Gruzja,  Podróże

Jak dojechać z Kutaisi, Tbilisi do Mestii? Praktyczne porady!

Mestia, malownicze miasteczko położone w regionie Svaneti w Gruzji, jest jednym z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia w tym kraju. Oferuje piękne widoki na górskie szczyty, tradycyjną architekturę i niezapomniane szlaki trekkingowe. Jeśli planujesz podróż do Mestii, z pewnością zastanawiasz się, jak najlepiej dotrzeć z Kutaisi, które jest popularnym punktem wyjścia dla podróżujących. W tym praktycznym przewodniku przedstawiamy kilka sposobów na podróż z Kutaisi i Tbilisi do Mestii.

Region Svaneti, położony w północno-zachodniej części Gruzji, jest szeroko znany ze swojej niesamowitej górskiej przyrody, malowniczych szlaków turystycznych i unikalnych wież swaneckich. To właśnie tutaj znajduje się m.in. epicka góra Ushba, szczyt Tetnuldi, lodowiec Laila, Adishi i Chalaadi. W regionie tym znajduje się również szlak łączący Mestię z Ushguli, który jest jednym z najpopularniejszych szlaków w Gruzji. Warto również wspomnieć, że Mestia, Ushguli i okolice zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego, że tak wiele osób chce odwiedzić i wędrować po regionie Swaneti.

Głównymi miejscami startowymi podróży do Mestii mogą być większe miasta, takie jak Tbilisi, Kutaisi i Zugdidi. Turystyka w Gruzji to jedna z najszybciej rozwijających się branż, dlatego istnieje wiele alternatywnych sposobów dotarcia do tej urokliwej miejscowości. Można dostać się do Swaneti pociągiem, autobusem, marszrutką lub nawet samolotem. Poniżej przedstawiamy różnego rodzaju transport do Swaneti i własne doświadczenia z podróży, a na podstawie poniższych informacji możesz wybrać alternatywę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Tbilisi-Mestia - podróż łączona pociągiem i marszrutką

Jeśli chcesz dotrzeć z Tbilisi do Mestii w ciągu jednego dnia, ale nie chcesz spędzać całego dnia w marszrutce, masz opcję skorzystania z połączenia pociągu i minibusu, co będzie bardziej komfortowe.

Obecnie kursują dwa pociągi z Tbilisi do Zugdidi. Jeden z nich to dzienny pociąg, który odjeżdża o 8:40 rano z Tbilisi i dociera do Zugdidi o 14:28. Drugi to pociąg wieczorny, który wyrusza z Tbilisi o 17:25 i przyjeżdża do Zugdidi o 23:16 wieczorem. Najnowsze rozkłady jazdy można sprawdzić na stronie internetowej Kolei Gruzińskich.

Marszrutka z Zugdidi do Mestii kosztuje 20 GEL za bilet, który musisz kupić przed wejściem do autobusu u kasjera. Jeśli nie wiesz, gdzie się udać, na pewno ktoś ze współpasażerów wskaże Ci właściwy kierunek!

Loty z Tbilisi do Mestii

Vanilla Sky to mała lokalna linia lotnicza, która obsługuje regularne loty z Tbilisi do Mestii, szczególnie w sezonie letnim, gdy jest duże zainteresowanie podróżami. Loty odlatują z Natakhtari, które znajduje się około 30 kilometrów od Tbilisi i na północ od dawnej stolicy Mschety.

Czas lotu wynosi około 1 godziny, a w okresie letnim odbywają się nawet dwa loty dziennie. Harmonogram lotów można sprawdzić tutaj. Obecnie nie można kupić biletów online, więc będziesz musiał skontaktować się bezpośrednio z linią lotniczą lub odwiedzić ich biuro w Tbilisi, aby dokonać rezerwacji.

Podróż samolotem z Tbilisi do Mestii jest najszybszym sposobem podróżowania z gruzińskiej stolicy i może być dobrym rozwiązaniem, jeśli masz loty powrotne z Tbilisi i nie chcesz podróżować długą trasą w obie strony. My właśnie tak zrobiliśmy i polecam lot z Vanilla Sky z całego serca!

Jak dostać się z Kutaisi do Mestii

Autobus z Kutaisi do Mestii

Rano odjeżdża bezpośrednia marszrutka z Kutaisi do Mestii. Jeśli nie uda ci się złapać bezpośredniego autobusu, możesz najpierw wsiąść do marszrutki z Kutaisi do Zugdidi, a następnie przesiąść się na kolejną marszrutkę z Zugdidi do Mestii.

