Dziecko w podróży,  Książka w podróży,  Nowy post

Książeczki sensoryczne dla maluszków – idealne na nudę i długie podróże samochodem i samolotem

Kartonowe książeczki sensoryczne to jedne z pierwszych pozycji, które możemy zaproponować najmłodszym dzieciom. Najczęściej sięgamy po nie zaraz po książeczkach i kartach kontrastowych, są doskonałym sposobem na zażegnanie nudy, ale również pozytywnie wpływają na rozwój sensoryczny niemowlęcia. 

Książeczki sensoryczne dla niemowląt stworzone są z zupełnie innych materiałów niż tradycyjne kartonowe, a ich głównym celem jest dostarczenie dziecku wrażeń sensorycznych. Książeczki sensoryczne wpływają na kilka zmysłów: dotyku, wzroku, słuchu, a nawet węchu. Czytając i oglądając kolorowe strony, aktywizujemy zmysł wzroku i słuchu, a dotykając elementów gumowych, tekstylnych, kartonowych, mamy okazję pobudzać zmysł dotyku.

Dwie proponowane przez nas serie książeczek z gumowymi elementami i zabawne, barwne ilustracje z krótkimi rymowankami to wspaniała gratka dla najmłodszych. Kartonowe książeczki sensoryczne, które można dotykać, są świetnym urozmaiceniem podczas długich i niejednokrotnie nudnych podróży. Sprawdzają się zarówno w aucie, jak i samolocie, a dzieci uwielbiają do nich wielokrotnie wracać. Jakie tytuły warte są uwagi rodzica?

Seria “UWAGA!” - Wydawnictwo Wilga

Seria “Uwaga!” to świetna propozycja dla najmłodszych. Jest także olbrzymim wsparciem dla rodziców i nauczycieli przedszkolnych. Książeczki z tej serii posiadają elementy gumowe o zróżnicowanej fakturze. Małe dzieci mogą dotykać gumowych elementów, a starsze odrysowywać na kartce. Zabawnym ilustracjom towarzyszą śmieszne rymowanki o różnych dzikich zwierzętach, ale jak dla mnie mogą być trochę za długie i odrobinę za trudne dla najmłodszych dzieci (nawet do 2 roku życia). Kilka wierszyków może nie spodobać się rodzicom (m.in. o tym, że zwierzak jest trochę głupiutki, co pewnie wynika z angielskiego tłumaczenia słowa silly). Książki natomiast są świetnie wykonane, kartonowe kartki są bardzo grube, a elementy z gumy są dobrze przymocowane.

Każda książeczka ma 6 kart dotykowych, barwne ilustracje i tematyczne wierszyki. Zainteresowanie naszego dziecka było olbrzymie, dlatego zakupiliśmy prawie całą serię. Towarzyszyły nam w każdej podróży od 4 do 20 miesiąca życia córki. Teraz zainteresowanie spadło, ale niegdyś czytaliśmy je po kilka razy dziennie! Uważam, że ta seria to idealne książeczki sensoryczne dla rocznego dziecka oraz książeczki sensoryczne dla dwulatka.

W tej serii: “Uwaga” znajdziesz: “Uwaga, panda!”, “Uwaga, tygrys!”, “Uwaga, pająk!”, “Uwaga, jeż!”, “Uwaga, koala!”, “Uwaga, krokodyl!”, “Uwaga, kangur!”, “Uwaga, rekin!”, “Uwaga, wąż!”, “Uwaga, dinozaur!”, “Uwaga, potwór!”, “Uwaga, smok!”, “Uwaga, jeżozwierz!”.

Autorzy: Greening Rosie/Ho Jannie/opracowanie zbiorowe

Wydawnictwo: Wilga

Książeczki sensoryczne dla dzieci Wilga

Seria “Baw się i dotknij” - Wydawnictwo Aksjomat

Dzieci poznają świat aż ośmioma zmysłami, a ta książeczka to kolejna świetna propozycja dla rodziców dbających o rozwój sensoryczny dziecka. Seria książek “Baw się i dotknij” jest zarówno do czytania, jak i dotykania, ma kolorowe ładne ilustracje i proste rymowane wierszyki. Te krótkie rymowanki są zdecydowanie bardziej przyjazne w porównaniu do serii “Uwaga”, ale to oczywiście tylko moja opinia.

Z tej serii mamy aż trzy książeczki, “Na łące”, “Na wsi”, “W dżungli”, a każda z nich ma rymowanki o zwierzętach. Wierszyki łatwo zapamiętać, niejednokrotnie wracamy do tych książeczek w podróży i przypominamy sobie wesołe rymowanki. Książeczki towarzyszyły nam w podróży od 5 miesiąca życia córki, a dziś wciąż po nie sięgamy z wielką ochotą. Książeczki przeznaczone są dla dzieci do 3 roku życia, mają grube kartonowe strony (10 stron)  i elementy dotykowe wykonane z silikonu.

Autor książeczek: Grażyna Wasilewicz

Wydawnictwo: Aksjomat

Książeczki sensoryczne dla dzieci
Książeczki sensoryczne
Książeczki sensoryczne dla dzieci

Czy warto sięgać po książeczki sensoryczne?

Książki z elementami dotykowymi to doskonałe urozmaicenie czasu podczas nudnej podróży, zabawy w domu, a nawet wyjścia na spacer. Zdecydowanie, warto sięgać jak najczęściej po książeczki sensoryczne dla dzieci. Czy są dobre również dla starszych dzieci? Oczywiście, że tak! Krótkie rymowanki mogą być dostosowane do różnego wieku dzieci (od 0 do nawet 6 lat), a elementy pobudzające zmysły mogą być różnorodne – od gumowych i tekstylnych wkładek po małe zabawki, maskotki, elementy do przyczepiania na rzepy, przesuwania paluszkiem itp. Kolorowe książeczki powinny znaleźć się w torbie podróżnej każdego rodzica i opiekuna. To doskonały sposób na zażegnanie nudy podczas podróży!

error: Content is protected !!