Niezwykłe trasy kolejowe Szwajcarii
Podróże,  Szwajcaria

5 niezwykłych tras kolejowych Szwajcarii – tymi pociągami musisz pojechać!

Szwajcaria słynie z malowniczych krajobrazów, zielonych dolin, majestatycznych gór i urokliwych jezior. Jednym z najlepszych sposobów, aby odkryć piękno tego kraju, jest podróż koleją. Szwajcarskie koleje oferują nie tylko wygodne i niezawodne połączenia, ale także niezapomniane wrażenia z podróży. Oto pięć niezwykłych tras kolejowych, które warto zaliczyć podczas wizyty w Szwajcarii.

Znany jako Ekspress Lodowcowy łączy dwa najbardziej znane kurorty Szwajcarii – Zermatt i St. Moritz. Nie dajcie się zwieść nazwie, Glacier Ekspress jest najwolniejszym ekspresem w Europie ponieważ pokonanie całej trasy zajmuje 7 h! Podróż nie raz zaprze dech w piersi. Z okien panoramicznych, które sięgają sufitu możecie podziwiać piękno zielonej Szwajcarii. A jest co podziwiać, bo szlak wiedzie przez najpiękniejsze tereny tego kraju.  Trasa wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Trasa Glacier Express to jedna z najbardziej ikonicznych tras kolejowych na świecie. Podróż z Zermatt do St. Moritz zapewnia wspaniałe widoki na lodowce, imponujące góry i urokliwe doliny. Pociąg przemierza 291 mostów i 91 tuneli, oferując pasażerom niezapomniane widoki na alpejskie krajobrazy. W trakcie podróży można podziwiać piękno masywu Matterhorn, przejechać przez słynny Most Landwasserviadukt i zanurzyć się w magiczną atmosferę szwajcarskich Alp.

Bernina Express - Chur – Tirano (Włochy)

Nazwa pochodzi od słynnej przełęczy Bernina. Łączy dwa ekskluzywne kurorty – St. Moritz i Tirano we Włoszech w regionie Lombardii. Trasa wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO podobnie jak Glacier Express. Podróż tą koleją jest niezwykła – łączy krainę lodowców z ciepłym zakątkiem Włoch, w którym rosną palmy. Ciekawostką jest, że trasa wiedzie przez najwyżej położoną przełęcz w Europie na wysokości 2253 m n.p.m., przez którą jeżdżą pociągi.
 
Trasa Bernina Express prowadzi z Chur w Szwajcarii do włoskiego Tirano, przekraczając przełęcz Bernina. Podczas podróży pociąg wije się przez kręte tory, przechodzi przez imponujące viadukty i tunel spiralny, a także przemierza najwyżej położone trasy kolejowe Alp. Widoki na zielone łąki, szmaragdowe jeziora, śnieżnobiałe szczyty gór i niezliczone serpentyny są absolutnie zachwycające. To podróż, która dostarcza niezapomnianych wrażeń zarówno miłośnikom przyrody, jak i entuzjastom kolejnictwa.

Jungfraubahn - Kleine Scheidegg-Jungfraujoch

Wąskotorowa kolejka łączy stację w Kleine Scheidegg z przełęczą Jungfraujoch na wysokości 3454 m n.p.m. przez co jest najwyżej położoną stacją kolejową w Europie! Ci, którzy w krótkim czasie zwiedzają stary kontynent wpadają do Szwajcarii tylko dla tej jednej atrakcji. TOP OF EUROPE – obserwatorium Sfinx i panorama na najdłuższy lodowiec w Europie podziwiana z zza szyb restauracji i platform widokowych jest jak najbardziej na TOPie!

Podróż rozpoczyna się na stacji Kleine Scheidegg, gdzie pasażerowie wsiadają do specjalnego pociągu, który wiedzie przez tunel przez górę Eiger. Podczas podróży przez ten wspaniały tunel można podziwiać spektakularne widoki na otaczające szczyty gór, pokryte lodem i śniegiem.

Po dotarciu na Jungfraujoch, podróżni mają okazję odkryć jedno z najbardziej imponujących miejsc w Alpach. Ta wysoko położona stacja oferuje zapierające dech w piersiach widoki na lodowce, strome ściany gór i majestatyczne szczyty.

