią skórę tych, którzy mają lęk wysokości. Położona na szczycie stacja przekaźnikowa RTV przypomina niektórym schronisko, a innym… zamek. Schronisko funkcjonowało tutaj w poprzednich wiekach, ale o tym napiszemy dla Was innym razem. Zapraszam na wspólną wędrówkę żółtym szlakiem na Wielki Szyszak.
Wędrówkę zaczynamy przy Muzeum Mineralogicznym na ul. Kilińskiego. W tym miejscu szlak żółty wkracza do lasu, gdzie kończy się droga asfaltowa, a zaczyna szutrowa ścieżka.
Stara Droga – odcinek do schroniska pod Łabskim Szczytem
Szlak w większości wytyczony jest w lesie i prowadzi równolegle do Złotego Potoku. Początek jest dość monotonny, ale łatwy, bo lekko pnie się w górę. Żółty szlak doprowadzi nas do polanki, z której widać Śnieżne Kotły i schronisko Pod Łabskim Szczytem. Kilka minut później opuszcza szutrową drogę i wkracza w wąski żleb z mocno zniszczoną kamienną ścieżką. Dobre buty obowiązkowe. Ostre podejście wyciska z nas siódme poty. Na szczęście tych kilkaset metrów wspinaczki równoważy kolejny fragment, o wiele łagodniejszy – szutrowa droga do Kukułczych Skał, gdzie zatrzymujemy się na dłużej. Warto z tego miejsca zrobić zdjęcie na Kotlinę Jeleniogórską. Od skałek do schroniska Pod Łabskim Szczytem zostaje tylko 10 minut marszu.
W schronisku Pod Łabskim Szczytem zbieramy siły na następny odcinek marszu. Tuż za nim żółty szlak pnie się ponownie bardzo mocno w górę. Do pokonania mamy ponad 300 m przewyższenia na odcinku o długości ok. 1100 m. Z tego miejsca pozostaje nam do Śnieżnych Kotłów ok. 2600 m.
Wielki Szyszak
Wspinaczka żółtym szlakiem prowadzi przez Halę Pod Łabskim Szczytem i skrzyżowanie z zielonym szlakiem – Ścieżką Pod Reglami. Powyżej skrzyżowania ścieżka wznosi się malowniczymi kamiennymi stopniami wśród olbrzymich i robiących ogromne wrażenie rumowisk skalnych.
Pod koniec szlak łagodnieje i łączy się ze szlakiem czerwonym (Głównym Szlakiem Sudeckim). Od tego momentu szlaki żółty i czerwony prowadzą wspólnie do stacji przekaźnikowej RTV na Wielkim Szyszaku. Ze stacji przekaźnikowej szlakiem kierujemy się na krawędź Wielkiego Śnieżnego Kotła, gdzie jest kilka platform widokowych do obserwowania obu kotłów polodowcowych. W tej części Karkonoszy Śnieżne Kotły są najbardziej efektowne. Tutaj kończy się nasza wędrówka do Śnieżnych Kotłów. Szlak jest średnio trudny, niektóre fragmenty to ostre, ale krótkie podejścia.
Cały opis szlaku, jak i zdjęcia, znajdziecie we wpisie Ze Szklarskiej Poręby przez Schronisko pod Łabskim Szczytem na Wielki Szyszak i Śnieżne Kotły – szlak żółty
Czerwonym szlakiem ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę
Jeżeli zastanawiacie się, jaki wybrać szlak w Karkonoszach na pierwszą wędrówkę, to polecamy wspinaczkę na Szrenicę. Jedna z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez turystów tras, która prowadzi z centrum Szklarskiej Poręby przez Wodospad Kamieńczyka, Halę Szrenicką i Szrenicę, biegnąc dalej w stronę Śnieżnych Kotłów i Wielkiego Szyszaka. W sezonie można tutaj spotkać wielu turystów. Nie bez powodu wybierają oni właśnie ten kawałek Karkonoszy. Szrenica jest drugim najbardziej popularnym szczytem tego pasma po polskiej stronie, liczącym 1362 m n.p.m., z którego rozpościera się widok na całą Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie, a zerkając za siebie w stronę czeską widać m.in. Čertovą horę (Karkonosze) czy Špičák (G. Izerskie). Przy dobrej pogodzie można stąd w oddali zobaczyć Góry Żytawskie.
