Chalaadi - trasa trekking
Gruzja,  Podróże

Droga pod lodowiec Chalaadi – trekking na własną rękę z Mestii pod czoło lodowca

Gruzja, kraj położony w sercu Kaukazu, przyciąga turystów nie tylko swoimi malowniczymi miastami i bogatą kulturą, ale również spektakularnymi górami. Jedną z najwspanialszych przygód dla miłośników trekkingu jest wędrówka pod lodowiec Chalaadi, która rozpoczyna się w malowniczym miasteczku Mestia. Ta niezwykła trasa oferuje zapierające dech w piersiach widoki, przygodę w dziewiczych kaukaskich krajobrazach i bliskie spotkania z majestatycznym lodowcem.

Trekking pod lodowiec Chalaadi rozpoczyna się w Mestii, stolicy regionu Swanetia. Mestia słynie ze swojej unikalnej architektury, tradycyjnych wież obronnych i gościnności mieszkańców. Po przybyciu do miasteczka, przygotuj się na niezapomniane doświadczenie trekkingu przez gruzińskie góry.

Droga pod lodowiec Chalaadii nie jest skomplikowana, ale dość długa. Przewodniki piszą, że jest to trasa 6,5-kilometrowa, ale nikt nie opisuje, gdzie tak naprawdę się zaczyna. Żeby wybrać się na wyprawę z centrum Miasta aż pod Lodowiec Chaladii należy przygotować się na długą wędrówkę. Dla kogo przeznaczona jest ta trasa i z jakich ułatwień można skorzystać?

Trekking do lodowca Chalaadi

Pierwsze kroki w wędrówce prowadzą przez urokliwe zabudowania, przepływające potoki i bujne pastwiska. Widoki na otaczające krajobrazy są oszałamiające – zielone doliny, szczyty pokryte śniegiem i bezkresne nieba. Stopniowo, w miarę jak zdobywasz wysokość, przed tobą zaczyna ukazywać się majestatyczny lodowiec Chalaadi.

Swoją wycieczkę pod lodowiec warto zacząć od biura informacji turystycznej na placu Seti 7 (Setis Moedani 7). Posiadają mapy, które można wykorzystać w trakcie wędrówki. Z Mestii pod lodowiec wiedzie trasa o długości 12,5 km w jedną stronę! A więc tam i powrót to ok. 25 km, trochę więcej, jeśli podejdziemy pod samo czoło. Należy o tym bezwzględnie pamiętać.

Trekking do lodowca Chalaadi

Trekking pod czoło lodowca

Pierwszy odcinek drogi prowadzi do lotniska królowej Tamary (z tego lotniska można polecieć do Tbilisi). Jest to asfaltowa droga, która kończy się tuż przy lotnisku. Kolejny etap to wejście na drogę szutrową, prowadzącą doliną rzeki. Jest to jeden z nudniejszych odcinków, który polecamy pokonać wynajętym samochodem. Nie ma sensu tracić ok. 2-3 godzin na monotonny trekking.

Droga jak wspomniałam jest dość monotonna, lecz przyjemna do wędrówki, ponieważ łatwa. Wszyscy miłośnicy długiego trekkingu będą zachwyceni. Ten odcinek można pokonać aż do mostu linowego wynajętym autem lub rowerem. Taką opcję również polecam!

Jeśli jednak zdecydujesz się na trekking, to po opuszczeniu Mestii wyruszysz w głąb doliny, otoczonej górami i zielonymi łąkami. Z każdym krokiem będziesz podziwiać wspaniałe widoki na otaczające Cię szczyty, ośnieżone wierzchołki i przejrzyste strumienie. Po drodze napotkasz urocze wiejskie chaty, gdzie będziesz mógł spotkać lokalnych mieszkańców i doświadczyć autentycznego gościnnego ducha Gruzji.

Lodowiec Chalaadi - trekking
Rhizocarpoon geographicum
Na trasie zauważyłam Rhizocarpon geographicum - wzorzec geograficzny, porost związany ze skałami krzemianowymi i piaskowcowymi. Używany w lichenometrii do określania wieku powierzchni skalnych.
Zrosty karlsbardzkie
Zrosty karlsbadzkie - zrosty skaleni, cecha charakterystyczna, gdyż tworzenie bliźniaków jest częstym zjawiskiem w trakcie krystalizacji minerału. Na są to zrośnięte białe, jasnoróżowe minerały w postaci prostokątów.

Droga od mostu linowego

Most jest najdalszym punktem, do którego można dotrzeć transportem kołowym. Tutaj zaczyna się prawdziwa wspinaczka pod lodowiec! Szlak jest oznaczony, przez co wiosną i latem można bez problemu dotrzeć pod samo czoło lodowca. Wędrówka pod lodowiec od momentu przekroczenia mostu to ok. 2-2,5 km.

Po przekroczeniu mostu nad rzeką Mestiachala wchodzisz do gęstego lasu. To właśnie tutaj rozpoczyna się oznakowany szlak prowadzący do lodowca Chalaadi. Pierwszy odcinek trasy to stopniowe wzniesienie przez las. Najpierw w lesie słyszymy szum wody rzeki Mestiachala, a później wspinając się po stromych pagórach, czyli pozostawionych przez lodowiec morenach, widzimy kolejną rzekę Chalaadi. Szlak przypominał mi ten w Dolinie Roztoki, był łudząco podobny.

