Norwegia,  Podróże

Jak dostać się na Lofoty i jak po nich podróżować?

Zaczynając planować swoją podróż na Lofoty, musisz dobrze określić co tak naprawdę będziesz tam robić. Lofoty to małe wyspy, szybko je można zwiedzić, ale sposobów na spędzenie tam wolnego czasu jest mnóstwo. Musisz pamiętać, że ceny są o wiele wyższe, więc jeśli ograniczają Cię pieniądze, swoją podróż na Lofoty musisz dobrze zaplanować. 


Podróż samolotem

Na Lofoty szybko dostaniesz się samolotem z każdego lotniska w Polsce. Lot jest z przesiadką lub nawet dwiema w zależności od tego, jaką wybierasz opcję. Niestety nie ma lotów bezpośrednich. Na początek musisz wybrać lot do Oslo. My naszą podróż rozpoczynaliśmy z Gdańska ze względu na to, że loty w wybranym przez nas terminie były o wiele tańsze. Do Oslo lata wiele linii lotniczych w tym tani przewoźnik norweski Norwegian.

Kolejnym krokiem jest rezerwacja lotu na trasie Oslo-Bodo. Bodo to lotnisko lokalne, o wiele mniejsze niż niektóre polskie lotniska, ale dobrze dostosowane do potrzeb podróżujących i skomunikowane blisko centrum Bodo. Tak naprawdę na piechotę z lotniska do centrum jest ok. 15 minut. Przed lotniskiem stoi sporo taksówek i autobus, którym dotrzecie do centrum, jeśli wasz bagaż jest zbyt duży, aby iść.

Ważna informacja dla podróżujących
przez międzynarodowe lotnisko w Oslo Gardermoen

Wykupiliśmy wszystkie loty Norwegianem, zrobiliśmy to na dwóch rezerwacjach z Polski do Norwegii (trasa Gdańsk-Oslo-Bodo) oraz powrót (Bodo-Oslo-Warszawa). Pierwszy raz lecieliśmy tymi liniami, ale mogę Wam je śmiało polecić. Po wydrukowaniu rezerwacji w lewym górnym rogu jest kod do zeskanowania przed wejściem do strefy SECURITY lub na pokład samolotu. Co najważniejsze w tej informacji, jeśli masz bagaż, który poleci w luku przed odlotem, musisz go odprawić.

Na twojej rezerwacji nie będzie wtedy kodu lub będzie informacja, że musisz się odprawić. W trakcie odprawy zostanie wydrukowany dla Ciebie boarding pass, czyli twój bilet. Jest to standardowa procedura dla wszystkich linii lotniczych. Nasz lot do Oslo był międzynarodowy, ale lot do Bodo był już lotem na terenie Norwegii, więc był lotem krajowym. W tym przypadku na lotnisku w Gdańsku dokonaliśmy odprawy na oba loty, wydrukowano nam boarding passy i tym samym nie musieliśmy się martwić o nasz bagaż, który spokojnie sobie leciał do Bodo.

Dlaczego Norwegian jest godny polecenia? Żadna inna tania linia lotnicza nie zaopiekuje się Wami tak jak Norwegian. Na 24 h przed wylotem do Oslo dostaliśmy wiadomość smsem, że jeśli nasze loty są skomunikowane na terenie kraju (a tak było, ponieważ lecieliśmy tego samego dnia i z tego samego lotniska do Bodo) to należy iść prosto do wyjścia (gate) na pokład samolotu.

To dość ważne, ponieważ lądując na lotnisku należy kierować się na domestic transfer, żółtą bramkę w strefie D2, która przeprowadza podróżnych do strefy lotów krajowych. I tutaj miła niespodzianka. W strefie D2 wyświetlają się wszystkie samoloty, które przylatują na lotnisko. Zanim przejdziesz przez bramki musisz poczekać od 20-40 minut, aby twój bagaż został przygotowany.

W tym czasie czekasz, aż pod twoim numerem lotu i destynacją z której przybyłeś, wyświetlą się trzy pierwsze litery twojego imienia i nazwiska. To oznacza, że twój bagaż dotarł, został rozpoznany, a ty możesz spokojnie przejść przez żółte bramki. Należy podejść do wejścia, zeskanować bilet, miła Pani pokaże Ci zdjęcie Twojego bagażu i zapyta „Czy to Pański bagaż?”, wtedy będziesz jak w siódmym niebie i spokojnie przejdziesz na swój lot krajowy …. Ach jak błogo i spokojnie nie martwić się o nic.

Lot z Oslo do Bodo trwa godzinę. Krótko, jak na pokonanie dość sporych odległości. Lotnisko w Bodo jak już wspomniałam, jest bardzo malutkie, ale urokliwe, w toalecie w dużym wazonie stoją zawsze świeże kwiaty 🙂

Na Lofoty – promem z Bodo do Moskenes

Z Bodo na Lofoty można dostać się promem. Promy odpływają kilka razy dziennie, a aktualny rozkład można znaleźć na stronie przewoźnika oraz na stronie poświęconej w całości Lofotom. Więcej informacji o rozkładzie znajdziecie tutaj.

