Podróże,  Szwajcaria

Szwajcaria: 5 niezwykłych tras kolejowych Szwajcarii

1. Glacier Express (St. Moritz -Zermatt)
 
Znany jako Ekspress Lodowcowy łączy dwa najbardziej znane kurorty Szwajcarii – Zermatt i St. Moritz. Nie dajcie się zwieść nazwie, Glacier Ekspress jest najwolniejszym ekspresem w Europie ponieważ pokonanie całej trasy zajmuje 7 h! Podróż nie raz zaprze dech w piersi. Z okien panoramicznych, które sięgają sufitu możecie podziwiać piękno zielonej Szwajcarii. A jest co podziwiać, bo szlak wiedzie przez najpiękniejsze tereny tego kraju.  Trasa wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 

 

 

 
 
2. Bernina Express (Moritz – Tirano (Włochy)
 
Nazwa pochodzi od słynnej przełęczy Bernina. Łączy dwa ekskluzywne kurorty – St. Moritz i Tirano we Włoszech w regionie Lombardii. Trasa wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO podobnie jak Glacier Express. Podróż tą koleją jest niezwykła – łączy krainę lodowców z ciepłym zakątkiem Włoch, w którym rosną palmy. Ciekawostką jest, że trasa wiedzie przez najwyżej położoną przełęcz w Europie na wysokości 2253 m n.p.m., przez którą jeżdżą pociągi.
 
źródło: http://podroze.gazeta.pl
 
3. Jungfraubahn (Kleine Scheidegg-Jungfraujoch)
 
Wąskotorowa kolejka łączy stację w Kleine Scheidegg z przełęczą Jungfraujoch na wysokości 3454 m n.p.m. przez co jest najwyżej położoną stacją kolejową w Europie! Ci, którzy w krótkim czasie zwiedzają stary kontynent wpadają do Szwajcarii tylko dla tej jednej atrakcji. TOP OF EUROPE – obserwatorium Sfinx i panorama na najdłuższy lodowiec w Europie podziwiana z zza szyb restauracji i platform widokowych jest jak najbardziej na TOPie!
 

 

 

 

 
 
4. Gornergrat Bahn (Zermatt-Gornergrat)
 
Kolej zębata prowadząca z Zermatt na Masyw Gornergrat, z którego podziwiać można słynne Monte Rosa i Matterhorn. Stacja kolejki położona jest na wysokości 3089 m n.p.m i jest drugą na liście najwyżej położonych, zaraz po Jungfraubahn. Otoczenie stacji to aż 29 czterotysięczników!
 

 

 

 

 
5. GoldenPass Line (Montreux-Lucerna)
 
Czyli Ekspress Złotej Przełęczy, a konkretnie jeden odcinek nazywany Panoramic-Express, który jest częścią słynnej trasy. Wagony są eleganckie, pomalowane w odcieniach złota. Zawożą pasażerów znad brzegów Jeziora Genewskiego, przez kurort Gstaad do Interlaken w Berneńskim Oberlandzie.