Jak dostać się na Cyklady i jak po nich podróżować?
Cyklady, malowniczy archipelag w południowej części Morza Egejskiego, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i urokliwych miejsc w Grecji. W skład tego wyspiarskiego rajskiego krajobrazu wchodzi około 220 wysp, z których jedynie 24 są zamieszkane. Każda z nich ma swój unikalny urok, piękne plaże, błękitne morze oraz bogatą historię i kulturę. Jeśli marzysz o odkryciu tego raju, warto poznać różne sposoby na dotarcie na Cyklady oraz najlepsze środki transportu na miejscu. Jak dostać się na Cyklady i jak po nich podróżować? Podpowiadamy!
Jak dostać się na Cyklady? Praktyczne rady krok po kroku
Najbardziej popularnym sposobem dostania się na Cyklady jest oczywiście lot samolotem. Wiele z głównych wysp Cyklad, takich jak Mykonos, Santorini czy Naxos, posiada międzynarodowe lotniska, które obsługują regularne połączenia z wieloma miastami w Europie. Możesz wybrać się na Cyklady bezpośrednio z lotniska w Polsce lub zrobić krótką przesiadkę w Atenach. Na tym lotnisku możesz przesiąść się w wygodny samolot firmy Aegean i dolecieć na wymarzoną cykladzką wyspę.
Będąc trzykrotnie na Cykladach nasza podróż za każdym razem wyglądała podobnie. Najpierw wybraliśmy lot do Aten. Samoloty latają praktycznie z każdego miasta w Polsce. W biurach podróży i u tour operatorów możecie zapytać o loty czarterowe. Aby zarezerwować miejsce w samolocie na lot czarterowy trzeba się oczywiście pospieszyć. Ostateczne godziny wylotu samolotem czarterowym otrzymacie na 2 dni przed wylotem! Pamiętajcie, że czarter to nie lot rejsowy czy low cost (patrz Ryanair, Wizzair czy Easy Jet).
- Jeśli wybierasz się na Cyklady, sprawdź, które wyspy warto odwiedzić:
Cyklady – 6 greckich mniej znanych wysp wartych Twojej uwagi
Promy - najlepszy sposób na dostanie się na Cyklady
Bardzo popularną opcją podróży na Cyklady jest podróż promami i promami katamaranowymi. Wychodzą z portów głównych miast Grecji, takich jak Pireus czy Rafina, dzięki temu w szybki sposób można dotrzeć na wiele wysp Cyklad, w tym Ios, Paros, Mykonos, Naxos, Amorgos, Sifnos, Santorini i wiele innych. Częstotliwość połączeń w sezonie letnim jest bardzo wysoka, co sprawia, że podróż promem jest wygodnym i relatywnie szybkim sposobem na zwiedzanie różnych wysp archipelagu.
Jeśli zdecydujesz się na podróż promem, kolejnym etapem podróży będzie przedostanie się z lotniska w Atenach do portu w Pireusie autobusem linii X96, który odjeżdża sprzed głównego wejścia na lotnisko. Cena za bilet to kilka euro. Do portu można także dotrzeć metrem (ok. 25 minut), co jest najlepszą opcją jeśli macie dość mało czasu.
Z głównego portu w Pireusie, który jest portem największym na całą Grecję, kursują statki i promy na większość greckich wysepek. Dostępność i trasy możecie sprawdzić na stronie www.greeceferries.com oraz viva.gr, z której aktualnie najczęściej korzystamy.
Przewoźników na wyspy jest kilka, w zależności od potrzeb można wybrać linie bardziej lub mniej luksusowe.
Z portu w Pireusie można dotrzeć praktycznie wszędzie, poza całkiem maleńkimi wysepkami. Na stronce greeceferries.com znajdziecie połączenia pomiędzy interesującymi Was miejscami.
Port w Pireusie jest bardzo zatłoczony, największy w całej Grecji. Zwiedzając najpierw Ateny, później wybierając się na wyspy, do portu można dojechać zieloną linią metra, która pracuje od wczesnych godzin porannych do późnej nocy. Czas trwania takiej podróży to ok. 30 min, z lotniska ok. 70 min. Kolejką podmiejską podróż trwa tylko 55 minut i to z lotniska w Atenach.
Rezerwacja i zakup biletów promowych – o czym musisz pamiętać?
Nie na wszystkie promy rezerwacja biletów jest konieczna, ale niestety na większość z nich – TAK. Niektóre promy mają wolne bilety aż do ostatniej minuty, lecz nie wszystkie linie oferują nam taką możliwość – przykładowo na duże promy nie będzie większego problemu, na małe katamarany i fruwające delfiny liczba miejsc jest ograniczona. W okresie letnim, czyli od czerwca do końca września, promy są zapełnione, a często nawet przepełnione. Poza turystami są jeszcze miejscowi, którzy mają wakacje od końca czerwca do końca sierpnia. Dlatego jeżeli zamierzasz odwiedzić wyspy właśnie w tym okresie – zarezerwuj bilet!
Jeżeli odwiedzasz wyspy położone blisko portu w Pireusie, tylko na 1 dzień to zarezerwuj bilet powrotny u tego samego przewoźnika – bardzo często przyznawane są wtedy zniżki.
Kiedy rezerwować bilety?