Jak dostać się z lotniska w Bodo do portu?

Na szczęście z lotniska do portu jest kilka minut piechotą. Idąc naprawdę wolno, dojdziecie w 30 minut. Wychodząc z lotniska, kierowaliśmy się na prawo, przeszliśmy przez pasy na drugą stronę ulicy i weszliśmy w zabudowania wciąż idąc przed siebie. Droga zaczyna później schodzić lekko w dół, pomiędzy budynkami zobaczycie nabrzeże i stojące w porcie statki.

W porcie jest mała poczekalnia, kilka stolików i toalety. W poczekalni przesiedzieliśmy sporo czasu czekając na prom. Na upartego trzeba mieć tylko karimatę i śpiwór, żeby rozłożyć się w kącie na podłodze i przespać tam noc. W poczekalni brak gniazdek, aby podładować telefon! Jeśli wasza podróż jest długa zabierzcie ze sobą powerbanka. My znaleźliśmy tylko jedno gniazdko w przejściu pomiędzy toaletą a poczekalnią.

Bilety na prom zakupuje się na statku. Trzeba ustawić się w kolejce, podchodzi wtedy ktoś z obsługi i sprzedaje bilet. Cena za dwie osoby dorosłe to 425 NOK (ok. 210 zł wrzesień 2017 r.). Prom do Moskenes płynie od 3 do 4 h.

Nie pływa przy złej pogodzie! Pamiętajcie o tym, kiedy planujecie swoją podróż, gdyż może się ona przedłużyć. Nasz prom był opóźniony ze względu na silny wiatr. Statek przypłynął 1,5 h później. Fale były bardzo duże, więc jeśli masz chorobę lokomocyjną, zabierz silne środki. Ja nie miałam do tej pory takich problemów, ale podróż na Lofoty mnie pokonała i była istnym koszmarem. Cztery godziny w kabinie toalety nie były moim marzeniem, ale duże fale i silny wiatr nie pozwalały mi normalnie funkcjonować. W takich sytuacjach warto poprosić obsługę o pomoc.

Na promie jest wydzielona strefa dla dzieci! Warto o tym wiedzieć, znajduje się na środkowym pokładzie promu.

Samolotem z Bodo do Leknes i Svolvær – bezpośrednio na Lofoty

Jeśli nie chcecie płynąć promem, to zostaje jeszcze samolot. Cena ok. 400 zł tam i powrót liniami Wideroe. Tej opcji nie wypróbowaliśmy, ale jest ona przede wszystkim dla osób cierpiących na chorobę morską.

Komunikacja publiczna na Lofotach

Niestety to jedna z rzeczy, która kuleje i nie mogę powiedzieć o niej nic dobrego. W rozkładzie jazdy trzeba się dobrze rozeznać, a rozczytanie planu zajęło mi kilka chwil. Autobusy odjeżdżają rzadko, z przystanków zlokalizowanych w niekoniecznie dobrze oznakowanych miejscach. Na samym początku myśleliśmy, że uda nam się zwiedzić Lofoty podróżując tylko autobusami, ale jeśli wasz portfel nie jest wypchany sporą ilością gotówki to i wy nie macie na co liczyć.

Pomimo tego, że Lofoty to mały archipelag wysp nie da się ich zwiedzić na piechotę (chyba, że macie bardzo dużo wolnego czasu, a wasza podróż to zaplanowana wędrówka przez Lofoty). Dobrze jest mieć jakiś środek transportu, którym będziecie się przemieszczać np. rower, auto, camper.

Jeśli jesteście na Lofotach tylko kilka dni, to warto wynająć auto. W dwa-trzy dni zobaczycie wszystkie najważniejsze i topowe miejsca, będzie też czas na jednodniowy treking. Nie jestem zwolenniczką szybkiego zwiedzania i odhaczania atrakcji, ale też rozumiem, że krótki urlop powoduje u większości turystów planowanie wielu atrakcji w krótkim czasie. Starajcie się jednak tego unikać, bo zwiedzanie na hop siup jest o wiele mniej przyjemne, niż wolne podróżowanie.

W podświetlanym linku tutaj możecie przejść do strony z rozkładem jazdy autobusów. Ceny biletów i zniżki znajdziecie tutaj.

Wynajęcie samochodu

To był najlepszy pomysł, na jaki mogliśmy wpaść. Nasz pobyt na miejscu był dość krótki, nie wiedzieliśmy, czy uda się wszystko zobaczyć, ale postanowiliśmy, że wszystkie najważniejsze miejsca zobaczymy w 3 dni. Auto wynajęliśmy tylko na dwa dni, ale i tak wystarczyło nam czasu na objazdówkę po archipelagu.

Wypożyczalnie są w wielu miejscach na Lofotach, jedną widziałam w Moskenes zaraz przy wjeździe na prom, druga jest w Stamsund. Jest kilka innych w największych miejscowościach. My wybraliśmy wypożyczalnię z Stamsund, ponieważ tam mieszkaliśmy, nocleg wynajęliśmy przez Airbnb (tutaj specjalna zniżka klik!). Cena za wynajem samochodu w naszym przypadku to 500 NOK za dzień.