Wędrówka na szczyt nie jest szczególnie trudna, ale wiele osób korzysta z dwuodcinkowej kolejki krzesełkowej, która wiedzie praktycznie na sam szczyt Szrenicy.
Swoją popularność Szrenica zawdzięcza m.in. ośrodkowi narciarskiemu położonemu u jej stóp, który jest licznie i chętnie odwiedzany przez turystów z Polski i Czech. Równie często Szrenica jest odwiedzana latem, dlatego na jej szczycie zawsze spotkamy wędrujących góromaniaków.
Wodospad Kamieńczyka i schronisko
Trekking czerwonym szlakiem rozpoczyna się najczęściej z parkingu przy Szosie Czeskiej. Szlak początkowo prowadzi dość płaską, szutrową drogą, a od Rozdroża pod Kamieńczykiem pnie się ostro kamiennymi kocimi łbami do Wodospadu Kamieńczyka. Tutaj część turystów kończy swoją wędrówkę, zahaczając zaledwie o platformę widokową na wodospad. Dalsza część szlaku prowadzi w lewo za schroniskiem. Przy wejściu do Karkonoskiego Parku Narodowego zatrzymujemy się, żeby zakupić bilety wstępu, i zaczynamy mozolną wspinaczkę wybrukowanym traktem aż na sam szczyt. Wspinaczka nie jest trudna, choć zabiera trochę czasu. Póki nie opuścimy górnej granicy lasu, gęstwiny nie pozwolą za dużo zobaczyć.
Hala Szrenicka
Pierwsze widoki na otaczające nas góry roztaczają się zaraz po wyjściu z lasu, kiedy to wkraczamy na Halę Szrenicką. Pośrodku wysokogórskiej łąki znajduje się duże schronisko, niegdyś buda pasterska, a dziś wielki budynek przypominający bardziej hotel niż górską chatkę. Malutka chata pasterska z XVIII wieku była nazywana „budą Kranicha”, a od 1786 roku Nową Śląską Budą. Po roku 1786 miejsce to funkcjonowało przez długi czas jako gospodarstwo agroturystyczne, a dopiero później jako schronisko. Finansowo radziło sobie całkiem nieźle, dlatego przed II Wojną Światową było uznawane za luksusowy hotel!
Szrenica
Od Hali Szrenickiej szlak zaczyna się piąć ponad górną granicę lasu. Od tego miejsca zostaje nam zaledwie 35 minut drogi do schroniska na Szrenicy. Im wyżej, tym lepsze widoki na otaczające nas góry. Czerwony szlak skręca w prawo na Granicznej Łące w stronę formacji skalnych Trzy Świnki (warto się tam wybrać w drodze powrotnej), a na sam szczyt Szrenicy prowadzi już czarny szlak. To ostatnie podejście na tej trasie! Obok schroniska znajduje się duża platforma widokowa, z której możemy obserwować Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, czeską część Karkonoszy i jeden z naszych ulubionych punktów na mapie Karkonoszy – zrównanie wierzchowinowe w stronę Śnieżnych Kotłów.
Cały opis szlaku, jak i zdjęcia, znajdziecie we wpisie Ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę, wizytówkę zachodnich Karkonoszy.
Śnieżne Kotły – Obniżenie pod Śmielcem – Śnieżne Stawki – Schronisko pod Łabskim Szczytem
Zielony szlak, jeden z najpiękniejszych w zachodnich Karkonoszach z widokami na wnętrze kotłów polodowcowych. Najbardziej imponujący jest widok na wnętrze Wielkiego Śnieżnego Kotła i stromo opadające w dół postrzępione skały. Na trasie szlaku znajdują się również polodowcowe jeziora nazywane Śnieżnymi Stawkami, przy których latem tłumnie gromadzą się wędrujący turyści. Dwa z nich są jeziorkami, które na stałe goszczą w tym krajobrazie, natomiast sześć pozostałych ma charakter epizodyczny. Szlak przebiega na styku z górną granicą lasu, dlatego na całej jego długości możemy podziwiać wspaniałe widoki na ostre granie kotłów. Niestety, przez większość roku jest zamknięty ze względu na zagrożenie lawinowe, otwiera się dopiero latem, kiedy śnieg nie zagraża turystom.
