Szlak do Śnieżnych Stawków
Dolnośląskie,  Karkonosze,  Podróże,  Polska

Szlak do Śnieżnych Stawków – urokliwa wędrówka Ścieżką nad Reglami

Każdy szlak w Karkonoszach ma swój niezwykły urok, ale zielony szlak do Śnieżnych Stawków jest jedyny w swoim rodzaju. Prowadzi do wnętrza kotłów polodowcowych na odcinku od schroniska pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem. Ten szlak jest również niezwykle urokliwy z punktu widzenia krajobrazowego. Fragment szlaku, który prowadzi do wnętrza kotłów, dostępny jest jedynie przez kilka miesięcy w roku z powodu ochrony cietrzewia w okresie wiosennym oraz trudne warunki związane z dużą ilością pokrywy śnieżnej w sezonie zimowym. W sezonie letnim i jesiennym nie jest zatłoczony, wręcz przyjemnie pusty w porównaniu do szlaków najbardziej popularnych i mocno obleganych, takich jak szlak w kierunku Śnieżki czy Szrenicy. Dlaczego warto zboczyć z mocno popularnych rejonów w stronę wnętrza Śnieżnych Kotłów? Chociażby dlatego, aby odetchnąć od tłumów. Widoków i piękna przyrody zachwalać nie trzeba. Sami zobaczcie czego spodziewać się na tym odcinku Karkonoszy.

Szlak do Śnieżnych Stawków
Najpiękniejsze szlaki w Karkonoszach
Śnieżne Stawki

Po Karkonoszach wędrujemy tu i ówdzie, zazwyczaj wybierając mniej zatłoczone szlaki, w których nie lubuje się większość turystów. Nie kusi nas dziki bieg na Śnieżkę, szczególnie latem, więc uciekamy w ciche miejsca karkonoskich lasów, szukamy urokliwych ścieżek i strumyków delikatnie szemrzących w głębokich górskich jarach. Dlatego w nasze upodobania idealnie wpisuje się wędrówka Ścieżką nad Reglami (szlak zielony). To o wiele mniej uczęszczany szlak w Karkonoszach, fragmentami zupełnie pusty. Jest również bardzo urokliwy, dlatego niesłusznie jest omijany. Prawdopodobnie większość turystów przerażona jest też jego długością, całość zielonego szlaku mierzy prawie 30 kilometrów.

Ścieżka nad Reglami to ok. 20-kilometrowy fragment szlaku zielonego, który swój początek ma na Hali Szrenickiej, a koniec przy skałkach Pielgrzymach. Szlak zielony rozpoczyna się w Jakuszycach na Przełęczy Szklarskiej, gdzie można rozpocząć lub zakończyć wędrówkę, natomiast koniec szlaku, tak samo jak w przypadku Ścieżki nad Reglami, wyznaczony jest przy słynnych Pielgrzymach. Cały szlak zielony to ok. 28 km, jego przejście zajmuje ok. 9 godzin. My proponujemy Wam przyjemną wędrówkę na odcinku Schronisko pod Łabskim Szczytem – Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem z dwóch najbardziej charakterystycznych punktów. Do Was należy wybór, z którego miejsca wyruszycie do tego fragmentu Ścieżki nad Reglami.

Poniżej przedstawiamy cały przebieg szlaku od Przełęczy Szklarskiej do formacji skalnej Pielgrzymy.

Ścieżka nad Reglami - przepiękny fragment szlaku od Schroniska pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem

Ten fragment szlaku upodobaliśmy sobie szczególnie, a wszystko za sprawą przepięknych widoków. Wędrówka jest ciekawa również dlatego, że na całej długości szlaku możemy napotkać kładki, skaliste zejścia i podejścia czy fragmenty poprowadzone po gruzowiskach. Dla nas to najbardziej malownicze rejony Karkonoszy. Szlak nie należy do najłatwiejszych, o czym opowiemy kilka akapitów poniżej, ale dobre buty trekkingowe i kije ułatwią wędrówkę mniej wprawnym piechurom.

