Grecja,  Podróże

Jak dostać się na Cyklady i jak po nich podróżować?

Cyklady – przepiękne wyspy greckie, które niejednokrotnie mogą konkurować z Karaibami – i wcale tutaj nie przesadzam, bo plaże są naprawdę rajskie. Jak dostać się na Cyklady i jak po nich podróżować? Informacje znajdziecie w poście poniżej, są to najbardziej praktyczne porady – wszystko w jednym miejscu. Jeżeli jeszcze nie zakochałaś/eś się w Cykladach to koniecznie zerknij na naszą podróż po Naksos i Amorgos!


Jak dotrzeć na Cyklady? Praktyczne rady krok po kroku…

Będąc dwukrotnie na Cykladach nasza podróż za każdym razem wyglądała podobnie. Najpierw należy wybrać lot do Aten. Samoloty latają praktycznie z każdego miasta w Polsce, najtańsze są linie Ryanair. W biurach podróży i u Tour Operatorów możecie pytać o loty czarterowe. Aby zarezerwować miejsce w samolocie na lot czarterowy trzeba się spieszyć. Ostateczne godziny wylotu otrzymacie na 2 dni przed wylotem! Pamiętajcie, że czarter to nie lot rejsowy czy low cost (patrz Ryanair, Wizzair czy Easy Jet). 

Kolejny etap podróży to przedostanie się z lotniska do portu w Pireusie autobusem linii X96, który odjeżdża sprzed głównego wejścia na lotnisko. Cena za bilet to kilka euro. Do portu można także dotrzeć metrem (ok. 25 minut), co jest najlepszą opcją jeśli macie mało czasu. Bilet na metro kosztuje ok 1,5 euro.

Z głównego portu w Pireusie, który jest portem największym na całą Grecję, kursują statki i promy na większość greckich wysepek. Dostępność i trasy możecie sprawdzić na stronie www.greeceferries.com oraz viva.gr, z której aktualnie najczęściej korzystamy.

Z portu lotniczego w Atenach trzeba przedostać się do portu w Pireusie (Piraeus). To właśnie stamtąd odpływają wszystkie promy na Cyklady. Najlepiej to zrobić jadąc autobusem nr X96. Przewoźników na wyspy jest kilka, w zależności od potrzeb można wybrać linie bardziej lub mniej luksusowe.

Z portu w Pireusie można dotrzeć praktycznie wszędzie, poza całkiem maleńkimi wysepkami. Na stronce greeceferries.com znajdziecie połączenia pomiędzy interesującymi Was miejscami.

Port jest bardzo zatłoczony, największy w całej Grecji. Zwiedzając najpierw Ateny, później wybierając się na wyspy, do portu można dojechać zieloną linią metra, która pracuje od wczesnych godzin porannych do późnej nocy. Czas trwania takiej podróży to ok 30 min, z lotniska ok 70 min. Kolejką podmiejską podróż trwa tylko 55 minut i to z lotniska w Atenach.

Rezerwacja i zakup biletów promowych – o czym musisz pamiętać?

Rezerwacja

Nie na wszystkie promy rezerwacja biletów jest konieczna, ale niestety na większość z nich – TAK. Niektóre promy mają wolne bilety aż do ostatniej minuty, lecz nie wszystkie linie oferują nam taką możliwość. W okresie letnim czyli od czerwca do końca września promy są zapełnione, a często nawet przepełnione. Poza turystami są jeszcze miejscowi, którzy mają wakacje od końca czerwca do końca sierpnia. Dlatego jeżeli zamierzasz odwiedzić wyspy właśnie w tym okresie – zarezerwuj bilet!

Jeżeli odwiedzasz wyspy położone blisko portu w Pireusie, tylko na 1 dzień to zarezerwuj bilet powrotny u tego samego przewoźnika – bardzo często przyznawane są wtedy zniżki.

Kiedy rezerwować?

Bilety można rezerwować na kilka miesięcy przed planowaną podróżą. Zazwyczaj jest to okres 2-3 miesięcy, nie wcześniej choć to też zależy od przewoźnika. Jeżeli rezerwujesz bilety już w grudniu możesz zostać poinformowany, że aktualnie na tej trasie nie pływa żaden prom. Musisz uzbroić się w cierpliwość i poczekać trochę. Ważne jest, aby śledzić na bieżąco pojawiające się oferty. Te najwcześniejsze są najtańsze – jak bilety w Polskim Busie.

Jak zarezerwować bilet?

Rezerwacji biletów można dokonać przez strony wyspecjalizowane w temacie, bezpośrednio u przewoźników lub w lokalnych agencjach turystycznych. Najlepiej jest to robić u źródła, czyli bezpośrednio u przewoźnika. Plusów jest wiele. Minus taki, że jeżeli twoja wyprawa promem na tej trasie zostanie anulowana przez przewoźnika (bo prom po prostu nie popłynie) przebookowanie jest możliwe tylko u tego przewoźnika. Nie możesz zmienić swojej trasy na trasę przewoźnika alternatywnego.

