Zwiedzanie Naksos – wyspy szmaragdów i pięknych plaż
Jeśli marzycie o magicznym miejscu, gdzie błękitne morze spotyka się z pięknymi plażami, malowniczymi wioskami i bogatą kulturą, to Naksos powinno znaleźć się na Waszej liście podróży. Ta urokliwa grecka wyspa, położona w sercu Morza Egejskiego, jest prawdziwym klejnotem, który kusi swoim niezwykłym pięknem i historią. Przygotujcie się na niezapomniane przygody, ponieważ dziś zabierzemy Was na wirtualną podróż po Naksos i podpowiemy, co warto zobaczyć! Zwiedzanie Naksos z naszym blogiem, będzie niezwykle przyjemne!.
Dlaczego warto pojechać na Naksos?
Naksos (Naxos) – cykladzka wyspa znana z mitologii greckiej jako miejsce spotkania i zaślubin Ariadny i Dionizosa, największa na Cykladach z przepięknymi tradycyjnymi wioskami. Czy wśród Polaków zyska popularność? Nie ma tu dużych kurortów, ani przemysłu turystycznego rozwiniętego na szeroką skalę. Co zatem ma w sobie Naksos, że przyciąga turystów z całego świata?
Naksos jest jak mały błyszczący klejnot wśród greckich wysp na morzu Egejskim. Nie jest popularna jak Santorini czy Mykonos, ale jest największą wyspą na Cykladach z przepięknymi plażami o złocistym piasku. Poza tym, na Naksos można fantastycznie spędzić czas wolny odkrywając cykladzkie wioski, próbując lokalnych wyrobów czy uprawiając sporty wodne.
Wyspa ma zaledwie 428 km² powierzchni z 18 tysiącami mieszkańców, którzy w okresie zimowym wracają do większych miast zlokalizowanych na Peloponezie. Sezonowy zarobek związany z turystyką jest tutaj bardzo popularną formą. Na Naksos zjeżdżają się całe greckie rodziny i wspólnie prowadzą swój turystyczny biznes, który zamykają w zimowych miesiącach roku.
Naksos - zwiedzanie na własną rękę
Naksos jest atrakcyjna z wielu powodów, ale jest doceniana przede wszystkim za swoje rozmaite krajobrazy – żyzne równiny, długie plaże ze złocistym piaskiem, kolorowe wąwozy porośnięte oleandrami i skaliste, monumentalne góry. Gdzieniegdzie pojawiają się małe wioski, w których czas płynie o wiele wolniej.
Naksos nie jest elegancka. Jest bezładna, luźna i bez renomowanych kurortów z nadętymi turystami. Jej górzysty krajobraz wyróżnia się na tle sąsiednich wysp. Miejscowości położone w górach Naksos są zupełnie inne niż pozostałe cykladzkie miasta.
Wyspa mogłaby sobie poradzić bez turystyki ze względu na szeroko uprawiane ziemniaki, winorośl, cytryny i produkcję oliwy z oliwek. Zachodnia część wyspy rozwinęła się dość mocno co przyczyniło się do napływu turystów, w sezonie jest prawie tak bardzo zatłoczona jak Paros.
Jak dostać się na Naksos?
Będąc dwukrotnie na Naksos nasza podróż za każdym razem wyglądała podobnie. Najpierw należy wybrać lot do Aten. Samoloty latają praktycznie z każdego większego miasta w Polsce, a tanie loty dostępne są nawet w szczycie sezonu. Kolejny etap podróży to przedostanie się z lotniska do portu w Pireusie autobusem linii X96, który odjeżdża sprzed głównego wejścia na lotnisko. Cena za bilet to kilka euro.
Z głównego portu w Pireusie, który jest portem największym na całą Grecję, kursują statki i promy na większość greckich wysepek. Dostępność i trasy możecie sprawdzić na stronie www.greeceferries.com . Na Naxos dopływa m.in. Blue Star (5h), Sea Jets (ok 3 h), Hellenic Seaways (ok 3h), a koszt takiej wyprawy (ceny na rok 2018) to od 30 do 50 euro w zależności od czasu płynięcia – Blue Star to koszt ok 36 euro. Duże promy dopływają do północnej części nabrzeża portowego. Małe statki, takie jak Express Skopelitis zatrzymują się przy molo w przystani rybackiej, nie przy głównej przystani gdzie zatrzymują się promy samochodowe.
