Azja,  Kirgistan,  Nowy post,  Podróże

Biszkek i okolice – co warto zobaczyć?

Biszkek – planując tylko kilka dni w stolicy Kirgistanu warto zobaczyć te najbardziej znane i topowe atrakcje. Co tym razem będziemy polecać? Same smakowite i urokliwe miejscówki. Warto wyciągnąć podróżniczy notes i zanotować! Dla każdego coś ciekawego.


Plac Ala Too

Serce miasta to zlokalizowany centralnie plac Ala Too. Wcześniej nazywany był Placem Lenina, nazwa ta obowiązywała do 1991 roku kiedy wszystkie republiki odzyskały niepodległość. Ten olbrzymi plac, największy w Biszkeku, położony w prospekcie Chui był świadkiem wielu ważnych imprez, protestów i strzelanin jakie miały miejsce w trakcie zamieszek i zmiany prezydenta w 2010 roku. Mówi się, że pod placem biegnie długie tajemne przejście łączące plac z Białym Domem gdzie aktualnie urzęduje prezydent.

Przez długi czas na głównym placu Ala Too stał posąg Lenina. Kirgizi najdłużej trzymali przywódcę na największym placu Biszkeku, o wiele dłużej niż pozostałe republiki, które z hukiem ściągały postać radzieckiego działacza. Na cokole stał do 2003 roku, później przeniesiono go za główny budynek na placu Ala Too.

Jednakże po 2003 roku na nowym cokole zabłyszczała Erkindik, symbol wolności, postać skrzydlata, stojąca twardo na Ziemi, trzymająca w rękach tundiuk – obręcz z drewna, którą umieszcza się na szczycie jurty. Nie miała okazji stać zbyt długo, zdetronizowano ją po zamieszkach w stolicy i obaleniu (dwukrotnym) prezydenta. Obarczono ją winą za zamieszki w 2005 i 2010 roku, wszystko przez przewroty pałacowe, zmiany prezydentów, a także walki etniczne na południu kraju między Kirgizami i Uzbekami.

Teraz na głównym placu dumnie błyszczy Manas. Bohater legendarnego kirgiskiego eposu zjednoczył czterdzieści kirgiskich plemion, zwyciężył wrogów (Uzbeków) i dał początek państwu.

Statua Lenina

Przeniesiona w roku 2003 statua Lenina została umieszczona w mniej uczęszczanym miejscu – czyli za głównym placem Ala Too, bezpośrednio za budynkiem muzeum. Wskazujący w przyszłość posąg Lenina dumnie patrzy unosząc wzrok w  górę. Prawdopodobnie posąg powstał w 1984 roku, a jego wysokość mierzy ok 10 metrów. Początkowo stojąca na placu Ala Too postać Lenina wskazywała wierzchołki południowych gór. Teraz, obrócony plecami w stronę gór, Lenin pokazuje nowoczesny Amerykański Uniwersytet. A jego ciało w grobie się przewraca…

Biały Dom

Pałac Prezydencki wybudowany w 1985 roku,w którym aktualnie urzęduje prezydent i cały rząd, jest jednym z najbardziej znanych budynków zlokalizowanych przy alei Chui. Wybudowany w stylu neoklasycystycznym błyszczy i lśni, chociaż jest budynkiem typowo socjalistycznym. Tuż obok, pomiędzy Muzeum Historycznym a Pałacem Prezydenckim zlokalizowany jest pomnik – w kolorach bieli i czerni. Mężczyźni odpychają czarne, nieczyste moce od białych, symbolizujących światło i dobro. Pomnik dedykowany jest pamięci demonstrantów zabitych przez policję w Aksy w prowincji Jalal-Abad, w roku 2002, oraz tym, którzy zginęli w trakcie rewolucji w 2010 roku.

