Stawy Podgórzyńskie
Dolnośląskie,  Kotlina Jeleniogórska,  Nowy post,  Podróże,  Polska

Stawy Podgórzyńskie – popołudniowy relaks z widokiem na Góry Olbrzymie

Jesteśmy stałymi bywalcami Karkonoszy i Gór Izerskich, ale nie tylko góry karmią nasze serca – przede wszystkim to przyroda i niesamowite krajobrazy właśnie z Karkonoszami i Górami Izerskimi w tle. Z widokiem na Góry Olbrzymie, bo tak od wieków nazywane są Karkonosze, można rozkoszować się posiłkami w jednym z najcudowniejszych miejsc w Kotlinie Jeleniogórskiej – w restauracji Aquakultura przy Stawach Podgórzyńskich. Tutaj wyciszamy swoje myśli i delektujemy się wspaniałym jedzeniem…

Aquakultura - Stawy Podgórzyńskie
Stawy Podgórzyńskie

Jak sami wiecie, bardzo lubimy miejsca z klimatem i spokojem w roli głównej. Daleko nam do ludzi lubujących się w tłumach, mega atrakcjach i blichtrze. Dużo czasu spędzamy na wyszukiwaniu ciekawych miejsc, gdzie przyroda odgrywa główną rolę albo jest elementem dominującym. Pewnie dlatego tak mocno ukochaliśmy sobie region Dolnego Śląska, bo przyroda południowej części województwa jest wyjątkowa.

Stawy Podgórzyńskie przyciągnęły nasz wzrok, kiedy przeglądaliśmy mapę Kotliny Jeleniogórskiej. Znajdują się na skraju Podgórzyna tuż przy Cieplicach, do których wciąż nie zaprowadziły nas nasze nogi. Stawy założył zakon cystersów z Cieplic ok. XV wieku, a w XVIII stuleciu (kiedy stawy były własnością rodziny Schaffgotsch z Cieplic) kompleks stawów rozbudowano. Na kompleks składało się aż 67 zbiorników wodnych. To był największy kompleks stawów hodowlanych u podnóży przepięknych Sudetów.

Zobacz wszystkie atrakcje, które polecamy w rejonie Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej, klikając ikonę piechura.

Stawy Podgórzyńskie
Stawy Podgórzyńskie
Stawy Podgórzyńskie Aquakultura
Stawy Podgórzyńskie Aquakultura
Stawy Podgórzyńskie Aquakultura

Słynny tramwaj z Podgórzyna

Niektórzy pamiętają jeszcze słynny tramwaj, który kursował pomiędzy Cieplicami i Podgórzynem po jednej z grobli stawów podgórzyńskich. Zabytkowy wagon tramwaju został umieszczony na końcowym przystanku tej trasy w Podgórzynie „Pod Skałką”. Ta ciekawa linia tramwajowa była mocno oblegana od początku powstania, czyli od roku 1911, aż do roku 1964, kiedy to postanowiono zastąpić ją autobusem nr 4. Linia tramwajowa służyła nie tylko mieszkańcom, ale i kuracjuszom uzdrowiska, turystom czy narciarzom.

Aktualnie kompleks składa się z 22 stawów i znajduje się w rękach prywatnych. Nie dziwi jednak fakt, że swoje miejsce gniazdowania i odpoczynku znalazły tutaj rzadkie gatunki ptaków. W okolicy możemy spotkać czajkę, perkoza dwuczubego, czaplę siwą, kulona, czy różne gatunki kaczek, gęsi i łabędzie. My jednak zapatrzeni w gatunki drapieżne wypatrujemy myszołowów, jastrzębi, kań rudych, krogulców czy rzadko spotykanych sokołów wędrownych.

Stawy Podgórzyńskie
Stawy Podgórzyńskie
Stawy Podgórzyńskie

Restauracja Aquakultura

Nie ma piękniejszego miejsca do spędzania popołudniowego czasu przy zachodzie słońca z dobrym winem, drinkiem i przepysznym jedzeniem serwowanym w wyśmienity sposób. Restauracja Aquakultura zlokalizowana jest w skandynawskiej stodole z pięknym tarasem wychodzącym na taflę jeziora, a wszystko uzupełnia przepiękny widok na Karkonosze. Całe otoczenie i wykorzystanie drewna, metalu i szkła w architekturze budynku wpasowane jest w otoczenie.

Stawy Podgórzyńskie
Aquakultura
Aquakultura
Aquakultura
Aquakultura

W menu restauracji, jak można się domyślić, królują ryby – są dania z jesiotrem, pstrągiem i karpiem, z ciekawych dań warto spróbować zupy z raków i rybpierogów z jesiotrem czy rybnego tatara. Jednak nie samymi rybami człowiek żyje! Znajdzie się także kilka pozycji dla mięsożerców – są dania z czerwonym mięsem, wątróbką, a nawet ślimakami

My jednak zakochani jesteśmy w deserach! Popołudniowy relaks odbywamy z kieliszkiem Aperolu i słodkim deserem ze świeżymi owocami. Wszystko oczywiście pięknie podane i skąpane w ostatnich promieniach zachodzącego słońca…

Stawy Podgórzyńskie
Aquakultura
Stawy Podgórzyńskie
Stawy Podgórzyńskie

Polecamy to miejsce wszystkim miłośnikom pięknych widoków, dobrych dań z ryb i wspaniałych deserów! Możecie tutaj wpaść przy okazji zwiedzania Doliny Pałaców i Ogrodów, czy wracając z górskich wędrówek z Karpacza i Szklarskiej Poręby.

Adres restauracji:
Stawy Podgórzyńskie 1
Podgórzyn 58-562
Polska

Niezwykłą Dolinę Pałaców i Ogrodów możesz zobaczyć w naszym wpisie klikając ikonę korony.

Aquakultura

Autorka tekstu: Karolina Junik
Korekta tekstu: Dorota z przetlumacz.eu

error: Content is protected !!