- Planujesz podróż po Cykladach? Sprawdź nasz praktyczny przewodnik: Jak dostać się na Cyklady i jak po nich podróżować?
- Sprawdź również, które cykladzkie wyspy polecamy: 6 greckich mniej znanych wysp wartych Twojej uwagi
Podróżowanie po Cykladach jest dość proste za sprawą promów różnych firm i samolotów linii Olympic Airlines, jednak nie każda mała wyspa ma swoje lotnisko. Tak jest w przypadku Amorgos, na którą możemy dopłynąć promem, nie ma tam lotniska dzięki czemu wyprawa na Amorgos jest fantastyczną przygodą, ale dość długą.
Naksos ma malutki port lotniczy oddalony kilka minut autobusem od miasta Naksos, na którym lądują samoloty linii Olympic Airlines. Są to samoloty DASH 8 100, DASH 8 400 i ATR , którymi można swobodnie przemieszczać się na różnych trasach, a liczba portów lotniczych jakie obsługują te linie to aż 24 destynacje! Na pokład samolotu wchodzi niewielka ilość ludzi, ale cena za bilet jest czasem niższa od ceny biletu promowego.
Rozkład jazdy lokalnych autobusów znajdziecie tutaj: http://www.naxos-greece.net/site/local_transport.htm
Samochód możecie wynająć w Chorze Naksos lub w miejscowości Mikri Viglia: http://www.mikrivigla.com/rent.htm
W informacji turystycznej zlokalizowanej w porcie można zakupić jednodniowe wycieczki po wyspie.
Zwiedzanie Naksos
Zastanawiasz się, co zobaczyć na Naksos? Z pewnością jest tu wiele miejsc wartych zobaczenia, w końcu Naksos ma najwyższe góry na Cykladach, niezwykłe doliny ukwiecone wiosną kwiatami oleandrów, oraz atrakcyjne plaże na południowym zachodzie wyspy.
Naksos słynie ze swoich win, sera ostrego kefalotyri, łagodnego graviera i słodkiego likieru kitron z owoców cytrusowych.
Kopalnia szmaragdu
Mało kto wie, że Naksos słynie z kopalni szmaragdów (czyli korundu), skały bardzo twardej, idealnie nadającej się na wszelkiego rodzaju ścierniwa. Naksos była głównym źródłem pozyskiwania tego surowca i to w skali przemysłowej. Szmaragdy są wydobywane od dwóch tysięcy lat do dnia dzisiejszego. W roku 1940 kopalnia zatrudniała ok 3,000 górników, obecnie liczba ta wynosi ok 300, i jest zależna od pory roku.
Rocznie 8 tysięcy ton szmaragdu trafia w posiadanie greckiego rządu.
Chora Naksos
Chora Naksos to urocze miasteczko, które zachwyca swoim urokliwym labiryntem wąskich uliczek, białych domów i malowniczych tarasów. Spacerując po tutejszych uliczkach, można natrafić na liczne sklepiki z lokalnymi wyrobami rzemieślniczymi, przytulne kawiarnie i tradycyjne tawerny, gdzie warto zamówić coś pysznego, aby delektować się wspaniałymi greckimi specjałami.
Chora na Naksos jest połączona długim wałem z wysepką Palatia – według legendy Tezeusz pozostawił tam Ariadnę, płynąc z Krety do Aten. Kamień, brama Portara jest pierwszym punktem ukazującym się przypływającym do miasta turystom. Wita przybyszy od ponad 2500 lat, jest bramą świątyni Apollina zbudowanej z rozkazu tyrana Ligdamisa, która nigdy nie została ukończona.
