Wakacje nad Jeziorem Issyk Kul – rezerwat biosfery Issyk Kul

Szalone wakacje w „stanach”? Dlaczego nie!? Poznaj przepiękną przyrodę Kirgistanu, odwiedź parki narodowe, spotkaj lamparta śnieżnego i … plażuj! Kirgistan nie jest popularnym miejscem wśród polskich turystów, ale plaże nad jeziorem Issyk Kul to prawie Bałtyk. I te widoki… czy można chcieć więcej?


Issyk Kul włączony jest w rezerwat BIOSFERY (rok założenia 2001), ma unikalne ekosystemy i charakteryzuje się dużą bioróżnorodnością. Jest uznawany przez program UNESCO „Człowiek i biosfera”, jego powierzchnia zajmuje 43,1 tys. km2. Zróżnicowanie rezerwatu pozwala odwiedzającym zobaczyć pustynie, jak i alpejskie tundry. Bogata flora i fauna tego regionu ściąga wielu turystów nad Jezioro Issyk Kul.

Zagrożone gatunki, które można spotkać w rezerwacie biosfery Issyk Kul to m. in. owca Marco Polo (Ovis ammon polii L.), koziorożec syberyjski (Capra sibirica L.), endemiczne tienszańskie niedźwiedzie brunatne oraz irbisy (Uncia Uncia L.).

Obszary chronione Kirgistanu

W Kirgistanie występują 83 obszary chronione, w tym parki narodowe, rezerwaty biosfery, rezerwaty państwowe, pomniki przyrody (np. Jeti Oguz), rezerwaty czasowe oraz parki naturalne. Ponad 4% kraju to powierzchnia zajmowana przez różne formy ochrony. Sporo z nich skupionych jest w obrębie rejonu Issyk Kul.

Na obszarze rezerwatów państwowych obowiązuje zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Plaże zlokalizowane są w większych miasteczkach wzdłuż jeziora. Najbardziej znane to Cholpon Ata, Tamchy, Bosteri oraz Balykczy. W trakcie podróży po Kirgistanie warto wybrać się na kilkugodzinne plażowanie do jednego z wymienionych miejsc. Może spodoba Wam się kirgiska plaża, na której nie brakuje najważniejszego elementu każdych wakacji nad morzem, na pewno przypadnie Wam do gustu gorąca – KUKURUUUUUZAAAAA!