Marszrutka z Kutaisi do Zugdidi kosztuje 7 GEL i zajmuje 2 godziny, a przesiadka na marszrutkę z Zugdidi do Mestii kosztuje 20 GEL i zajmuje 4 godziny. Bezpośrednia marszrutka kosztuje 25 GEL, więc nie ma dużych różnic między tymi dwoma opcjami, a podróż z przesiadką pozwala wyjechać z Kutaisi nieco później w ciągu dnia.

Lot z Kutaisi do Mestii

Jest także możliwość lotu z Kutaisi do Mestii z Vanilla Sky, jednak loty są mniej częste i odbywają się tylko kilka razy w tygodniu, nawet w sezonie letnim. Czas lotu wynosi zaledwie 40 minut, ale jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, najlepiej zarezerwować bilet z wyprzedzeniem, ponieważ bilety szybko się wyprzedają.

Podróżowanie marszrutkami w Gruzji

Podróżowanie marszrutkami jest bardzo popularnym sposobem transportu w Gruzji, ponieważ jest stosunkowo tanie. Jeśli jest to Twoje pierwsze spotkanie z marszrutkami, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Zazwyczaj jest tam wiele osób, więc ważne jest, aby przyjść na dworzec wcześniej, aby zająć miejsca z wyprzedzeniem. Marszrutka odjeżdża z dworca, gdy jest wypełniona. Kierowca zazwyczaj robi krótkie przerwy podczas długiej trasy, więc można zjeść lunch i odpocząć.

Marszrutki do Mestii odjeżdżają z Tbilisi, z dworca autobusowego Navtlugi, codziennie o 7:00, kosztując 50 GEL (16,50 euro). Podróż trwa około 8-9 godzin.

Możesz również zaplanować swoją podróż, wybierając Kutaisi lub Zugdidi jako punkt wyjścia. Marszrutki do Mestii odjeżdżają z dworców autobusowych. W Kutaisi jest kilka dworców autobusowych, ale będziesz musiał złapać taksówkę z dworca kolejowego w Kutaisi. Potrzebny będzie dworzec autobusowy, który jest blisko McDonald’s. Podróż z dworca autobusowego w Kutaisi do Mestii zajmuje około 5 godzin, a marszrutki odjeżdżają o 10:00, kosztując około 40 GEL (14,35 euro). Ceny biletów zmieniają się w zależności od pory roku. Jeśli nie chcesz specjalnie odwiedzać Kutaisi, lepiej jest wziąć pociąg Tbilisi-Zugdidi, ponieważ dworzec autobusowy znajduje się tuż obok dworca kolejowego w Zugdidi.

Transport z lotniska w Kutaisi

Naszą podróż zaczęliśmy z lotniska w Kutaisi, stolicy regionu Immereti. Zależało nam, żeby jak najszybciej dotrzeć do Mestii znajdujące się w regionie Svanetia. Lądując wcześnie rano nie ma zbyt wielu marszrutek, czasem o tej porze wcale ich nie ma. Odjeżdżają z centrum Kutaisi, więc najpierw trzeba dostać się do miasta, a dopiero stamtąd podróżować do Svanetii. Kierowcy taksówek czekają przed wejściem i proponują transport, lecz należy uważać, bo ceny mogą zwalić z nóg. Cenę warto negocjować, ponieważ lubi być mocno zawyżona, nawet jak dla turysty. Zdarza się, że kierowcy są nachalni, ale po stanowczym odmówieniu odpuszczają.

Marszrutka do centrum miasta kosztuje kilka lari. Należy wysiąść przy Mc Donald’s i tam łapać kolejną marszrutkę do Mestii. Inną opcją jest trasa z Kutaisi do Zugdidi i tam łapanie marszrutki do Mestii. Traci się trochę czasu, czasem trzeba poczekać na marszrutkę, ale dla podróżnika to przecież żaden problem.

Marszrutki ruszające z Kutaisi znajdziesz pod tym linkiem.