Do Portary udajemy się o zachodzie słońca, kiedy kolory nieba przyjmują ciepłe barwy, a tarcza słoneczna powoli schodzi w dół, żeby w ostatnich minutach pobytu na nieboskłonie zawitać w środku bramy. Pstrykamy kilka fotek, wzdychamy parę razy, a słońce w tym czasie pozostaje jedynie w ostatnim błysku oka.
Wspinaczka na Portarę wcale nie jest taka prosta, należy uważać na wystające kamienie i głazy, ścieżka jest mocno wydeptana, co rusz skręca to w prawo, to w lewo. Portara ma w sobie energię, coś co przyciąga ludzi i nie pozwala opuścić na długie chwile jeszcze po zachodzie słońca. Opisywana jest jako magiczne miejsce spotkań przez wielu podróżujących do tego miasta turystów.
Cały ruch skupia się wokół głównej promenady biegnącej wzdłuż portu, a także w okolicy, gdzie cumują przypływające na Naksos promy. To tutaj można się przesiąść między innymi na Amorgos.
Miasteczko charakteryzuje się wąskimi uliczkami z niskimi łukami, gdzie w małych zaułkach ukryte są mikro sklepiki z przyprawami, pamiątkami, owocami i wyrobami regionalnymi. Podczas zwiedzania Naksos pamiętaj, aby nie ominąć tego miejsca!
Stare miasto Naksos
Katoliccy potomkowie Wenecjan, którzy zasiedlili już w średniowieczu wyspę, nadal mieszkają w starych, małych kamieniczkach miasta. W mieście ocalały tylko dwie z siedmiu wież kastro. Średniowieczna brama północna przetrwała do dnia dzisiejszego witając każdego dnia turystów, jest pięknym przykładem średniowiecznej architektury. Na wielu domach nadal widnieją tarcze herbowe rodów weneckich.
W starej Szkole Francuskiej znajduje się Muzeum Archeologiczne prezentujące znaleziska z Naksos, Donousy, Koufonissi czy Keros.
Dlaczego na Naksos ośmiorcnice suszy się na słońcu?
Na greckich wyspach widok suszących się na słońcu ośmiornic jest powszechny i nikogo nie dziwi. Ośmiornice suszą się po to, aby ich mięso mogło skruszeć. Taki obrazek zobaczycie przede wszystkim blisko tawern – ośmiornice są nawet na sznurkach do prania, przymocowane oczywiście klamerkami. Czasem można zobaczyć specjalne klatki, skonstruowane w taki sposób, aby do środka swobodnie dopływało świeże powietrze, oraz dochodziły promienie słoneczne.
Nietypowe pamiątki i prezenty z Naksos
Ciekawym miejscem w Naksos jest sklepik z przyprawami, koszykami i garnkami. Są też miotły i artykuły domowe – czyli mydło i powidło. Jest bajecznie kolorowy, spodoba Wam się bardziej niż niejeden sklepik z pamiątkami. Jeśli poszukujecie ciekawych pamiątek lub prezentów, to zapewniam Was, że w tym miejscu na pewno znajdziecie coś dla siebie.
Najpiękniejsze plaże na Naksos
Nigdzie indziej nie czułam się tak swobodnie jak właśnie na plażach wyspy Naksos. Zlokalizowane na zachodnim wybrzeżu wyspy, długie i bardzo szerokie przyciągają miłośników sportów wodnych i plażowiczów zakochanych w słonecznych kąpielach.
Agios Prokopios – plaża zlokalizowana na zachodzie wyspy, jest uznawana za najpiękniejszą plażę Naksos oraz jedną z najlepszych w Europie. Złoty piasek rozciąga się na szerokość 1,2 km.
Agia Ana – uznawana za część Agios Prokopios, zlokalizowana na południowy zachód od niej. Ta plaża zapewnia odwiedzającym leżaki oraz parasole, a także drinki i orzeźwiające koktajle w okolicznych małych barach.
Grotta – kąpielisko zlokalizowane na północ od portu, oprócz jaskiń (stąd też nazwa kąpieliska) w wodzie można obserwować zatopione cykladzkie budowle.