Szlak do Śnieżnych Stawków
Szlak do Śnieżnych Stawków

Aby wyruszyć w tę część Karkonoszy, mamy dwie możliwości. Pierwsza z nich to dojście żółtym szlakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem, skąd wybieramy zielony szlak w stronę Śnieżnych Stawków i Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem. Drugą możliwością jest wędrówka od góry, czyli od stacji RTON Śnieżne Kotły i Wielkiego Szyszaka, skąd prowadzi czerwony szlak w stronę Obniżenia pod Śmielcem. Tam należy skręcić w szlak niebieski do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem, a później obrać szlak zielony do Śnieżnych Stawków i Schroniska pod Łabskim Szczytem. Polecamy ten szlak wczesną jesienią, kiedy na szlaku jest o wiele mniej ludzi, a Śnieżne Stawki świecą pustkami.

Polecana trasa wędrówki: Schronisko na Szrenicy - RTON Śnieżne Kotły - Obniżenie pod Śmielcem - Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem - Śnieżne Stawki - Schronisko pod Łabskim Szczytem - Muzeum Mineralogiczne

Wędrówkę rozpoczynamy w punkcie charakterystycznym, czyli przy Schronisku na Szrenicy, kierując się w stronę RTON Śnieżne Kotły (Radiowo-telewizyjny Ośrodek Nadawczy Śnieżne Kotły). Szlak prowadzący na Szrenicę, jak i możliwość wyjechania kolejką linową na Szrenicę, opisywaliśmy już na naszym blogu. Do RTON Śnieżne Kotły można dojść także, wędrując żółtym szlakiem, który rozpoczyna się przy Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie. Wpis o tym również znajdziesz na blogu. Klikając poniżej w piechura, przejdziesz do interesujących Cię tekstów.

Szlaki, którymi dotrzesz do Schroniska na Szrenicy, Schroniska pod Łabskim Szczytem i stacji RTON Śnieżne Kotły

Opis żółtego szlaku od Muzeum Mineralogicznego w Szklarskiej Porębie do Schroniska pod Łabskim Szczytem i Śnieżnych Kotłów, znajdziesz, klikając w ikonę piechura.

Warto wspomnieć, że to właśnie w tym miejscu, nad Śnieżnymi Kotłami, powstało pierwsze schronisko turystyczne w Karkonoszach. W 1837 roku, nad krawędzią Śnieżnych Kotłów, a pod Wielkim Szyszakiem, właściciel Karkonoszy hrabia von Schaffgotsch wzniósł pierwsze schronisko, które było specjalnie zaprojektowane z myślą o wędrowcach. Schronisko posiadało zaledwie dwa miejsca noclegowe, ale turystów nocowano też na stryszku. W roku 1861 zbudowano nowe, kamienne schronisko z większą ilością miejsc. W tym czasie mogło ugościć aż 21 wędrowców. Specjalnością dzierżawcy budynku była wódka nazywana sędziowską. (M.Staffa, 1996).

Opis czerwonego szlaku, który prowadzi do Szrenicy, skąd można rozpocząć wędrówkę do Śnieżnych Kotłów i Śnieżnych Stawków, znajdziesz klikając w ikonę piechura.

Śnieżne Kotły

Opis trasy: Szrenica - RTON Śnieżne Kotły - Obniżenie pod Śmielcem - Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem - Śnieżne Stawki -Schronisko pod Łabskim Szczytem

Fragmentem czerwonego szlaku, czyli Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, kierujemy się w stronę Obniżenia pod Śmielcem. Po drodze znajdują się dwa wysunięte punkty widokowe, z których można obserwować wnętrze Śnieżnych Kotłów. Schodząc, po granitowym rumowisku skalnym, z prawej strony mija się szczyt Wielkiego Szyszaka. Na jego wierzchołek nie prowadzi żaden dostępny szlak, jest to szczyt niedostępny dla turystów. Powoli schodząc dalej, dotrzemy do charakterystycznego skrzyżowania szlaków – niebieskiego i czerwonego. To właśnie ten punkt nazywany jest Obniżeniem pod Śmielcem. W tym miejscu obieramy szlak niebieski, który fragmentami, ostrymi zakosami prowadzi w dół do kolejnego skrzyżowania, jakim jest Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem. W tym punkcie skręcamy w lewo, wybierając szlak zielony w stronę Śnieżnych Stawków i Schroniska pod Łabskim Szczytem.

