Gdzie wybrać się na spacer u stóp Karkonoszy? Zwiedzamy Park i Pałac w Bukowcu, perełkę hrabiny von Reden
W Kotlinie Jeleniogórskiej, otoczonej malowniczymi górami i urokliwymi dolinami, znajduje się Pałac w Bukowcu. To miejsce pełne historii, uroku i piękna, które przyciąga licznych turystów z kraju i zagranicy. Jeśli szukasz miejsca o niepowtarzalnej atmosferze i ciekawej historii, to Pałac w Bukowcu jest idealnym punktem na liście atrakcji do odwiedzenia w tym regionie.
Pałac i Park w Bukowcu
Historia tego miejsca, jak i założenia parku krajobrazowego sięga roku 1785, kiedy malowniczą posiadłość położoną między Wzgórzami Karpnickimi kupił Friedrich Wilhelm von Reden. Pochodził z pruskiej arystokracji, zdobył wykształcenie w zakresie górnictwa, nauk przyrodniczych, prawa i ekonomii. To właśnie jego nazwiskiem nazwano na Górnym Śląsku najgrubszy pokład węgla kamiennego – pokład Reden (jego grubość osiąga nawet 24 metry), czy kopalnie węgla kamiennego w Dąbrowie Górniczej i Radlinie. To właśnie jemu zawdzięczamy rozwój górnictwa i hutnictwa na Górnym i Dolnym Śląsku. Był bez wątpienia inicjatorem wielu ważnych wydarzeń, zarówno w sferze przemysłowej, jak i kulturalnej obu regionów. Sprowadził z Anglii pierwszą maszynę parową i, co bardzo ciekawe i jakże romantyczne, zaaranżował wycieczkę łodziami po spławnej, podziemnej sztolni kopalni węgla kamiennego w Wałbrzychu. Jednymi z pierwszych uczestników tej wycieczki była pruska para królewska, która przyczyniła się do uczynienia ze spławnej sztolni atrakcji turystycznej (Ploch i Napierała, 2011).
Pałac w Bukowcu to prawdziwy klejnot architektury. Był nie tylko rezydencją rodziny Redenów, ale również pełnił różne funkcje na przestrzeni ostatnich stu lat. Obecnie znajduje się tutaj Związek Gmin Karkonoskich. Otoczenie pałacu, zielone tereny, romantyczne alejki i malownicze jeziora tworzą niepowtarzalną atmosferę i stanowią doskonałe tło do spacerów i relaksu.
Ozdobna farma dorobkiem życia Redenów
Park w Bukowcu rozciąga się na obszarze ponad 100 hektarów i jest prawdziwym klejnotem przyrodniczym. Znajduje się w otoczeniu malowniczych gór, urokliwych dolin i bujnych lasów, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Już przy wejściu do parku można poczuć wspaniałą energię tego miejsca i zapomnieć o codziennych troskach.
Bukowiec i farma hrabiostwa Reden stała się najważniejszą częścią ich życia. John Quincy Adams, przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych, odwiedził Bukowiec w 1800 roku i zachwycał się naturalnym założeniem ogrodów w posiadłości hrabiostwa, zupełnie przypominającym te w Anglii. Krajobraz wokół Bukowca był świadomie kształtowany, a inspiracją do stworzenia parku o charakterze krajobrazowym były podróże Fryderyka Wilhelma von Redena do Anglii. Był to czas, kiedy wśród europejskiej arystokracji promowano ideę życia w zgodzie z naturą. Ważne stało nie tylko to, jak krajobrazowo kształtuje się posiadłość, ale również kwitnące życie społeczno-gospodarcze tego miejsca. W Anglii idea ta nazywana była ornamental farm, czyli „ozdobną farmą”.
Posiadłość, łącznie z gospodarstwem i parkiem krajobrazowym, tworzyła spójną całość. Założenie parkowo-ogrodowe było bez wątpienia wspólną pasją hrabiostwa, a popularność miejsca nie miała sobie równych. Relacje na temat parku w Bukowcu ukazywały się licznie w przewodnikach i czasopismach. Z tego okresu pochodzą również ryciny i pocztówki przedstawiające Bukowiec.
Hrabiostwo doskonale wykorzystało ukształtowanie terenu w swojej posiadłości, przez co zaplanowane elementy krajobrazu i założenie parkowo-ogrodowe przypominało do złudzenia te, które występowały w środkowej Anglii. Stawy i zbiorniki wodne miały charakter gospodarczy i osuszający teren, jednak przy wielu z nich poprowadzono zadrzewione promenady, którymi do dzisiaj można się przechadzać, podziwiając niezwykły krajobraz. Stworzono także przystanie dla łodzi i domki do odpoczynku.
Zwiedzanie Parku w Bukowcu
Do dyspozycji i wyboru zwiedzających w Ornamental Farm jest Muzeum Tajemniczy Las, Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów, Kawiarenka, Artystyczna Stodoła i przepiękny park. W pałacu mieści się siedziba Związku Gmin Karkonoskich. Do Bukowca na pewno warto wybrać się na cały dzień. Spacer po parku oraz zwiedzanie muzeum zajmuje sporo czasu. Najpiękniej jest tutaj w miesiącach wiosennych, letnich i jesiennych, kiedy ciepłe promienie słońca pozwalają w tym miejscu zatrzymać się aż do późnych godzin wieczornych.
Spacerując po parku, można podziwiać różnorodność roślinności i zwierząt. Stare drzewa, zadumane alejki, romantyczne mostki i piękne stawy tworzą malownicze krajobrazy, które zapierają dech w piersiach. Wśród zieleni można spotkać rzadkie gatunki roślin, które zachwycają swoim pięknem i unikalnością. To także raj dla miłośników ptaków, którzy mogą obserwować różnorodne gatunki zamieszkujące park.
Park w Bukowcu oferuje także liczne atrakcje dla zwiedzających. Można tu znaleźć urokliwe altany, miejsca piknikowe, plac zabaw dla dzieci oraz ścieżki edukacyjne. To idealne miejsce na rodzinny wypad na łono natury. Dzieci mogą się bawić na świeżym powietrzu, podziwiać zwierzęta i cieszyć się pięknem otaczającej przyrody.
Strona oficjalna Ornamental Farm w Bukowcu http://ornamentalfarm.pl/
Przez Park w Bukowcu przebiega Sudecka Droga św. Jakuba, która prowadzi na tym odcinku aż do Lubania. O tym ciekawym szlaku przeczytasz na naszym blogu pod tym linkiem: https://agrafkageografka.pl/sudecka-droga-sw-jakuba-wedrowka-nie-tylko-dla-pielgrzyma/