Plaka – ta plaża jest idealna dla miłośników sportów wodnych, takich jak windsurfing i kitesurfing. Na tej plaży spokojnie można rozbić namiot…
Mało znana i nieuczęszczana ze względu na brak infrastruktury i spore oddalenie od miasta to plaża w Pyrgaki. Tam spędziłam większość swojego pobytu, ponieważ wynajmowaliśmy mieszkanie nad tawerną Nikosa, który jest jej właścicielem i wraz z całą rodziną prowadzi biznes w letnich miesiącach roku. Zimą Nikos i rodzina wracają do Aten. W tawernie gotuje mama i siostra właściciela, króluje oczywiście kuchnia grecka, przyrządzają przepyszne owoce morze i świeże ryby. Jeśli szukacie miejsca gdzie będziecie mogli odpocząć od zgiełku miasta, to Pyrgaki jest rajem na ziemi.
Dojazd do Pyrgaki jest jak jazda przez Saharę. Suche tereny wokół wioski obfitują w kicające króliki, pomiędzy wydmami i niskimi krzakami ostrych jak brzytwy roślin. Chyba nie bez powodu w menu restauracji znalazł się królik…
Do Pyrgaki można dojechać autobusem, który odjeżdża z nabrzeża Chory Naksos.
Muzeum oliwy - Eggares Olive Press
Drzewo oliwne jest symbole Morza Śródziemnego, ma związek zarówno z kulturą tego regionu jak i osiedlaniem się i gospodarką żyjącej tutaj od wieków ludności. Skromne rolnicze budynki nazywane liotrivia stały się nieodłącznym elementem tubylczego życia. Na samym Naksos znaleziono aż 90 budynków, tłoczni oliwnych, nie wszystkie przetrwały do dzisiejszych czasów, niektóre zostały zmienione na luksusowe rezydencje i posiadłości dla turystów. Większość tłoczni znajduje się w centralnej części wyspy, w wyższych partiach górskich gdzie produkcja oliwek była największa.
W miejscowości Eggares wciąż istnieje jedna z takich tłoczni, przerobiona częściowo na sklep i muzeum. Oferowane przez nich produkty i wyroby są przepyszne. Warto tutaj spróbować marmolady, miodu oraz past z oliwek różnego rodzaju. Gwarantuję Wam, że będziecie zachwyceni jakością ich produktów.
Aby przejść na stronę muzeum kliknij w link: http://www.olivemuseum.com/
Adres: Eggares Village, 84300 Naxos Island, Cyclades Islands, Greece
Apirantos
Miejscowość, która nosi wyraźne ślady wpływów kreteńskich, położona wysoko w górach, zielona i chłodniejsza od miasteczek na wybrzeżu. W Apirantos można zobaczyć dwie weneckie budowle, oraz kościół z dzwonnicą z trzema kondygnacjami. Z Apirantos do Apollon biegnie malownicza trasa przez górskie tereny porośnięte oleandrami.
Kawiarnie i tawerny mają fantastyczny widok na całą dolinę. Warto wybrać taką, w której będziecie mogli obserwować zachodzące słońce i zmieniające się od tego kolory gór.
W Apirantos znajduje się najsłynniejsza w Grecji tawerna Leftheri, najlepsza na wyspie Naksos. Tawerna podaje miejscowe dania według tradycyjnych przepisów.
Naksos - idealna baza wypadowa na Cyklady
Naksos jest dobrą bazą wypadową na inne wyspy w obrębie Cyklad, ma świetne połączenia promowe z Santorini, Amorgos, Milos czy uroczą Mykonos.
Jednodniowa wycieczka na Amorgos
Zanim pojechałam na Amorgos szukałam w przewodnikach i blogach informacji na temat tej malutkiej wysepki. Informacji było jak kot napłakał, nie znalazłam nic konkretnego więc posiłkowałam się Instagramem i zdjęciami zrobionymi w regionie wyspy Amorgos. Nie ukrywam, że dzięki temu znalazłam kilka fajnych miejsc.
