Książki o Azji Centralnej

Kirgiskie drogi

Jakiś czas temu znajdując swoją ulubioną książkę znalazłam sposób na podróżowanie, który w stu procentach jest tym, czego szukałam. Idea wolnego podróżowania jest nowym, a może i starym podejściem do podróży czyli zjawiska przemieszczania się i poznawania świata, tylko że w odmienny sposób. O idei wolnego podróżowania możesz przeczytać tutaj, a ja zabieram Cię w podróż po Azji Centralnej.


Sporo ostatnio pojawiło się zapytań zarówno na Facebooku jak i w prywatnych wiadomościach o tym, co czytać w podróży? Jest to kwestia indywidualna i na pewno nie polecę Wam genialnych bestsellerów z morderstwem w tle, ale jest to jedna z tych okazji żeby podsunąć Wam kilka znaczących pozycji, jeśli tylko wybieracie się lub jesteście zainteresowani podróżami po Azji Centralnej.

To spis prywatny, większość tego co udało mi się samej zgromadzić lub też zdobyć cudem. Idea wolnego podróżowania ma w sobie to, że poleca nam przemieszczać się pociągiem z książką dotyczącą danego regionu. Jest to jedna z metod lepszego poznania miejsca, jego historii, kultury czy przyrody. Jeśli tylko zapragniecie pojechać pociągiem przez step kazachski z Astany do Ałmaty to koniecznie z tymi książkami w plecaku.

Sowietstany. Podróż po Turkmenistanie, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgistanie i Uzbekistanie – Erica Fatland

Pozycja, której nie możecie przegapić. Erica, norweska dziennikarka przedstawia absurdy zakątków byłego ZSRR. Jej podróż pokazuje jak wiele różnic dzieli kilka państw leżących pośrodku stepu. Dziennikarka odwiedziła podczas swojej kilkumiesięcznej podróży Wrota Piekieł, największy w tej części Azji meczet (w którym brakowało prądu), chodziła brzegiem jeziora Aralskiego, była na nieczynnym poligonie atomowym, uczestniczyła w konnych wyścigach w Turkmenistanie, bawiła się na kilku weselach i zawitała do kazachskiej uzdrowicielki. Książką zauroczy każdego czytelnika – ta pozycja wciąga!

Utracone serce Azji – Colin Thubron

Podróż po Azji Środkowej tuż po upadku ZSRR. Autor przemieszczając się po tym mało znanym regionie pokazuje jak prosto żyją tutejsze ludy i jak mało znane jest pojęcie granicy czy państwa. Piękna narracja autora opowiadającego historię ludzi którym dano wiele możliwości, a potem po siedemdziesięciu latach zabrano wszystko. Pozycja konieczna na półce podróżnika, którą należy przeczytać.

Cień Jedwabnego Szlaku – Colin Thubron

Droga, którą wędrowali kupcy ze wschodu na zachód i z zachodu na wschód przybiera egotycznego znaczenia i pobudza wyobraźnię. Na samą myśl wyostrzają się zapachy, a w powietrzu unosi się lekka woń jaśminu. Cień Jedwabnego Szlaku to opis podróży autora przez fascynujące krajobrazy, kultury, regiony nieznane. W tle opis zachodzących zmian w Azji Środkowej i opowieści o rewolucji ekonomicznej w Chinach, rozpadzie ZSRR, o zepchnięciu na margines społeczny mniejszości narodowych. Cudowna relacja ze starego szlaku.

Kirgiz schodzi z konia – Ryszard Kapuściński

Opis sześciu republik byłego ZSRR. Pokazuje przemieszanie się techniki i nowoczesności z nomadycznym stylem życia ludów tej części Azji. Część z tych informacji Ryszard Kapuściński użył do napisania kolejnej fascynującej książki o rozpadzie ZSRR – Imperium. Kirgiz schodzi z konia jest jedną z pierwszych książek Ryszarda Kapuścińskiego.

Imperium – Ryszard Kapuściński

Bestseller 1993, tłumaczony na całym świecie. Książka genialnie opisująca przyczyny i rozpad ZSRR. Indywidualny styl Ryszarda Kapuścińskiego sprawia, że Imperium jest  prawdziwym dziełem. Nikt tak dobrze nie uchwycił sytuacji rozpadu ostatniego imperium kończącego się stulecia.

Byle dalej. Pod stopami słońca – Marta Owczarek, Bartek Skowroński

Książka, która umilała mi drogę do pracy. Uwielbiam ten lekki, niewymuszony humor, przepiękne historie, wolność jaką da się wyczuć w każdym etapie ich podróży. Marta i Bartek podróżują przez Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Afganistan, Turkmenistan i Uzbekistan. Ich podróż motorami jest jak wolne podróżowanie, niespiesznie pokonują kolejne etapy podróży. W książce jest sporo wstawek historycznych, popartych cytatami z literatury m. in. Ryszarda Kapuścińskiego. Wstawki nie są pretensjonalne, przez co książka ma ciekawą formę.

Inne ciekawe reportaże:

W rajskiej dolinie wśród zielska – Jacek Hugo-Bader
Między światami – Marzena Filipczak
Tysiąc szklanek herbaty. Opowieści na jedwabnym szlaku – Robert Maciąg
Wystarczy przejść przez rzekę – Ludwika Włodek
Morze (może) wróci – Bartek Sabela
Kumys na deser – Romuald Karaś

Książki historyczne:

Podróże po Azji Środkowej. 1885-1890 – Bronisław Grąbczewski
Podróże po Azji Środkowej. Pamir Hindukusz – Bronisław Grąbczewski
Wyprawa do Chiwy – Burnaby Frederic
Wielka Gra. Sekretna wojna o Azję Środkową – Peter Hopkirk
Nowa Wielka Gra w reionie Azji Centralnej – Tomasz Stępniewski
Wielki Gracz: ze Żmudzi na Dach świata – Max Ciegielski
A carpet ride to Khiva – Aslan Alexander
Asia overland: Tales of travel on the Trans-Siberian & Silk Road – Bijan Omrani

Darmowa lista do pobrania znajduje się tutaj: Książki po Azji Centralnej

Spis książek jest uzupełniany!