Aby wyruszyć w tę część Karkonoszy, mamy dwie możliwości. Pierwsza z nich to dojście żółtym szlakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem, skąd wybieramy zielony szlak w stronę Śnieżnych Stawków i Rozdroża pod Szyszakiem. Drugą możliwością jest wędrówka od góry, czyli od Śnieżnych Kotłów i Wielkiego Szyszaka, skąd prowadzi czerwony szlak w stronę Obniżenia pod Śmielcem. Tam należy skręcić w szlak niebieski do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem, a później obrać szlak zielony do Śnieżnych Stawków i Schroniska pod Łabskim Szczytem. Polecamy to miejsce wczesną jesienią, kiedy na szlaku jest o wiele mniej ludzi i Śnieżne Stawki świecą pustkami.
Ze Szrenicy przez Trzy Świnki do Śnieżnych Kotłów
Śnieżne Kotły – jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach, szczególnie zimową porą. Będąc już na Szrenicy, warto także zaplanować wędrówkę czerwonym szlakiem w stronę granitowej formacji skalnej Trzy Świnki (1290 m n.p.m.) położonej na południowym zboczu Szrenicy, a później w stronę Śnieżnych Kotłów i zlokalizowanego nad urwiskiem dawnego schroniska, dziś stacji przekaźnikowej RTV. Na tej trasie rozpościerają się przepiękne krajobrazy na czeskie Karkonosze, Łabski Szczyt i Twarożnik. Idąc czterokilometrową trasą do Śnieżnych Kotłów, poruszamy się w większości po zrównaniu wierzchowinowym – bardzo charakterystycznej dla Karkonoszy powierzchni położonej w najwyższej partii gór. W żadnych innych polskich górach takie powierzchnie nie zachowały się na tak dużych wysokościach i na taką skalę. Latem wędrówka nie jest zbyt uciążliwa, chociaż trasa prowadzi cały czas lekko pod górę.
Kolejną granitową formacją skalną mijaną na tej trasie jest Twarożnik (1320 m n.p.m.) położony na granicy polsko-czeskiej. Po pokonaniu około 1,5 km docieramy do punktu zwanego Czeską Budką – tutaj szlak czerwony łączy się z żółtym i prowadzi do położonego po czeskiej stronie źródła Łaby. Tam, w okolicy hotelu Łabska Bouda, można podziwiać najwyższy w Karkonoszach Panczawski Wodospad, Łabski Wodospad oraz Dolinę Łaby, ale to już plan na następną wycieczkę! My kierujemy się czerwonym szlakiem przez Łabską Łąkę, mijamy po lewej stronie Łabski Szczyt, a po czeskiej stronie wprawne oko dostrzeże Hotel Jested w Libercu.
Śnieżne Kotły
Ostatni, około pięćsetmetrowy odcinek, prowadzi bezpośrednio do celu wyprawy, czyli Śnieżnych Kotłów (1489 m n.p.m.). Są to twory polodowcowe, w skład których wchodzą Mały Śnieżny Kocioł i Wielki Śnieżny Kocioł. Na dnie kotłów znajdują się jeziorka – Śnieżne Stawki, które są kolejnym ciekawym punktem w tej okolicy. Głębokość kotłów wynosi 300 m, a wysokość najwyższych ścian osiąga 150 m. W roku 1837 z polecenia hrabiego Schaffgotscha zbudowano nad nimi schronisko górskie. Obecnie w przebudowanym budynku mieści się najwyżej położony w Polsce Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON) Śnieżne Kotły. Znad krawędzi Śnieżnych Kotłów możemy podziwiać całą Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie.
Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej – ze Szrenicy na Śnieżkę do Przełęczy Okraj
Szlak, który zrealizowany w całości, sprawia niesamowitą radość. Droga Przyjaźni prowadzi głównym grzbietem Karkonoszy, a jej przejście jest fenomenalnym przeżyciem dla każdego góromaniaka! Nie znam drugiego tak ciekawego krajobrazowo szlaku, na którym można podziwiać bardzo zróżnicowane formy terenu. W tej wędrówce mamy okazję zobaczyć wszystko, co w Karkonoszach najlepsze: ostre i łagodne szczyty gór, równiny i zrównania wierzchowinowe, kotły polodowcowe, granitowe skałki, rumowiska pokryte zielonym porostem Rhizocarpon geographicum, jeziora górskie, stawki, punkty widokowe, platformy i największe schroniska w Karkonoszach. Ten szlak to Karkonosze w pigułce! Polecamy go wybrać szczególnie latem, kiedy dzień jest długi, a trekking może się odbyć przy dobrej pogodzie.