Ten fragment trasy bardzo mi się podobał, ponieważ można było poczuć świeże, rześkie powietrze i silny zapach sosnowych drzew. Wiosną las pewnie zapełnia się kolorowymi kwiatami. Podczas wędrówki można było usłyszeć i zobaczyć rwącą rzekę Chalaadi przy swoim boku. Nam zajęło około 35 minut dotarcie do końca lasu.

trekking do lodowca Chalaadi
Lodowiec Chalaadi

Ostatni fragment trasy - wspinaczka pod czoło lodowca

Trasa jest bardzo przyjemna w okresie od kwietnie do początku czerwca. Nurt rzeki jest bardzo powolny, nie ma zbyt dużej ilości wody, więc wspinaczka i pokonywanie kolejnych odcinków nie sprawia problemu. Należy uważać na resztki zalegającego śniegu. Trekking w miesiącach letnich to wysoki poziom wody na rzece, czasem nie można podejść pod samo czoło ze względu na odpadające bryły lodu, lawiny wodno-błotne i zagrożenie osunięciem czoła lodowca, kawałków popękanego lodu. Należy bezwzględnie uważać i nie podchodzić pod samo czoło! Ze względu na zmiany klimatyczne i topnienie lodowca obszar ten stał się niestabilny. Nie powinno się zbliżać zbyt blisko do lodowca i należy uważać na spadające kamienie. Tym bardziej że u wylotu tworzy się charakterystyczne ujście, tzw. brama lodowcowa (rozmiarów jaskini), z której wypływają duże ilości wody. 

Przez cały czas przy dobrej pogodzie widać po lewej stronie Ushbę. Po ok. 40 minutach wędrówki od mostu, naszym oczom ukazuje się lodowiec Chalaadi u podnóża góry Chatini! Widok jest niesamowity i trochę przerażający. Słyszymy odgłosy spadających ze stromych ścian kamieni. Stopniowo Znów wspinamy się po bardzo stromych morenach czołowych, które nie są łatwe do pokonania, ale widok z góry jest przepiękny! Rzeka roztokowa, wypływająca spod czoła robi na nas ogromne wrażenie. Widzimy charakterystyczną u-kształtną dolinę i wspominamy czasy geografii  z liceum, a ja ze studiów, bo przecież skończyłam geografię.

Chalaadi - trekking do lodowca
Chalaadi - trekking trasa i porady
Chalaadi - trasa trekking
Droga pod lodowiec Chalaadi

Trekking pod lodowiec Chalaadi - czy warto?

Trekking pod Lodowiec Chalaadi to prawdziwa gratka dla miłośników przygody i spektakularnych widoków. Jest to jednak trasa wymagająca i należy do niej podejść z odpowiednim przygotowaniem. Pamiętaj o odpowiednim obuwiu, odzieży i zapasach wody i żywności. Szacuje się, że trekking na tej trasie zajmuje około 6-8 godzin w jedną stronę, więc planuj swój czas i energię z rozsądkiem.

Podczas swojej przygody pod Lodowiec Chalaadi będziesz miał okazję odkryć tajemnice gruzińskich gór, doświadczyć autentycznego życia wiejskiego i zanurzyć się w niezwykłej atmosferze regionu Swaneti. To niezapomniane doświadczenie, które na zawsze pozostanie w Twojej pamięci.

Trekking pod Lodowiec Chalaadi to podróż, która dostarczy Ci nie tylko wspaniałych widoków i adrenaliny, ale także pozwoli na bliskie spotkanie z niezwykłą przyrodą i kulturą Gruzji. To wyzwanie, które odkryje przed Tobą nowe horyzonty i zapewni niezapomniane chwile na szlaku.

Trekking pod lodowiec Chalaadi

Jak przygotować się na wędrówkę pod Lodowiec Chalaadi?

Droga pod Lodowiec Chalaadi jest znana z zapierających dech w piersiach widoków i niezwykłej atmosfery. Jest to trasa dostępna dla większości osób o umiarkowanej kondycji fizycznej. Jednak warto pamiętać, że trekking ten wymaga odpowiedniego przygotowania, takiego jak odpowiednie obuwie i odzież, zapasy wody i jedzenia, a także mapy lub nawigacji GPS.

Podczas trekkingu pod lodowiec Chalaadi warto mieć ze sobą odpowiednie wyposażenie. Wygodne buty trekkingowe, odzież dostosowana do zmiennej pogody, prowiant i woda są niezbędne do udanej wędrówki. Ponadto, ważne jest także zachowanie ostrożności i szacunku dla przyrody, dbając o czystość i niezakłócanie naturalnego ekosystemu.

Pamiętaj, że trekking na własną rękę wymaga odpowiedzialności i ostrożności. Zawsze bądź dobrze przygotowany, dbaj o środowisko naturalne i szanuj lokalne zasady i kulturę. Przed rozpoczęciem wyprawy zawsze sprawdź warunki pogodowe i uzyskaj niezbędne informacje o trasie.

error: Content is protected !!