Santorini – 5 miejscowości, które musisz odwiedzić! Santorini tylko dla wytrwałych.

Kiedyś napisałam artykuł o pięciu miejscowościach, które trzeba zobaczyć na Santorini, nie wspomniałam tylko o kilku irytujących rzeczach, na które powinniście zwrócić uwagę. Niech nie omamią Was piękne fotki!  Poniżej napiszę coś o czym przeciętny Kowalski nie wie o tej wyspie, a powinien. Nikt na swoim blogu podróżniczym nie napisze, że Santorini to komercha, miliony turystów i totalna drożyzna. Dzienny limit turystów przekracza tutaj 10 tysięcy osób. Czujesz się zmęczony na samą myśl o tłumach zwiedzających z aparatami foto w ręku? Uhhhh … Ja tak!


Marzeniem prawie każdej kobiety jest ślubna sesja zdjęciowa na Santorini. Dlaczego? Bo jest jedną z najpiękniejszych wysp greckich gdzie biel kontrastuje z kolorem ochrySantorini blue. Santorini jest w pewnym sensie cudna, ale trzeba wiedzieć co na niej warto zobaczyć, żeby nie wkopać się w tłumy turystów. Niestety, te niebotyczne sumy za posiłki w restauracjach, drożyzna w sklepikach i tłumy na każdym kroku potrafią odstraszyć nawet najbardziej wytrwałych. Skąd ta popularność? Bo Santorini jest naprawdę wyjątkowa. Czy warto tam pojechać na dłuższe wakacje? Odradzam, tu nie da się odpocząć, nie w sezonie. Ja pojechałam tylko po to, żeby nacieszyć oczy i zobaczyć słynne, pocztówkowe miejsca. Czy są takie jak na zdjęciach? Tak są, a nawet są piękniejsze niż pokazują fotki.

Poniżej krótka lista tylko 5 miejsc wartych uwagi po dwukrotnym pobycie na Santorini. Miejsca sprawdzone i polecane dla osób nienawidzących tłumów. Dla każdego miejsca jest dopasowany czas zwiedzania.


Zwiedzanie Santorini…

Imerovigli

Imerovigli słynie ze swych pięknych zachodów słońca, a samo miejsce nazywane jest balkonem na morze Egejskie. Domy zbudowane w charakterystycznym amfiteatralnym układzie sprawiają wrażenie, że leżą jeden na drugim. Miasteczko jest pełne małych kościółków zbudowanych w stylu typowym dla całych Cyklad. Najbardziej znane kościoły to Ai-Stratis i Monastyr Świętego Mikołaja.

Kiedy najlepiej zwiedzać Imerovigli?

Jeśli nie lubisz tłumów, a nie przeszkadzają Ci wysokie temperatury w okresie letnim to godziny od 11 do 14 są idealne. Miasteczko jest wtedy puste, spokojnie można chodzić wszystkimi uliczkami i podziwiać piękno kontrastującej ochry z bielą. W uliczkach warto się zagubić, więc postarajcie się nie korzystać z mapy. W Imerovigli zobaczysz słynny kościół fotografowany do wszystkich folderów, pocztówek i reklam o Grecji.

 

Oia

Wioska balansująca na krawędzi dawnego krateru wulkanu. Częściowo wykuta w skale – tzw. skafta, dzięki temu ta część najlepiej wytrzymała serię trzęsień ziemi, które pochłonęły 85% zabudowań miasteczka. Z zapomnienia i biedy słynną Oię wyciągnęli turyści. Lata 70 XX to okres „mody na Santorini”. Jak rozpoznać, że dane miejsce zaczyna się komercjalizować? Znikają wszechobecne rury kanalizacyjne, kable ze ścian i murów, słupy elektryczne z plątaniną kabli. Oia żyje teraz luksusem – domy zostały wyremontowane na apartamenty i hotele wysokiej klasy. Bieda odeszła w zapomnienie, a kiedyś nie można tutaj było kupić pudełka zapałek. Te czasy to przeszłość bo aktualnie w Oi można zakupić zegarek Rolexa, kubańskie cygara, drogą złotą biżuterię i pławić się w luksusie.

Kiedy najlepiej zobaczyć Oię?

