Mediolan zimą – lista miejsc, które warto zobaczyć – spacer po Mediolanie

W Polsce zima kojarzy nam się z bardzo niskimi temperaturami, częściej z deszczem niż śniegiem i przenikliwym chłodem. Zima w Mediolanie może nas pozytywnie zaskoczyć. Czy o tej porze warto tam pojechać? Czy nie rozczaruje nas pogoda? Tanie bilety zachęcają do odwiedzenia tego miejsca ale co robić jeśli pada?


Każde miasto jest piękne o innej porze roku. Mediolan jesienią i zimą jest bardzo kolorowy. W październiku jest o wiele cieplej niż w Polsce, a w grudniu temperatury oscylują w okolicach 10 stopni.

Grudzień to okres przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, cała Europa wtedy szaleje, wszystko mieni się od olbrzymiej ilości światełek i kolorowych ozdób. Mediolan idealnie wpasowuje się w świąteczną atmosferę i zachęca do zakupów na świątecznych jarmarkach, ale nie tylko, przecież Mediolan to stolica mody więc nie może się obejść bez wielkich przecen i wyprzedaży.

Mediolan odstaje i nie przypomina żadnego innego włoskiego miasta. Czasem można spotkać się z opinią, że bliżej mu Londynowi niż Palermo. Czy tak jest? Sami oceńcie.

Piazza del Duomo oraz wspinaczka na dach katedry

To główny punkt miasta, zamknięty duży plac, który tętni życiem cały czas. Nad placem czuwa wielka katedra Duomo z iglicami i kilkunastu metrach wysokości. Katedra jest jednym z największych kościołów rzymskokatolickich na świecie, po Bazylice św. Piotra i katedrze w Sewilli. Polecamy wam wyjść na dach katedry, po którym przechodzi się między lasem maswerków, pinakli i przepięknych posągów. Wieczorem robi to niesamowite wrażenie. Najwyższy punkt to iglica z pozłacaną figurą Madonny – Madonniny, która jest strażniczką miasta.

Teatro alla Scala

Słynna na całym świecie potocznie nazywana La Scala nie może być pominięta w naszym grudniowym spacerze. Znajduje się w niedalekiej odległości od Duomo, prowadzi do niej główna odnoga Galleria Vittorio Emanuele.

Zdobycie biletu do La Scali graniczy z cudem. Mnie udało się zobaczyć Romeo i Julia – nigdy nie zapomnę tych wrażeń, bez wątpienia jest to niesamowite przeżycie i polecam je każdemu!

Zamek Sforzów

Najbardziej charakterystyczny punkt Mediolanu. Budynek wielokrotnie przebudowywany, zamek z czerwonej cegły jest świetnym miejscem do zobaczenia szczególnie wieczorową porą.

Kanały Mediolanu

Miejsce niegdyś tętniące życiem. Obecnie znajdziecie tam wiele kafejek i knajpek oferujących aperitivo, wieczornego drinka oraz happy hour – dobrodziejstwo dla turystów z ograniczonym budżetem. Lady są wtedy suto zastawione ciepłymi i zimnymi daniami. Bon appetit !

Dodatkowo można się załapać na targ staroci, który odbywa się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca przy dzielnicy Navigli. Znajdziecie tam wiele skarbów i pamiątek.

Jesienno – zimowy spacer po Mediolanie

I chociaż nienawidzę zimna, nigdy nie wiem co ubrać żeby odpowiednio uchronić się przed lodowatym mrozem lub deszczem, to jednak spacer po Mediolanie jest czystą przyjemnością! Dlaczego? Bo pogoda potrafi być słoneczna, nie pada tak często deszcz, a grudniowy spacer na Jarmarku Bożonarodzeniowym kończy się zawsze grzanym winem. Och! Uwielbiam Mediolan!

Galeria Wiktora Emmanuela II

To jedno z bardziej ekskluzywnych miejsc w Mediolanie. Tutaj znajdziecie drogie butiki znanych na całym świecie projektantów – Gucci, Prada, Louis Vuitton, a także butiki przeciętne cenowo, między innymi znana marka Massimo Dutti. W Galerii Wiktora Emmanuela jest także kilka małych restauracji i kawiarni. Koszt za kawę czy wino będzie troszkę wyższy niż w pozostałych miejscach, jednak nie jest to jakiś dramat cenowy.

W miasto! Tup tup…

Museo di Storia Naturale di Milano

Muzeum Historii Naturalnej szczególnie polecane, kiedy pogoda nie pozwala na przechadzanie się po centrum miasta. Można w nim spędzić kilka godzin, jest warte zobaczenia szczególnie z dziećmi. Dorośli też znajdą coś dla siebie.

Świąteczny jarmark na Piazza del Duomo

Jeżeli jesteś miłośnikiem włoskiej kuchni to musisz zajrzeć do tego miejsca. Lady uginają się od słodkości i łakoci, domowych serów i szynek, mięs i wypieków. Nie brakuje też pamiątek i ozdób bożonarodzeniowych.

Skusicie się na zimowy spacer pod Mediolanie?