Podróżowaliśmy w szóstkę, co niejednokrotnie bardzo nam się opłacało. Wynajęcie taksówki spod lotniska aż do Mestii kosztowało 35 lari na osobę (początkowo 40, ale mieliśmy mały podarunek z Polski). Samochód był bardzo wygodny, a Pan dowiózł nas pod adres gdzie mieliśmy nocować. Dotarliśmy szybciej niż marszrutką, na czym bardzo nam zależało.

Koszt marszrutki jest zazwyczaj o połowę tańszy, lecz lądując wcześnie rano trzeba dojechać najpierw na dworzec autobusowy do Kutaisi (ok. 6-7 lari) skąd odjeżdża większość busików do Svanetii. Koszt takiej wyprawy to ok 30-40 lari. Marszrutki mają jednak swój urok. Jadąc tak daleko, można spotkać wielu ciekawych ludzi, czasem podróżujących ze zwierzętami, choć to już zdarza się rzadko.

Jak dojechać z Kutaisi do Mestii

Wymiana waluty po przylocie do Gruzji

Na lotnisku można wymienić zakupioną walutę, lecz bardziej opłaca się w większych miastach, kurs jest po prostu korzystniejszy, a na lotniskach panuje powszechne zdzierstwo. Wynajmując auto taksówkarz zazwyczaj chętnie podjeżdża pod kantor.

Łapanie marszrutki na trasie Tbilisi - Batumi

Inną opcją dotarcia do większych miast jest złapanie marszrutki na drodze krajowej Tbilisi-Batumi. Droga ta znajduje się bezpośrednio przy autostradzie. Można spokojnie stać przy drodze, a marszrutka zatrzyma się na kiwnięcie ręką. Cena może być o wiele niższa niż z lotniska. Busików jest wiele i nie należy się obawiać, że będzie się długo czekać.

Podróż do Mestii

Ten odcinek drogi wspominam bardzo miło, a widoki są niesamowite. Przyroda Gruzji zachwyca na każdym kroku. Trasę można uznać za ekstremalną, często spadają kamienie, a osuwiska są zjawiskiem powszechnym. Kiedy jechaliśmy do Mestii mocno padało, przez co ostatni odcinek drogi był zasypany przez nowe osuwiska. Jednak Gruzini doskonale sobie z tym radzą. Doświadczyliśmy tego na drodze do Uszguli – trasa ekstremalna i podnosząca poziom adrenaliny we krwi. Dla ludzi o mocnych nerwach!

Kierowcę warto poprosić o zatrzymanie się w celu zrobienia kilku zdjęć na tej urokliwej drodze prowadzącej w najwyższe partie Kaukazu.

Kierowca wynajętego samochodu może nam zaproponować nocleg u znajomych. Gruzini mają znajomych i rodzinę wszędzie, w całej Gruzji, a jeśli nie mają, to przecież jest jeszcze siostra znajomego, czy ciotka kolegi z pracy. Zawsze znajdzie się jakaś ciotka, wujek, brat czy siostra lub inny znajomy, który może nas przenocować. Czasem warto skorzystać, jeżeli cena jest rozsądna i można wykupić dodatkowo wyżywienie.

Podróż wynajętym samochodem trwa ok. 4-5 h, a marszrutką może być odrobinę dłuższa.

Jak dostać się do Mestii?

Zalety podróży do Mestii różnymi środkami transportu

Autobus
Najpopularniejszym i najtańszym sposobem podróżowania z Kutaisi do Mestii jest autobus. Możesz skorzystać z bezpośredniego autobusu, który kursuje codziennie rano z dworca autobusowego w Kutaisi do Mestii. Podróż trwa około 5-8 godzin, w zależności od warunków drogowych i ruchu. Bilety można zakupić na miejscu w kasach biletowych na dworcu. Warto jednak pamiętać, że miejsca w autobusie mogą być ograniczone, dlatego lepiej zarezerwować bilet wcześniej lub być na dworcu z wyprzedzeniem.

Przykładowo: https://www.budget-georgia.com/kutaisi-mestia-bus-transfer.html

Taksówka lub prywatny transfer
Jeśli wolisz podróżować w wygodniejszy sposób lub masz ograniczony czas, możesz skorzystać z taksówki lub zorganizować prywatny transfer. W Kutaisi jest wiele firm, które oferują usługi transportowe do Mestii. Możesz wynająć taksówkę na miejscu lub skontaktować się z firmą z wyprzedzeniem, aby ustalić cenę i zarezerwować transfer. Prywatny transfer może być nieco droższy, ale zapewnia wygodę i elastyczność podróży, ponieważ możesz ustalić dogodne dla siebie godziny odbioru i podróży.

