Gruzja,  Podróże

Marszrutki w Gruzji – przewodnik bardzo praktyczny

Marszrutki w Gruzji oraz dawnych republikach radzieckich (ale nie tylko) robią wielką furorę. Jak zaoszczędzić kilka groszy i nie zbankrutować jadąc do Gruzji? Gdzie szukać marszrutek i jak je rozpoznać? Jak podróżować po Kaukazie?
Polacy bardzo ukochali sobie Gruzję, a Gruzini ukochali sobie Polaków. Żywią do nas wielką sympatię i dzięki temu tak wielu z nas tam podróżuje.


Wszystko, co piszę, wynika z moich doświadczeń. I na pewno znajdziecie tysiąc innych postów pod podobnym tytułem czasem lepszych, czasem gorszych, i sami pewnie macie wiele własnych wspomnień z podróży! Dlatego zachęcam do dzielenia się nimi w komentarzach poniżej.

Trochę praktycznej wiedzy

Odległości pomiędzy miejscowościami w Gruzji nie są duże. Sakartwelo jest miniaturowe i podróżowanie po nim jest stosunkowo łatwe. Marszrutki to najlepsza rzecz, jaka może Was spotkać w tym kraju. Dla tych, którzy nie wiedzą, marszrutka to mały busik, bardzo popularny na Kaukazie oraz w innych dawnych republikach radzieckich, np. w Kirgistanie, który z kolei jest naszym wielkim odkryciem. Wyruszają z dworców autobusowych, czasem w pobliżu dużych targów i zatrzymują się w każdym wybranym przez Ciebie miejscu. Czasem nawet na środku ruchliwej dwupasmówki. Płatność praktycznie zawsze uiszcza się na końcu podróży przy wysiadaniu.

Marszrutki nie mają cenników. O koszty na danej trasie trzeba zapytać kierowcę lub współtowarzysza podróży – Gruzina. W marszrutkach podróżują przeważnie sami miejscowi, czasem nawet z kurczakami w skrzynce. Ja raz jechałam obok pani z rybami w wiaderku. Nie zdziwcie się, jeżeli do wypchanej po brzegi marszrutki wejdzie miejscowy z wielkimi torbami – to dość normalne, co najlepsze, inni podróżni nie będą mieli nic przeciwko. Troszkę ciasno, no ale jakoś trzeba dojechać, tak?

W busikach nie ma zniżek. Cena dla wszystkich taka sama. Bagaże upycha się z tyłu w bagażniku.
Tbilisi jest dobrą bazą wypadową. Z dworca dojedziecie do Kazbegi, Erywania, Kutaisi, Gori, Batumi.

Przykładowe trasy:

Trasa: Tbilisi – Kazbegi (Stepancminda)
Długość trasy: 155 km
Czas potrzebny na jej pokonanie: ok. 3 h drogi
Wyjeżdżając ze stolicy warto zatrzymać się po drodze w Mcchetcie oraz pod twierdzą Annanuri. Kierowca na pewno się zatrzyma. Cena ok. 10-12 GEL aż do Kazbegi. Marszrutka odjeżdża z dworca DIDUBE. Można tam dojechać metrem (najłatwiej i najszybciej).

Trasa: Tbilisi-Mccheta
Długość trasy: 28-30 km
Czas potrzebny na jej pokonanie: ok. 45 min
Mcchetę warto odwiedzić, gdyż jest to dawna stolica Gruzji. Cena za przejazd to 1-2 GEL.

Trasa: Tbilisi-Kutaisi
Długość trasy: ok. 235 km
Czas potrzebny na jej pokonanie: ok. 4 h
Trasa jest dość popularna, można spotkać na niej wielu turystów. W trakcie podróży kierowca zatrzymuje się na dłuższą przerwę (ok. 30 min). Koszt przejazdu to ok. 15 GEL. Marszrutka wyjeżdża z dworca Didube co godzinę. Z tego samego miejsca jadą marszrutki do Gori.

Trasa: Tbilisi-Gori
Długość trasy: ok. 90 km
Czas potrzebny na jej pokonanie: ok. 1,5 h
Marszrutka odjeżdża z dworca Didube. Cena na tej trasie to 3 GEL.

Trasa: Kutaisi-Mestia
Długość trasy: od 200-235 km
Czas potrzebny na jej pokonanie: ok. 5-6 h
Trasa bardzo popularna, prowadzi przez piękną Swanetię. Marszrutką droga ta jest dość uciążliwa. W maju i czerwcu oraz jesienią schodzą na drogę osuwiska, trzeba wtedy uważać bo czas podróży może się wydłużyć. Kierowcy na tej trasie szaleją w rytm gruzińskiej muzyki. Koszt ok. 30 GEL. Po drodze mija się miejscowość Zugdidi. Stamtąd marszrutka odjeżdża, dopiero gdy się zapełni. Koszt 20 GEL.

Jak nie marszrutka to…

Nie do wszystkich miejsc można dojechać marszrutką. Spis kilku atrakcji, do których dojedziecie tylko taksówką:
• Uszguli – taksi można wynająć w Mesti. Najlepiej jest się wybrać większą grupą i koszt rozłożyć na wszystkich podróżnych. Cena za auto to 200 GEL. Dobrze jest znaleźć kierowcę, który zna okolicę i chętnie zatrzyma się na fajne fotki. Trasa jest urokliwa, ale ciężka – liczne dziury. Należy się przygotować na silne „wytrzepanie”.
• Upliscyche – położone blisko Gori. Koszt to kilka lari na osobę
• Cminda Sameba w Kazbegi – z centrum miasteczka można dojechać aż pod samą cerkiew. Koszt takiej wyprawy to ok. 20-40 lari w zależności od tego, czy chcemy też płacić za drogę powrotną.