Ukraina

Ławra w Poczajowie – zadziwiająca architektura sakralna

Bielone ściany i mury świątyń, wybrukowane uliczki, podcięte trawniki, wypielęgnowane kwiaty oraz złoto kopuł odbijające się w świetle promieni słonecznych. Na tym tle spotkać można młode kobiety odziane w długie spódnice i chustki, starsze kobiety zgarbione z rękami złożonymi do modlitwy i mnichów przemykających pomiędzy budynkami ławry.


Ławra w Poczajowie

Ławra Poczajowska – ławra Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie (ukr. Почаївська Свято-Успенська Лавра) jest prawosławnym klasztorem w miejscowości Poczajów na Wołyniu. Ławra jest najważniejszym ośrodkiem prawosławnego życia monastycznego na Wołyniu (zaraz po Ławrze Peczerskiej w Kijowie).  Jest jednym z trzech klasztorów posługujących się tytułem ławry na terenie Ukrainy. W całym patriarchacie moskiewskim tym tytułem może posługiwać się tylko pięć monasterów.

Ławra Poczajowska jest miejscem kultu nie tylko prawosławnych, ale i grekokatolików. Przychodzą tu aby pokłonić się Matce Boskiej Poczajowskiej, pielgrzymują do szczątków błogosławionego Hioba, który spoczywa w sarkofagu cerkwi Pieczarnej. W grocie tej mieli się chować mnisi uciekający przed najazdami, to ich uważa się za założycieli Ławry.

Zwiedzanie ławry poczajowskiej

Do Ławry prowadzi XIX wieczna brama, potężna z bielonymi ścianami. Bilety kupuje się po prawej stronie wejścia, w małym dobudowanym budynku. W tym miejscu kobiety muszą wypożyczyć chustki i spódnice. Strażnicy sprzeciwiają się spodniom, dlatego zakładam chustę, która lekko opada mi na ramiona, wiążę czarną i dość niewdzięczną spódnicę, po czym mogę przekroczyć bramę…

Zaczynając od lewej jako pierwszy zobaczycie pałac archimandrytów. Nie jest tak piękny jak pozostałe budynki, raczej skromny i nie budzi większego podziwu. Po przeciwnej stronie stoi cerkiew św. Trójcy, jest najmłodszą budowlą na terenie Ławry, zbudowaną w 1913 roku. Cerkiew zbudowano w stylu staroruskim.

Jasny i mocno kontrastujący budynek to cerkiew Uspieńska, czyli Zaśnięcia NMP. Wnętrze cerkwi jest złoto-niebieskie. Jako największa cerkiew kresów wschodnich jest uważana za jedną z piękniejszych. Wybudowana  została w latach 1771-1785 na polecenie Mikołaja Potockiego przez śląskiego architekta Jana Gotfryda Hofmana. Świątynia była wznoszona dla poczajowskich bazylianów, którzy zabiegali o to, aby kultura była zbliżona do Zachodu. Wnętrze cerkwi wydaje się być bardziej podobne do kościołów niemieckich i austriackich. W ikonostasie zobaczyć można figurę Matki Boskiej Poczajowskiej.

Pod cerkwią Uspieńską znajdują się pieczary – zaraz pod dużym budynkiem cerkwi zlokalizowana jest cerkiew Pieczarna ze szczątkami błogosławionego Hioba. W korytarzu prowadzącym do pieczary zobaczyć można malowidła z świętymi ruskiego prawosławia.

W gmachu starego klasztoru, który jest potężnym budynkiem, mieściły się niegdyś apteka, drukarnia, fabryka świec i pracownia ikon.

Słoneczna pogoda pozwala podziwiać z tarasu ławry widoki na całą okolicę.

Gdzie spać?

Zatrzymaliśmy się w hotelu Reikartz Pochayiv – cena za jeden nocleg to ok 100 zł za pokój dwuosobowy ze śniadaniem. Świetnie zlokalizowany, z hotelu do ławry jest jakieś 100 metrów, a dodatkowo z okna pokoju możecie podziwiać ten olbrzymi, robiący duże wrażenie kompleks.

Hotel oceniamy na 5! 🙂 No, nie jest to jurta… ale daje radę 🙂 !

O aktualnych wydarzeniach dowiesz się ze strony http://www.pochaev.org.ua/

Ten wpis możesz również przeczytać na Timbuktu 🙂

error: Content is protected !!