O zachodzie słońca, Oia słynie z najpiękniejszych i najbardziej pocztówkowych zachodów. Niestety, dużym minusem są olbrzymie tłumy i kolejki do miejsc, z których najlepiej fotografować zachód. Człowiek przy człowieku, aparat przy aparacie oraz walka o najlepsze miejsce. Cała prawda o zachodach słońca w tym pięknym miejscu. O Oi dowiedzieliśmy się ze zdjęć w przewodnikach oraz na Instagramie.

Thira

Miasteczko i stolica wyspy, położona na zachodnim wybrzeżu wyspy Santorini, na klifie o wysokości 260 m n.p.m. Miasteczko olśniewa swoją bielą, małe sklepiki wystawiają piękną złotą biżuterię, co chwilę pojawiają się małe restauracje i kawiarenki z widokiem na kalderę. Niestety tak jak w przypadku miejscowości Oia, Fira jest okrutnie droga. Obiad dla czteroosobowej rodziny z widokiem na kalderę (który jest chyba doliczany do posiłku bo ceny są z kosmosu) to koszt ok 90 euro. Niestety – my nie trafiliśmy na dobrą restaurację więc nie mogę powiedzieć nic dobrego o miejscu, w którym jedliśmy nasz pierwszy obiad. Tylko widok był genialny.

Kiedy najlepiej zwiedzać Thirę?

Nie ma reguły, tłoczno jest zarówno w ciągu dnia jak i wieczorem, a wszystko za sprawą napływających do portu turystów. Fira jest zatłoczona o każdej porze dnia co potrafi okrutnie irytować i wnerwiać, bo na głównym parkingu i największym w mieście, który znajduje się obok szpitala parkuje nawet 40 autobusów. Każdy wypełniony jest po brzegi. Wysiadając z promu w porcie w Firze można ogłupieć od ilości turystów, aut, taksówek, autobusów i miejscowych z nazwiskami turystów na tabliczkach lub nazwami apartamentów. Dwukrotny przyjazd na Santorini uświadomił mi, że ta wyspa męczy. Nie mogłam na niej ani odpocząć, ani się wyluzować, denerwowały mnie tłumy, hałas, kosmiczne ceny wszystkiego, co tylko można sprzedać turystom i … brak dobrych, tanich restauracji. Żeby zjeść rozsądny posiłek w cenie max 40 euro za czteroosobową rodzinę z wliczonym winem, napojami i deserem, którym był arbuz pojechaliśmy do Karterados – Katerina’s Traditional Restaurant. Wieczorem w Firze można być świadkiem przyprowadzania osiołków z portu, na których wywozi się w ciągu dnia turystów.

Pyrgos

„Pyrgos” oznacza po grecku wieżę, zlokalizowane jest daleko od morza i otoczone murem. Jest jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości dzięki tradycyjnej zabudowie, która przetrwała z czasów średniowiecza aż po dzień dzisiejszy. Główną atrakcją jest Venetian Castle, jeden z pięciu jakie znajdują się na wyspie. W pobliżu miejscowości Pyrgos można znaleźć dwie słynne winiarnie Santo Wines i Hatzidakis. W Pyrgos warto przejść się uliczkami miasta, zasiąść z miejscowymi i wypić frappe oraz zamówić coś lekkiego.

Kiedy najlepiej zwiedzać Pyrgos?

My byliśmy w godzinach popołudniowych, wtedy słońce nie grzeje już tak mocno, a spacer uliczkami nie jest męczący. Ta miejscowość jest zupełnie inna od słynnego Imerovigli, Oi czy Firy. Tutaj czas naprawdę się zatrzymał, ze ścian nadal wystają kable, a słupy splątane są nimi w niemiłosiernie wielkie kule.

Perissa

Na liście 5 miejscowości pojawiła się Perissa z jednego powodu – była to miejscowość najbardziej spokojna, zlokalizowana po drugiej stronie wyspy i nie tak droga jak pierwsza trójka. Ceny niższe o jakieś 20%, dodatkowo w miejscowości jest świetna plaża, szeroka i z czarnym piaskiem, co sprawia, że ma niesamowity urok. Warto się tutaj wybrać na całodzienne plażowanie, wieczorny spacer wzdłuż morza oraz drinka w knajpkach na plaży.