Dzięki temu, że wynajęliśmy samochód, mogliśmy podziwiać miejsca mniej dostępne, np. przepiękne Nusfjord, gdzie dowiedzieliśmy się, czym jest słynny sztokfisz!

Łapanie stopa

Zaraz po dopłynięciu do Moskenes szukaliśmy przystanku autobusowego. Nieskutecznie. Z powodu silnego deszczu stwierdziliśmy, że łapiemy stopa. Udało nam się złapać turystów z Niemiec, którzy byli dość chętni do zatrzymywania się w miejscach topowych w trakcie naszej wspólnej podróży. Później wysadzili nas w Leknes, a my musieliśmy znów czatować na kogoś miłego. To trwało już trochę dłużej, może z 40 minut, ale w końcu się udało! Polecamy Wam podróżowanie w ten sposób, to naprawdę świetna sprawa na Lofotach.

Więcej o Lofotach dowiesz się z zakładki Norwegia, gdzie opisaliśmy bardziej szczegółowo kilka naszych wypadów. Jest zarówno o trekkingu, jak i zwiedzaniu przepięknych miejscowości takich jak Nusfjord, Stamsund, Heningsvaer czy A.

Witaj na Agrafka Geografka! Ta strona poświęcona jest idei wolnego podróżowania, pomysłom na nietuzinkowe wakacje oraz miejscom, których nie ma w przewodnikach. Trzy lata temu wyjeżdżając na wakacyjny, sześciotygodniowy wolontariat założyłam bloga. Wszystko miało być tylko po to, żeby informować rodzinę i znajomych jak mi idzie i że wciąż żyję 🙂 Podróży przybywało, a zaskoczeni znajomi namawiali żeby pisać. Od tego momentu powstało ponad 80 tekstów, przybyło ponad 800 fanów w mediach społecznościowych, a ja nadal znajduję chwilę na pisanie. Jeśli tutaj dotarłeś to na pewno znajdziesz coś dla siebie! Czym jest idea wolnego podróżowania? Dobry podróżnik nie ma ustalonych planów i nie zależy mu na dotarciu do celu.” Lao–Tsy, Tao te King Lenistwo i podróżowanie, na pozór dwie różne i odmienne rzeczy. Bo przecież człowiek leniwy z natur jest domatorem, jest człowiekiem nietrudzącym się, a jego podróżowanie to ucieczka w świat fantazji, świat książek bajek i baśni. Póki pozostajemy w domu – nic się nie dzieje. Wystarczy tylko wyjść, zamknąć drzwi mieszkania i już zaczynają się kłopoty. Angielskie słowo travel czyli podróż pochodzi od słowa oznaczającego narzędzie tortur. Mimo oczywistych niewygód i trudu podróży nadal podróżujemy. Nawet człowiek leniwy może zdecydować się na opuszczenie swojego domu. Przykłady? Robert Louis Stevenson. W wieku 26 lat napisał esej o próżnowaniu, a sam był przecież podróżnikiem. Napisał również prawdziwe arcydzieło wśród podróżniczych książek – Travels with a Donkey czyli Podróże z osiołkiem. Podsumowując, podróże i lenistwo są od zawsze ze sobą zaprzyjaźnione. Człowiek leniwy żywi jednak duży wstręt i niechęć do podróży organizowanych. Wakacje zorganizowane na słonecznej plaży jednego z hiszpańskich kurortów są odbierane z prawdziwym wstrętem. Jak pisał Dan Kieran w swojej książce o wolnym podróżowaniu jest „to tylko fantazja, na dodatek kosztowna: premia dla niewolników, nagroda pocieszenia dla ludzi uwięzionych w nudnych pracach i zawodach.” Idąc tym tokiem rozumowania, nie łatwo jest zaangażować się w projekt Ciekawe Życie bo o wiele prościej realizować Listę 100 rzeczy, które należy zrobić przed śmiercią – przejechać się ferrari, polecieć balonem, zobaczyć norweskie fiordy, pojechać do Las Vegas. Nudne życie przerywane mega atrakcjami. Dlatego ta strona to pewnego rodzaju filozofia podróżowania – podróż to nie cel, nie ucieczka ale droga do wewnętrznych zmian. Wolne podróżowanie to niejednokrotnie niewygodny pociąg zamiast samolotu, tani skuter zamiast auta. Prędkość podróżowania jest tutaj względna, a dobra zabawa to nie chwilowe oderwanie od codziennego życia, tylko proces i styl życia. Chcemy żyć ciekawie, ta strona nie pokazuje jak odhaczyć sto atrakcji w weekend! Ta strona pokazuje, jak można podróżować nie uzależniając się od przewodnika, podążać własnymi ścieżkami i obserwować to co nas otacza. Wszystko uzupełnione jest ciekawymi książkami – nie przewodnikami. Lenistwo z reguły jest słodkie, ale smakuje lepiej, kiedy jest zasłużone. Po trudnej podróży smakuje najlepiej Tak podróżujemy!