Wędrówkę tym szlakiem można podzielić na dwa etapy, zatrzymując się w jednym ze schronisk po stronie czeskiej lub polskiej. Wybierając Drogę Przyjaźni na cel swojej wyprawy, mamy okazję obserwować panoramę gór od Łużyc aż po Morawy. Trasę polecamy nie tylko zaprawionym w bojach góromaniakom.
Wang – Polana w Karkonoszach – Samotnia – Strzecha Akademicka – Dom Śląski – Śnieżka – szlak niebieski i czerwony
Trasa w Karkonoszach w rejonie Karpacza. Idąc tym szlakiem, zobaczymy najpopularniejsze miejsca, które muszą znaleźć się na liście odwiedzonych atrakcji w województwie dolnośląskim. Świątynia Wang, Schronisko Samotnia i Schronisko Strzecha Akademicka rozsławione są przez turystów nie tylko z Polski. Szlak niebieski jest idealny na weekendowy wypad w Karkonosze czy jednodniową rodzinną górską wycieczkę. Trasa do samej Śnieżki to aż 9 km wędrówki. Osoby mniej wprawione w bojach mogą zakończyć wspinaczkę przy schronisku Strzecha Akademicka.
Poniżej kościoła Wang znajduje się kilka płatnych parkingów samochodowych, jak i przystanek autobusowy komunikacji miejskiej. Można tutaj dojechać m.in. autobusem z Jeleniej Góry, Kowar czy centrum Karpacza.
Wędrówkę szlakiem niebieskim rozpoczyna się w Karpaczu przy Świątyni Wang. Z tego miejsca szlak powoli pnie się brukowaną drogą do rozdroża na Polanie. W tym miejscu można zrobić małą przerwę. Polana jest dość charakterystyczna, ponieważ właśnie tutaj łączą się ze sobą trasa prowadząca nad Kotłem Wielkiego Stawu oraz żółty szlak na Pielgrzymy i Słonecznik. Niebieski szlak prowadzi obok Domku Myśliwskiego (obecnie obiekt edukacyjny KPN), który jest trochę ukryty i łatwo go przeoczyć. W trakcie moich studiów miałam okazję tutaj mieszkać (tylko kilka dni, ale bardzo miło to wspominam).
Samotnia
Dalej szlak niebieski prowadzi w stronę schroniska Samotnia położonego nad Małym Stawem. Mały Staw służył niegdyś jako tor wyścigowy w łyżwiarstwie szybkim, a Karkonosze były jednym z najpopularniejszych miejsc do uprawiania sportów zimowych na wschód od Alp. Były nawet plany zorganizowania igrzysk olimpijskich w roku 1936, a miastami organizującymi zawody miały zostać Karpacz i Szklarska Poręba. Mały Staw miał wtedy również posłużyć jako arena/tor wyścigowy do zawodów w łyżwiarstwie szybkim. Ostatecznie igrzyska odbyły się w Garmisch-Partenkirchen. Obecnie zorganizowanie takich zawodów w tym miejscu byłoby nierealne chociażby dlatego, że to teren parku narodowego i żyją tu gatunki rzadkie – traszka górska i ropucha szara.
Strzecha Akademicka
Powyżej Samotni szlak pnie się w górę w stronę Strzechy Akademickiej – drugiego najpopularniejszego schroniska w tej części Karkonoszy. Ten odcinek szlaku jest już bardziej stromy i przy szybkim tempie można dostać ładnej zadyszki. Wychodzimy powyżej górnej granicy lasu, więc ze schroniska Strzecha Akademicka rozpościerają się coraz ciekawsze krajobrazy. Szlak niebieski łączy się w pewnym momencie z czerwonym (Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej), który opisujemy poniżej. Dalej trasa wiedzie do Domu Śląskiego i oczywiście na Śnieżkę.