Park Panfilova

Zlokalizowany jest bezpośrednio za Białym Domem i jest najbardziej znanym, a także lubianym parkiem w całym Biszkeku. Otrzymał imię rosyjskiego generała, który zginął w bitwie przeciwko nazistom w 1941 roku. Mieszkańcy Biszkeku odwiedzają park nie po to aby złożyć kwiaty pod pomnikiem generała, ale dla rozrywki, bo w parku jest mnóstwo miejsc, gdzie można rodzinne śpiewać karaoke, zjeść lody lub szaszłyka, a także pojeździć małymi samochodzikami, rowerkami i rikszami.

Chaikhana Jalal Abad

Jedna z najbardziej tradycyjnych restauracji, gdzie nie tylko można zjeść pyszne jedzenie, ale także wypić czaj w iście środkowoazjatyckim stylu. W tym miejscu nie napijesz się alkoholu!

Bazary

Jestem wielką fanką zakupów na bazarach. Nie ma dla mnie znaczenia co tak naprawdę się na nich sprzedaje – uwielbiam bazary i zawsze będę na nie chodzić. Bazary azjatyckie są o tyle ciekawe i interesujące, że można na nich znaleźć absolutnie wszystko! Przyprawy, mięso, kumys, sery, kurut, warzywa, owoce, pamiątki, starocie, zwierzęta, sprzęt wojskowy – wszystko! Najbardziej odlotowy, ale nie polecany przez mieszkańców Biszkeku to Osh Bazaar. Dla mnie – mega barwny i odlotowy, dla mieszkańców Biszkeku brudny i niebezpieczny.
Innymi, także bardzo znanymi bazarami jest Dordoi Bazaar i Orto-Sai Bazaar.

Jak nie Biszkek to…

Park Narodowy i Kanion Ala-Archa

Park Ala-Archa zlokalizowany na południe od Biszkeku, dojazd do parku możliwy jest marszrutką oraz wynajętą taksówką. Został założony w 1976 roku. Posiada wiele elementów przyrodniczych zaliczanych do strefy alpejskiej – ośnieżone szczyty gór, alpejskie doliny, szybko płynące górskie strumienie, las piniowy, czyli wszystko to, co spotkacie w Alpach francuskich, austriackich czy włoskich. Kanion zlokalizowany na terenie parku to jedna z największych atrakcji okolicy.

Otoczony ponad 50 szczytami, ponad 10 lodowcami górskimi i 30 górskimi przełęczami jest atrakcją dla wszystkich miłośników trekkingu. Fauna i flora tego miejsca jest również bardzo imponująca – ponad 800 gatunków roślin, 170 gatunków ptaków, oraz ponad 170 gatunków innych zwierząt wliczając w to słynną owcę Marco Polo, niedźwiedzie, jelenie, wilki i śnieżne leopardy w wysokich partiach górskich.

Wieża w Buranie

Prawdopodobnie najbardziej znany zabytek w północnej części Kirgistanu. Miejscowość zlokalizowana jest niedaleko miasta Tokmok, ok 80 km z Biszkeku. 25 metrowa wieża to wszystko co pozostało z historycznego miasta Balasagun. To właśnie tędy przebiegał kiedyś Jedwabny Szlak.

Widok z wieży pozwala zobaczyć wielką równinę rozciągającą się pomiędzy dwoma pasmami gór… zielono-żółto-pomarańczowe pola, kilka drzew, krowy, mężczyzna na koniu. To wszystko. Gdzieś w oddali majaczą kamienne posągi starożytnych Turkutów. Kamienie nagrobne są ozdobione fantazyjną, arabską kaligrafią, a także surowym alfabetem nestoriańskich chrześcijan. W lokalnym muzeum można zobaczyć matematyczną planszę gry „Toguz Korgool” (popularna gra na terenie Azji Centralnej od XI wieku) oraz statuę Buddy siedzącego w pozycji lotosu.

Jak dostać się do Burany?