Droga z kamiennych granitowych tafli została ufundowana przez rodzinę Schaffgotschów. Prowadzi od Czarnej Przełęczy do Śnieżnych Kotłów.
Szlak do Śnieżnych Stawków
Śnieżne Stawki

Fragment szlaku od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem jest dość wymagający. I nie ma znaczenia, gdzie zaczynamy wędrówkę. Część szlaku poprowadzona jest po dużym rumowisku skalnym tuż przy Śnieżnych Stawkach. Należy zatem zachować szczególną ostrożność i wziąć pod uwagę swoje możliwości, oraz odpowiednio przygotować się na taką wędrówkę. Warto zabrać ze sobą kije trekkingowe, nie wspominając już o dobrym górskim obuwiu. Na trasie od Szrenicy przez RTON Śnieżne Kotły, Obniżenie pod Śmielcem, Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem aż do Schroniska pod Łabskim Szczytem NIE MA żadnych punktów gastronomicznych poza tymi, które znajdują się na początku i na końcu trasy (schroniska na Szrenicy i pod Łabskim Szczytem). Należy bezwzględnie pamiętać o zapasie wody do picia na całą wędrówkę.

 

Ze Schroniska pod Łabskim Szczytem czeka nas jeszcze wędrówka do miasta. Należy pamiętać, że do wyboru jest kilka szlaków. Wszystko zależy od tego, gdzie zostawiliśmy swój środek transportu lub gdzie nocujemy.

Karkonosze
Śnieżne Stawki

Mapa trasy od schroniska na Szrenicy do RTON Śnieżne Kotły i dalej przez Śnieżne Stawki do Schroniska pod Łabskim Szczytem

Schronisko pod Łabskim Szczytem
Schronisko pod Łabskim Szczytem
Schronisko pod Łabskim Szczytem

Zielony szlak na odcinku Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem to według nas jedno z najbardziej malowniczych miejsc w zachodnich Karkonoszach, z widokami na wnętrze olbrzymich kotłów polodowcowych. Najbardziej imponujący jest widok na wnętrze Wielkiego Śnieżnego Kotła i stromo opadające w dół postrzępione skały. Na trasie szlaku znajdują się również polodowcowe jeziora nazywane Śnieżnymi Stawkami, przy których latem tłumnie gromadzą się wędrujący turyści. Dwa z nich są jeziorkami, które na stałe goszczą w tym krajobrazie, natomiast sześć pozostałych ma charakter epizodyczny. Szlak przebiega na styku z górną granicą lasu, dlatego na całej jego długości możemy podziwiać wspaniałe widoki na ostre granie kotłów. Niestety, przez większość roku jest zamknięty ze względu na zagrożenie lawinowe, otwiera się dopiero latem, kiedy śnieg nie zagraża turystom.

Karkonosze
Śnieżne Stawki

Zanim wyruszysz w góry...

Aktualne ostrzeżenia Karkonoskiego Parku Narodowego oraz zamknięte szlaki zobaczysz, klikając w piechura.

  • Pamiętaj, że na tej trasie niezbędne są wygodne górskie buty z podeszwą, która nie będzie się ślizgać na ostrych zejściach i podejściach po skałach, głazach, kładkach, a nawet błocie.
  • Jeśli masz kije trekkingowe, to zabierz je ze sobą! Na pewno ułatwią Ci wędrówkę.
  • Pamiętaj o zapasie wody na całą wędrówkę – na sporej długości szlaku nie ma żadnych punktów gastronomicznych.
  • Szlak jest zamknięty zimą i wczesną wiosną – pamiętaj, aby sprawdzić aktualne komunikaty na stronie KPN https://kpnmab.pl/
  • Wstęp do parku jest PŁATNY! Bilet normalny jednodniowy to koszt 8 zł, bilet normalny trzydniowy to koszt 20 zł. Bilety zakupisz w kasie lub online klikając w ten link: https://kpn.eparki.pl/
Śnieżne Stawki
Śnieżne Kotły
Szlak do Śnieżnych Stawków

Bibliografia:

Staffa, M.: Karkonosze. Wrocław, 1996.

Tekst: Agrafka Geografka
Edycja i korekta tekstu: Dorota z przetlumacz.eu

error: Content is protected !!