Karkonosze – co zobaczyć po czeskiej stronie? Polecamy pętlę pod Śnieżką: Kopa – Przełęcz pod Śnieżką – Schronisko Dom Śląski – Torfowisko Upy – Luční bouda – Równia pod Śnieżką – Spalona Strażnica – Przełęcz pod Śnieżką – Kopa
Ten fragment wędrówki w Karkonoszach nazywamy z mężem „trasą dla rodziców”. Zawsze wtedy, kiedy chcemy iść w góry, a nie mamy już siły na ciężkie trekkingi, to wybieramy opcję light dla siebie i naszych rodziców. Po przyjeździe do Karpacza pierwsze kroki kierujemy w stronę kolejki linowej na Kopę. Cena wjazdu i zjazdu waha się w granicach 50-65 zł w zależności od sezonu. Po dotarciu do górnej stacji kolei linowej „Zbyszek” kierujemy się czarnym szlakiem w stronę Przełęczy pod Śnieżką i schroniska Dom Śląski. Trasa prowadzi lekko pod górę. Po lewej stronie cały czas widać majestatyczną Śnieżkę.
Na wysokości Domu Śląskiego należy odbić w prawo, kierując się przy tablicach informacyjnych w stronę niebieskiego szlaku. To właśnie ta droga prowadzi do wysokogórskich torfowisk i czeskiego schroniska Luční bouda.
Torfowiska wysokogórskie
Szlak niebieski częściowo prowadzi drewnianymi kładkami, które są położone bezpośrednio nad torfowiskiem. Ten teren o każdej porze roku wygląda inaczej dzięki roślinności torfowiskowej, która przybiera różne kolory w zależności od pory roku. Na wiosnę to miejsce zazielenia się, później żółknie, a na jesień trawy przybierają brązowy kolor. Z kolei zimą całe torfowisko pokrywa gruba warstwa śniegu.
Warto tutaj wspomnieć, że Luční bouda to schronisko turystyczne i browar najwyżej położone w Europie Środkowej! To tutaj produkowane jest wyśmienite piwo o śmiesznej dla Polaków nazwie Paroháč i równie zabawnej etykiecie ze zwierzyną płową. Warto się dokładniej przyjrzeć temu rysunkowi… 🙂
Droga do Luční boudy jest bardzo malownicza i, tak jak wspomniałam wcześniej, prosta i przyjemna. Nie ma tutaj ostrych podejść ani zejść. Ścieżka łagodnie wznosi się i opada, ale nie są to trudne do pokonania odcinki.
Luční bouda
W schronisku znajdują się również jedna z najstarszych restauracji w Karkonoszach, która pomieści ok. 200 osób, a także piekarnia, która słynie z wielkich rogali i pysznego ciasta z jagodami. Ciasto polecamy Wam serdecznie! Spragnieni piwa góromaniacy powinni rozważyć… kąpiel piwną! Dodatkowo Luční bouda oferuje zwiedzanie browaru, prowadzenie ratraka lub amfibii wojskowej. Wszystkie atrakcje i aktualne ceny znajdziecie na ich stronie www.lucnibouda.cz.
W drodze powrotnej na Kopę warto obrać szlak żółty, a później czerwony. Dokładny przebieg trasy wraz z mapą zamieszczamy poniżej.
Noclegi w Karkonoszach – gdzie się zatrzymać?
Niezmiennie jesteśmy fanami Szklarskiej Poręby, z którą związaliśmy swoją przyszłość. To właśnie tutaj postanowiliśmy osiedlić się na dłużej, a przy okazji otworzyć swój pierwszy obiekt. Od kilku tygodni działa nasz nowo otwarty apartament, który udostępniamy naszym gościom, dlatego serdecznie Was do niego zapraszamy! Rezerwacji można dokonać, kontaktując się bezpośrednio z nami poprzez Facebooka lub na booking.com.
Apartament U Nas w Sudetach serdecznie Was zaprasza! Zaplanuj wakacje w Karkonoszach, o jakich marzysz!
Rezerwacje poprzez Booking: https://www.booking.com/hotel/pl/apartament-u-nas-w-sudetach.pl.html
Nasz obiekt na Facebooku: U Nas w Sudetach
Nasz obiekt na Instagramie: U Nas w Sudetach
Zapraszamy na wspólne wędrówki w Karkonoszach! Do zobaczenia na szlaku!
Korektą tekstu na tym blogu zajmuje się Dorota z przetlumacz.eu