Jak się okazało później Amorgos to wyspa popularna wśród Francuzów, ponieważ kręcono tam słynny film z Jeanem Reno – Wielki Błękit.
Dlaczego wszyscy zachwycają się tym miejscem? Bo nadal nie jest komercyjne, zatłoczone i jest bardziej greckie, niż może się wydawać. Uroku dodają chodzące wszędzie kozy 😊 Tak, Amorgos to wyspa kóz i pasterzy! Panuje tam błoga cisza, nawet w szczycie sezonu jest spokojnie, a turystów na plaży można policzyć na palcach jednej ręki.
- Jeśli planujesz wybrać się na Amorgos, nasz wpis pomoże Ci zaplanować podróż: Amorgos – wielki błękit na Cykladach
Jednodniowa wycieczka na Santorini
Marzeniem prawie każdej kobiety jest ślubna sesja zdjęciowa na Santorini. Dlaczego? Bo jest jedną z najpiękniejszych wysp greckich gdzie biel kontrastuje z kolorem ochry – Santorini blue.Santorini jest w pewnym sensie cudna, ale trzeba wiedzieć co na niej warto zobaczyć, żeby nie wkopać się w tłumy turystów. Niestety, te niebotyczne sumy za posiłki w restauracjach, drożyzna w sklepikach i tłumy na każdym kroku potrafią odstraszyć nawet najbardziej wytrwałych. Skąd ta popularność? Bo Santorini jest naprawdę wyjątkowa.
Tutaj znajdziesz więcej informacji o podróżowaniu po wyspie Santorini.
Jednodniowa wycieczka na Milos
W tym przypadku polecam Wam rejs statkiem Thallasitra, który jest wart każdych pieniędzy. Rejs statkiem na wybrzeże Kleftiko to niesamowite doświadczenie, które przeniesie Cię do magicznego świata greckich wysp. Kleftiko, położone na wyspie Milos, słynie z tajemniczych jaskiń, skalnych formacji i krystalicznie czystych wód. Podczas tej niezapomnianej przygody będziesz miał okazję podziwiać skaliste formacje, pływać w turkusowych lagunach i odkrywać ukryte plaże. To idealny sposób na relaks i poznawanie piękna greckiego wybrzeża.
Obrazki z wyspy
Każdy pobyt na Naksos wydaje się za krótki. Mam wrażenie, że będąc tam dwukrotnie nie zwiedziłam wszystkiego, co chciałabym zobaczyć. Mieszkając daleko od kurortów, hoteli miałam wrażenie, że nareszcie odpoczywam. Czas spędzony w małej miejscowości zaraz przy plaży uważam za błogi i bardzo leniwy. Do życia było mi jedynie potrzebne jedzenie i od czasu do czasu zimne Mythos w zmrożonym kuflu, które podawał nasz wspaniały Nikos.
Dla kogo jest ta wyspa? Dla tych, co chcą odpocząć od zgiełku, dużych miast, tłoku, zapchanej komunikacji, tandetnych straganów (są tylko w porcie Naksos!), taniej ale dennej rozrywki, szybkiego życia, niedokładnego życia… Tutaj poczułam czym tak naprawdę jest wolne podróżowanie. To obcowanie z miejscowymi, rozmawianie, delektowanie się regionalnymi produktami, podporządkowywanie się zasadom i regułom dyktowanym przez miejscowych. Zaczynasz żyć ich tempem, wolno, nie spiesząc się. Jesz tak jak oni, zaczynasz pytać, czy nie potrzebują pomocy. Jesteś na wakacjach zupełnie innych niż mogłoby Ci się wydawać na samym początku.
Czego unikać na Naksos? Przereklamowanych restauracji w porcie Naksos. Nie każda ładnie wyglądająca ma dobre jedzenie. Szukajcie małych i zacisznych miejsc, mało znanych turystom, a polecanych przez lokalnych sprzedawców, rolników, portowych pracowników.
Jak zwiedzać? Najlepiej samochodem, który można bardzo tanio wynająć. Im mniejsze auto, tym łatwiej będzie się przemieszczać.