Samochód wynajęty
Jeśli jesteś pewnym kierowcą i preferujesz niezależność w podróży, możesz wynająć samochód i samodzielnie przejechać trasę z Kutaisi do Mestii. W Kutaisi znajduje się wiele wypożyczalni samochodów, które oferują różnorodne pojazdy w różnych kategoriach cenowych. Przed wynajęciem samochodu upewnij się, że posiadasz ważne prawo jazdy i ubezpieczenie samochodu. Pamiętaj również, że drogi w Gruzji mogą być nieco trudne i wymagające, zwłaszcza na terenach górskich, więc warto być ostrożnym i dostosować prędkość do warunków drogowych.

Zwiedzanie zorganizowane
Jeśli nie chcesz martwić się organizacją transportu i preferujesz gotowe rozwiązania, możesz dołączyć do zorganizowanej wycieczki do Mestii. W Kutaisi istnieje wiele biur podróży i agencji turystycznych, które oferują wycieczki do Svaneti. Takie wycieczki często obejmują transport, przewodnika, zakwaterowanie i program zwiedzania. Możesz skorzystać z takiej wycieczki, jeśli chcesz poznać więcej informacji o regionie od doświadczonego przewodnika i cieszyć się komfortem podróży. Z podobnego rozwiązania korzystaliśmy w Kirgistanie wybierając się na konny treking w regionie jeziora Song Kul.

Noclegi w Mestii

Noclegi można znaleźć na Airbnb czy booking.com. Jeżeli nie jesteś użytkownikiem Airbnb to skorzystaj z mojego zaproszenia i otrzymaj 100 zł na pierwszą podróż. Przyjeżdżając do Mestii w ciemno również znajdziemy nocleg. Działają hotele oraz liczne kwatery prywatne. W tych ostatnich nie zawsze jest ciepła woda, a dostęp do internetu jest tam jeszcze rarytasem. My wynajmowaliśmy nocleg w bardzo przyjemnym „Gusthausie” (w tym wyrazie nie ma absolutnie żadnej literówki, wersji Guesthausów jest wiele i można się nie źle przy tym uśmiać). Nasz Gusthaus oczywiście miał dostęp do internetu, ale sąsiad czasem pożyczał router, więc nie było wiadomo, kiedy odda. Jak widać, Gruzini radzą sobie w każdej sytuacji, a najważniejsza jest pomoc bliskim i zaprzyjaźnionym sąsiadom.

Cena za nocleg to ok. 20 lari, ze śniadaniem ok. 25 lari, a z pełnym wyżywieniem ok. 35 lari.

Walutę można wymienić w banku lub w kantorze niedaleko Placu Seti.

Jeżeli wybierasz się do Mestii, a szukasz noclegu, to tutaj znajdziesz spis zaufanych adresów.

Wyżywienie

W Mestii działa kilka małych knajpek, jedna z nich znajduje się w okolicach nowego Placu Seti (Laila) obok informacji turystycznej. Punktów gastronomicznych jest bardzo mało za to lokalne magaziny (sklepy spożywcze) są obecne na każdej ulicy. Można w nich kupić praktycznie wszystko łącznie ze świeżymi owocami i warzywami w niskich cenach.

Wynajmując kwaterę prywatną, warto wykupić wyżywienie. Gospodarze przygotowują tradycyjne gruzińskie potrawy, a przecież o to chodzi, aby próbować nowych, lokalnych smaków. Jedzenie jest pyszne, a w wielu daniach można się zakochać. Nie zdziwcie się, jeśli do porannego śniadania dostaniecie lokalny trunekczaczę. Czaczy trzeba spróbować, gospodarzom nie odmawia się toastu. Nie jest to tradycyjny toast z czarką wina, ale wzniesienie kieliszka jest znakiem międzynarodowym. Na zdrowie!

Kaukaz górski szczekający

W Mestii jest bardzo dużo psów. Należy uważać, bo nie wszystkie mogą być przyjazne. Nam towarzyszyły na każdym kroku i były miłymi burkami z podwórka, lecz znalazły się i takie, które były agresywne. To dość charakterystyczny obrazek dla tej miejscowości.

Więcej na temat Gruzji znajdziesz tutaj.

error: Content is protected !!