Grecja,  Podróże

Kreta – Sougia

Kiedy musisz odpocząć od tłumów, kiedy nie chcesz być podglądanym, kiedy chcesz w spokoju wypić zimne frappe …. Sougia jest dla Ciebie! Na drugim końcu wyspy leży mała miejscowość, o której mało kto słyszał, czy warto tam pojechać?

Jak dojechać?

Sougia to miejscowość oddalona o ok 67 km na południe od Chanii. Jest najmniej znaną i skomercjalizowaną miejscowością na wybrzeżu morza Libijskiego. Miejscowość otwarta jest dla zwiedzających od końca marca do początku listopada. Droga prowadząca do Sougia jest meandrująca i momentami wąska, kilka odcinków jest nowych, a asfaltowa droga nie budzi żadnych zastrzeżeń. Odstrasza wielu kierowców autobusów ale samochodem można nią poruszać się bezpiecznie i bez obaw. 

Gdzie zjeść?

Nad brzegiem morza w Sougia królują kawiarnie, tawerny i bary. Można w nich zjeść tradycyjne greckie dania, specjały kuchni śródziemnomorskiej oraz europejskiej. W miejscowości czas płynie inaczej. Starsi mieszkańcy miasta siedzą na krzesłach przy barach i sklepikach, rozmawiają o życiu, młodsi bawią się piłką i skaczą w różne gry. Wszyscy się tu znają i pozdrawiają. Ceny są tutaj o wiele niższe. Za obiad w restauracji dla 3 osób zapłacisz 30 euro. Bardzo dobre jedzenie podają w tawernie Rembetiko. Za tzatziki, dacos, sałatkę kreteńską, chleb zwykły i opiekany, mousakę i litr wina zapłaciliśmy 33 euro. Do wszystkiego dostaliśmy litr wody, mały deser na zakończenie oraz raki – tradycyjny trunek podawany na koniec każdego posiłku. Wszystkim zajadaliśmy się dość długo, bo porcje nie pozwoliły szybko odejść od stołu. Restauracja specjalizuje się w daniach kreteńskich np bourekia (zapiekanki z ciasta filo w kształcie cienkiego rulonu) oraz nadziewanych kwiatów cukinii

Dla plażowiczów

Plaża w Sougia jest kamienista ale bardzo szeroka i długa na kilometr. Zejście do wody szybko się obniża przez co nie jest to idealnie miejsce dla rodzin z małymi dziećmi. Na plaży jest sporo leżaków i parasoli, które ratują przed upałem. Wynajęcie dwóch leżaczków i parasola to koszt 5 euro na cały dzień. W sklepikach na miejscu można zakupić rozkładane karimaty oraz parasole. Cena małej karimaty to 2,5 euro, dużej 3,5 euro. Parasol to koszt 7 euro lub 14 jeśli chcemy większy. Najdroższe są tutaj kosmetyki do opalania. Koszt małej buteleczki o filtrze 30 to koszt 20 euro. Tańsze są kosmetyki po opalaniu – 10 euro za jeden kosmetyk. 

Autobus, prom i samochód 

Do Sougi można dojechać autobusem z dworca w Chanii. Koszt takiej podróży to ok 7,80 € w jedną stronę. Autobus kursuje 2-3 razy dziennie a droga prowadzi przez góry i jest bardzo urokliwa. Czas trwania podróży to ok 2 h. Przystanek końcowy znajduje się przy samym wybrzeżu na środku skrzyżowania. Bez obaw, to nikomu nie przeszkadza, że turyści stoją na środku ulicy i tamują ruch. Bilety w Sougi kupuje się w piekarni Roxane’s. W sezonie z Sougi odjeżdżają autobusy do Omalos skąd większość turystów wybiera się do wąwozu Samaria. Tam zostawiają swoje samochody.
Promem można się tutaj dostać z Paleochory. Rozkład pływających statków w linku obok: http://www.anendyk.gr/pages/en/timetable.php?lang=EN

Przydatne informacje: 

 
error: Content is protected !!