Francja

Wjazd na Aiguille du Midi – audiencja u Monarchy Alp

Zanim rozpoczniemy na dobre wędrowanie po kantonach szwajcarskich wybieramy się w podróż do serca francuskich Alp, czyli do podnóża szczytu Mont Blanc. Po raz kolejny zapraszamy Was na wspólną, alpejską podróż!


Najwyżej położona na świecie górska kolejka linowa

Drogą prowadzącą przez Visp, Sion, Martigny, dalej przełęczą For de la Forclaz (1526 m), przełęczą Col des Montets docieramy do słynnego, ekskluzywnego kurortu Chamonix.

W Chamonix korzystamy z głównej atrakcji turystycznej – najwyżej położonej na świecie górskiej kolejki linowej. Prowadzi ona w dwóch etapach na szczyt Aiquille du Midi (Igła Południa). Jest to lodowy olbrzym sięgający 3842 m i nie ma sobie równych wśród widokowych szczytów.

Wjazd kolejką na szczyt Aiguille du Midi

Kolejka wyjeżdża z nowej stacji w Chamonix. Jest to dolna stacja, gdzie zakupuje się bilety na trasie Chamonix – Aiguille du Midi – Chamonix. Koszt tej atrakcji to ok 60 euro od osoby. Jeżeli do Chamonix dojeżdżasz samochodem, to parkingi znajdują się kilkaset metrów wcześniej. W sezonie zimowym kiedy pobliskie góry oblegane są przez narciarzy parkingi pękają w szwach.

Po zakupieniu biletów należy się udać do kolejki, gdzie wsiada się w nieduży wagonik. Wagonik dojeżdża do Plan de l’Aiguille, stacji pośredniej na wysokości 2309 m n.p.m. Ze stacji pośredniej jedzie się bezpośrednio na Igłę Południa czyli Aiguille du Midi.

Igła Południa – Aiguille du Midi

Na szczycie jest mroźno, ale pod wpływem emocji zapomina się o chłodzie. Znajdujemy się tylko 967 m poniżej Mont Blanc. Widoki są niesamowite! Można stąd obserwować alpinistów oraz narciarzy.

Spacerując po tarasach widokowych, aż trudno uwierzyć, że cywilizacja dotarła na tak dużą wysokość : jest tu sklep z upominkami, kawiarnia, restauracja i sala wystawowa.

O czym należy pamiętać?

Planując wyjazd kolejką na Igłę Południa nie zapomnij o ciepłych ubraniach! Temperatura latem może spaść nawet do 0 stopni Celsjusza. Pamiętaj także, że na takich wysokościach ciężko oddycha się osobom starszym. Powietrze jest o wiele rzadsze, a każdy wysiłek, nawet przejście kilku stopni jest naprawdę trudne.

 

error: Content is protected !!