Bilety można rezerwować na kilka miesięcy przed planowaną podróżą. Zazwyczaj jest to okres 2-3 miesięcy, nie wcześniej, choć to też zależy od przewoźnika. Jeżeli rezerwujesz bilety już w grudniu, możesz zostać poinformowany, że aktualnie na tej trasie nie pływa żaden prom. Musisz uzbroić się w cierpliwość i poczekać trochę. Ważne jest, aby śledzić na bieżąco pojawiające się oferty. Te najwcześniejsze są bardzo często najtańsze – jak niegdyś bilety w Polskim Busie.
Jak zarezerwować bilet?
Rezerwacji biletów można dokonać przez strony wyspecjalizowane w temacie, bezpośrednio u przewoźników lub w lokalnych agencjach turystycznych. Najlepiej jest to robić u źródła, czyli bezpośrednio u przewoźnika. Plusów jest wiele. Minus taki, że jeżeli twoja wyprawa promem na tej trasie zostanie anulowana przez przewoźnika (bo prom po prostu nie popłynie) przebookowanie jest możliwe tylko u tego przewoźnika. Nie możesz zmienić swojej trasy na trasę przewoźnika alternatywnego.
Rezerwacja to nie bilet!
Bezpośrednio przed wejściem na prom i wypłynięciem należy wydrukować rezerwację i odebrać swoje bilety. W porcie znajdują się biura przewoźników, za każdym razem należy udać się do takiego biura w celu okazania rezerwacji (najlepiej ją wydrukować i mieć ze sobą w trakcie podróży) i wydruku biletów. Na bilecie jest zapisane nasze miejsce i cel podróży. Czasem po grecku, czasem po angielsku. Jeżeli z biletu nic nie rozumiesz – poproś obsługę o pomoc i wskazanie miejsca.
Rezerwacja biletu - prom, speed prom, cat i delfin? Który wybrać?
Prom
Duże promy są najwolniejsze ze wszystkich środków transportu, zazwyczaj największe i podróżujące na bardzo dalekie trasy. Są również najbardziej zatłoczone, bo zakup biletu w tej opcji wychodzi najtaniej. Mają dużo miejsc na górnych pokładach, na świeżym powietrzu, gdzie miejsca nie są numerowane i panuje zasada „Kto pierwszy – ten lepszy”.
Wejście na poziom 6 i 7 przypomina czasem bieg z przeszkodami. Trzeba uważać na innych współpasażerów, torby i walizki, dzieci, wycieczki i osoby starsze, a także na barierki, poręcze, wystające olbrzymie progi i przeszklone drzwi. Jak już dotrzesz na górny pokład – jesteś zwycięzcą. Teraz trzeba znaleźć wolny stolik i krzesło. Ale co zrobić jak podróżuje się całą grupą? Trzeba znaleźć jedną ofiarę, która za każdym razem pobiegnie zarezerwować Wam miejsca na górnym pokładzie z widokiem na morze 🙂
Jeśli nie potrafisz szybko biegać – nie martw się, bo bilet z zarezerwowanym miejscem numerowanym też można kupić. Wtedy nie martwisz się o to, gdzie będziesz siedzieć.
Speed prom
Szybkie i bardzo wygodne promy. Zazwyczaj miejsca są numerowane i usytuowane w środku, ale to też zależy od firmy. Niektóre nie mają pokładów zlokalizowanych na świeżym powietrzu. Tego typu promy są droższe, ale ich ogromny plusem jest to, że w krótkim czasie można się dostać na wybraną przez nas wyspę.
Szybkie katamarany (cat)
Najlepsze na bardzo długie trasy. Niestety są bardzo drogie.
Fruwające delfiny
Najszybsze, podobne do katamaranów, ale czasem potrafią być bardzo drogie. Przewożą od 100-1000 osób. Są małe i szybkie jak strzała. Siedzenia w takim promie są podobne do tych w samolocie, trzeba zapinać pasy, a przejażdżka takim promem to jak atrakcja w wesołym miasteczku. Skacze się, huśta niemiłosiernie, buja na boki, ale płynie bardzo szybko! Małe są najlepsze, ale nie polecam osobom z chorobą morską. Innym na pewno się spodoba 🙂
Minus – jeżeli na morzu są niesprzyjające warunki pogodowe promy te są odwoływane i nie pływają.
Przewoźnicy
Firm jest wiele, ale jedne z najpopularniejszych to Blue Star, Hellenic Seaways, Aegean Flying Dolphins, Aegean speed lines, Anek lines, bardzo znane Sea Jets, Zante Ferries, Express Skopelitis. Na Express Skopelitis widziałam mężczyzn, greckich bogów, silnych, dobrze zbudowanych facetów… zielonych i rzygających. Nawet twardziele nie dawali rady na tym statku.
- Więcej naszych wpisów i informacji na temat Cyklad i Grecji znajdziesz tutaj.
Rejsy jachtami i katamaranami po Cykladach
Jeśli marzysz o bardziej ekskluzywnej i indywidualnej podróży, możesz zdecydować się na rejsy jachtami lub katamaranami. Na Cykladach istnieje wiele firm oferujących wynajem jachtów z doświadczonymi skipperami, którzy zaprowadzą Cię do ukrytych zatoczek i niesamowitych plaż. Taka forma podróżowania pozwoli Ci zanurzyć się w luksusie i komforcie, a jednocześnie odkrywać najpiękniejsze zakątki archipelagu.
Transport lokalny na Cykladach
Po dotarciu na Cyklady, korzystanie z transportu lokalnego jest bardzo wygodne. Większość wysp posiada dobrze zorganizowany system autobusowy firmy KTEL, który umożliwia przemieszczanie się między miastami i plażami. Możesz także wypożyczyć skuter lub samochód, co da Ci większą swobodę w eksplorowaniu wysp na własną rękę.