Na Jungfraujoch można także odwiedzić Sphinx Observatory, najwyżej położone obserwatorium na świecie. Z tarasu widokowego obserwatorium można podziwiać panoramę Alp, a w szczególnie jasne dni nawet zobaczyć sąsiednie kraje.

Trasa Jungfraubahn – Kleine Scheidegg-Jungfraujoch to wyjątkowa podróż, która zapewnia nie tylko niezapomniane widoki, ale także możliwość eksploracji piękna alpejskiego krajobrazu. To idealne miejsce dla miłośników przyrody, narciarzy, a także dla tych, którzy pragną doświadczyć magii szwajcarskich Alp.

Podróż tą trasą jest dostępna przez cały rok, ale szczególnie w cieplejszych miesiącach, kiedy widoczność jest największa i można podziwiać pełen blasku krajobraz. Jungfraubahn to nie tylko kolejowa trasa, to podróż w głąb niezwykłej natury, która zostawia niezapomniane wrażenia i zachwyca podróżnych swoją niepowtarzalną atmosferą.

Gornergrat Bahn - Zermatt-Gornergrat

Kolej zębata prowadząca z Zermatt na Masyw Gornergrat, z którego podziwiać można słynne Monte Rosa i Matterhorn. Stacja kolejki położona jest na wysokości 3089 m n.p.m i jest drugą na liście najwyżej położonych, zaraz po Jungfraubahn. Otoczenie stacji to aż 29 czterotysięczników! Ta niesamowita podróż oferuje niezapomniane widoki na słynny szczyt Matterhorn oraz majestatyczne alpejskie krajobrazy.

Pociąg Gornergrat Bahn, który został otwarty w 1898 roku, jest jednym z najstarszych elektrycznych pociągów na świecie. Trasa wiedzie przez piękne doliny, pokonując znaczne różnice wysokości. Podczas podróży można podziwiać gęste lasy, malownicze łąki, imponujące lodowce i lodowcowe szczyty gór.

Najbardziej fascynującym momentem podróży jest osiągnięcie szczytu Gornergrat, który znajduje się na wysokości 3 089 metrów nad poziomem morza. Z tego punktu można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na masyw Matterhorn, góry Monte Rosa, masyw Mischabel oraz inne szczyty Alp. Na szczycie znajduje się również obserwatorium, z którego można podziwiać niebo pełne gwiazd w nocy.

Podróż koleją Gornergrat Bahn to nie tylko podróż w głąb alpejskich krajobrazów, ale także niepowtarzalne doświadczenie dla miłośników przyrody i fotografii. Ta trasa jest popularna przez cały rok, ale szczególnie w sezonie letnim, gdy można podziwiać kwitnące łąki i przepiękne kolory jesieni.

Gornergrat Bahn – Zermatt-Gornergrat to podróż, która zostawia niezapomniane wspomnienia i daje możliwość zanurzenia się w magicznej atmosferze szwajcarskich Alp. To niezwykłe doświadczenie dla podróżnych pragnących odkryć piękno natury i ujrzeć jeden z najbardziej ikonicznych szczytów górskich na świecie.

 

GoldenPass Line - Montreux-Lucerna

Czyli Ekspress Złotej Przełęczy, a konkretnie jeden odcinek nazywany Panoramic-Express, który jest częścią słynnej trasy. Wagony są eleganckie, pomalowane w odcieniach złota. Zawożą pasażerów znad brzegów Jeziora Genewskiego, przez kurort Gstaad do Interlaken w Berneńskim Oberlandzie.
 
GoldenPass Line to trasa, która łączy Lucernę z Gstaad i Montreux. Ta malownicza podróż zapewnia nie tylko piękne widoki na jeziora Lucerne i Thun, ale także przechodzi przez urokliwe miasteczka, takie jak Interlaken, Zweisimmen i Gstaad. Pociągi oferują panoramiczne wagony, które umożliwiają podziwianie okolicy z komfortu swojego miejsca. Podczas podróży można zobaczyć niezwykłe szczyty górskie, charakterystyczne szwajcarskie chalety i bajkowe krajobrazy.
error: Content is protected !!