Historia z naszej podróży:  Nasz prom został odwołany. Szybko chwyciłam za telefon i dodzwoniłam się do biura rezerwacji. Sytuacja była dość skomplikowana, nie mogliśmy przebookować naszego promu na inny w tej samej firmie. Pani w słuchawce średnio chciała słuchać moich argumentów… Jak nie po dobroci to w inny sposób! Zaczynając wywód o nieodpowiedzialności i nieinformowaniu klientów o zmianach w rozkładzie oraz żądaniu zwrotu kosztów NATYCHMIAST tu i teraz – Pani mięknie i prosi aby zadzwonić za chwilę. Po kilku chwilach oddzwaniam i dowiaduję się, że zakupiono dla nas bilety na prom innego przewoźnika o trochę wcześniejszej godzinie w ramach przebookowania biletu. Żyć nie umierać – luksusowy prom, a na jego pokładzie tylko 3 osoby. Nie wiem dla kogo to było ekonomiczne, ale na pewno nie dla przewoźnika … My za to w siódmym niebie. 

Rezerwacja to nie bilet!

Bezpośrednio przed wejściem na prom i wypłynięciem należy wydrukować rezerwację i odebrać swoje bilety. W porcie znajdują się biura przewoźników, za każdym razem należy udać się do takiego biura w celu okazania rezerwacji (najlepiej ją wydrukować i mieć ze sobą w trakcie podróży) i wydruku biletów. Na bilecie jest zapisane nasze miejsce i cel podróży. Czasem po grecku, czasem po angielsku… Jeżeli z biletu nic nie rozumiesz poproś obsługę o pomoc.

Rezerwuję bilet ale … czym jest prom, speed prom, cat i delfin? Który wybrać?

Prom

Najwolniejsze ze wszystkich, zazwyczaj największe i podróżujące na bardzo dalekie trasy. Są również najbardziej zatłoczone bo zakup biletu wychodzi najtaniej. Mają dużo miejsc na górnych pokładach, na świeżym powietrzu gdzie miejsca nie są numerowane i panuje zasada „Kto pierwszy – ten lepszy”.

Bieg na poziom 6 i 7 przypomina czasem bieg z przeszkodami. Trzeba uważać na innych współpasażerów, torby i walizki, dzieci, wycieczki Azjatów i osoby starsze, a także na barierki, poręcze, wystające olbrzymie progi (po co takie robią na promach to nie wiem …) i przeszklone drzwi. Jak już dotrzesz na górny pokład – jesteś zwycięzcą. Teraz trzeba znaleźć wolny stolik i krzesło. Ale co zrobić jak podróżuje się całą grupą? Trzeba znaleźć jedną ofiarę, która za każdym razem pobiegnie zarezerwować Wam miejsca 🙂

Jeśli nie potrafisz szybko biegać – nie martw się, bo bilet z zarezerwowanym miejscem numerowanym też można kupić. Wtedy nie martwisz się o to, gdzie będziesz siedzieć.

Speed prom

Szybkie i bardzo wygodne. Zazwyczaj miejsca są numerowane i usytuowane w środku ale to też zależy od firmy. Niektóre nie mają pokładów zlokalizowanych na świeżym powietrzu. Tego typu promy są droższe, ale ich ogromny plusem jest to, że w krótkim czasie można się dostać na wybraną przez nas wyspę.

Szybkie katamarany (cat)

Najlepsze na bardzo długie trasy. Niestety są bardzo drogie.

Fruwające delfiny

Najszybsze, podobne do katamaranów ale czasem bardzo drogie. Przewożą od 100-1000 osób. Są małe ale szybkie jak strzała. Siedzenia są lotnicze, trzeba zapinać pasy, a przejażdżka takim promem to jak atrakcja w wesołym miasteczku. Skacze się, huśta niemiłosiernie, buja na boki… ale płynie bardzo szybko! Małe są najlepsze, ale nie polecam osobom z chorobą morską. Innym na pewno się spodoba 🙂

Minus – jeżeli pogoda jest zła promy te są odwoływane i nie pływają.

Przewoźnicy

Firm jest wiele, ale jedne z najpopularniejszych to Blue Star, Hellenic Seaways, Aegean Flying Dolphins, Aegean speed lines, Anek lines, bardzo znane Sea Jets, Zante Ferries, Express Skopelitis – tam widziałam mężczyzn, greckich bogów, silnych, dobrze zbudowanych facetów… zielonych i rzygających. Nawet twardziele nie dawali rady na tym statku.

Więcej informacji na temat Cyklad i Grecji znajdziesz tutaj.