Do Burany można dojechać publicznym transportem. Droga wiedzie przez miejscowość Tokmok i zajmuje ok 2 h. Z dworca zachodniego Biszkeku odjeżdżają marszrutki do miejscowości Tokmok, gdzie należy złapać taksówkę do Burany (8 km). Cena za taksówkę nie powinna być większa niż 300 somów (tam i powrót). Aby nie zostać bez transportu powrotnego pamiętaj aby poprosić taksówkarza o pozostanie na parkingu i poczekanie. Zwiedzanie nie powinno Ci zająć więcej niż 1 godzinę.

Kolejną opcją jest autostop. Warto chwilę poczekać i złapać samochód. Pamiętaj! W Kirgistanie autostop nie jest bezpłatny. Zanim wejdziesz do prywatnego samochodu zapytaj o cenę.

Pomiędzy Buraną a Tokmok kursują także minibusy. Jedyne co musisz zrobić to zapytaj miejscowych skąd odjeżdżają 😊

O Buranie możesz również przeczytać tutaj.

Dolina Chong Kemin

Dolina ma długość 80 km i znajduje się w parku narodowym Chong Kemin. Droga w większości jest szutrowa i można ją pokonać autem terenowym, ale Kirgizi wjadą tam nawet osobówką z niskim podwoziem. Sama dolina słynie z licznych pastwisk, jezior górskich i przepięknych widoków na góry Tien Shan. Teren graniczy bezpośrednio z Kazachstanem.

O Chong Kemin możesz również przeczytać tutaj.

Kanion Konorchek

Nazywany Wielkim Kanionem Kirgistanu jest ukrytym skarbem na drodze pomiędzy Biszkekiem a Jeziorem Issyk Kul. Czerwone skały piaskowca oraz uśpiony wulkan, który liczy sobie ponad 2,5 mln lat to świetna atrakcja dla geografów i geologów. Miejsce idealne na jeden dzień hikingu.

Skalne formacje nazywane eolicznymi zamkami to miejsce do wspinaczki, a także do zrobienia kilku pocztówkowych fotografii. Mijając zamki należy wspiąć się na płaskowyż, z którego rozpościera się przepiękny widok na cały kanion.

O tym kanionie mało kto wie, a jest naprawdę imponujący! Jeśli nie chcesz spędzać w kanionie całego dnia możesz wybrać się na kilkugodzinny trip – 3 godziny powinny wystarczyć. Bliźniaczy kanion, o wiele bardziej znany a równie imponujący znajduje się blisko Tosoru – jest nim Kanion Skazka czyli Kanion Bajka (klik!).

Jak dostać się do kanionu Konorchek?

Z Biszkeku odjeżdżają w stronę Issyk Kul marszrutki (z dworca zachodniego), należy poprosić kierowcę aby zatrzymał się przy Czerwonym Moście. Tam znajduje się duży znak który poprowadzi cię do kanionu.

Od tego miejsca droga do kanionu prowadzi przez wąski, suchy wąwóz. W wąwozie porozrzucane są kawałki olbrzymich skał, czasem trzeba będzie pokonać skaliste wzniesienia, ale po około godzinie marszu dotrzesz do celu.

Najważniejsze, to sprawny powrót do Biszkeku. Ponieważ może on być o wiele trudniejszy niż sam dojazd, musisz wrócić do miejsca, w którym uprzednio wysadzał cię kierowca i próbować złapać marszrutkę, taxi lub autostop.

Przedstawione miejsca to jedne z najbardziej znanych atrakcji w samym Biszkeku i okolicach. Najpiękniejsze w Kirgistanie jest to, że ma mnóstwo miejsc nowych i nieznanych do odkrycia. Prawdziwy raj dla podróżników i odkrywców tego regionu. Z drugiej strony, czy nie ma nic bardziej pięknego niż dzikie tereny nie opisane w żadnym przewodniku? Aby zgłębić swoją wiedzę skorzystaj z gotowego spisu książek, który przygotowałam dla ciebie tutaj 🙂

error: Content is protected !!