Norwegia,  Nowy post

Nusfjord – tradycyjna wioska rybacka na Lofotach

Wyobraź sobie, że są miasteczka tak piękne, że trzeba najpierw zapłacić, zanim się je zobaczy. Cóż to za miejsce? Nusfjord! Wioska rybacka okrzyknięta perełką Lofotów, z tradycyjną i dobrze zachowaną zabudową. Uwaga, uwaga, przenosimy się w czasie do początku XX wieku…


Nusfjord to spokojna wioska rybacka na Lofotach, w północnej części Norwegii, jest jedną z najstarszych i najlepiej zachowanych norweskich osad rybackich, o długiej tradycji Lofotfiske oraz sezonowego poławiania dorszy.

50 uroczych domków rybackich jest celem tysięcy turystów każdego roku. Tutaj zobaczysz autentyczne Lofoty i poznasz historię sztokfisza.

Co zobaczyć w Nusfjord?

Ten idylliczny klejnot jest pełen historii i wspaniałych rybackich zabudowań. Żywe muzeum – bo tak mówi się o Nusfjord – to między innymi stara elektrownia, 4 domy rybackie, tartak, kuźnia, fabryka oleju z wątroby dorsza, kilka przystani rybackich wraz z zabudowaniami, sklep będący żywym muzeum (sklep pochodzi z 1907 roku i wciąż ma zabytkowe wnętrze), restauracja z panoramicznym widokiem na fiordy i …. tysiące mew 😊

Nusjord niegdyś było najważniejszą wioską rybacką na Lofotach. Nowe formy połowu dorsza, jak i silnie rozwijający się przemysł z tym związany spowodowały, że Nusfjord straciło na znaczeniu.

Miejscowość znajduje się w bardzo malowniczej okolicy. Sam dojazd jest już ciekawym doświadczeniem, a będąc na terenie wioski, zorientujecie się, że jesteście otoczeni przez olbrzymią ścianę gór archipelagu Lofotów. Idyllicznie i dramaturgicznie – to wszystko dzięki nagim i ostrym skałom tego miejsca.

Osada pochodzi z końca XIX i początku XX wieku, dzięki starej i tradycyjnej zabudowie zachowała swój rybacki charakter.

Byłam oszołomiona stanem budynków – zadbane, jakby świeżo odmalowane, z elementami, które kojarzą się z morzem i rybołówstwem. Krótki spacer pozwoli Wam zobaczyć z bliska, jak żyli rybacy. Nie brakuje suszących się ryb, głów morskich potworów, które notabene niemiłosiernie śmierdzą. Chcesz się przekonać? Powąchaj!

W Nusfjord znajdziecie mnóstwo mew! Są absolutnie wszędzie i chętnie pozują do zdjęć. Wzdłuż wybrzeża domki rorbur są przeznaczone dla turystów. Można je wynająć i zamieszkać w jednym z najpiękniejszych miejsc na Lofotach! This is Nusfjord!

Dojazd do Nusfjord

Nusfjord znajduje się na wyspie Flakstadoya, aby dojechać do miasteczka, należy kierować się w stronę Flakstad drogą E10. Jadąc z Moskenes jest to pierwsza asfaltowa droga w prawo za Flakstad, będzie oznaczona znakiem z kolorowymi domkami w Nusfjord. Po drodze do Nusfjord będziecie mijać jezioro Storvatnet.

Jak dojechać na Lofoty podpowie ci post z praktycznymi wskazówkami. 

error: Content is protected !!