
Wysokoalpejska droga panoramiczna Grossglockner Hochalpenstrasse – wspaniała atrakcja Austrii
Położona w malowniczej Austrii wysokoalpejska droga panoramiczna Grossglockner Hochalpenstrasse jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Długa, 48-kilometrowa trasa wije się pięknymi serpentynami przez niepowtarzalny krajobraz Parku Narodowego Wysokie Taury. To jedna z tych atrakcji, które warto mieć na swojej liście, odwiedzając przepiękną Austrię. Tutaj po prostu trzeba być!

O Grossglockner Hochalpenstrasse marzyłam już od dawna. Wszystko za sprawą wspomnień z dzieciństwa i pierwszej mojej podróży w 1997 roku. Mam z tego miejsca kilka zdjęć, a jedno z nich z widokiem na lodowiec Pasterze. Pamiętam wizytę w schronisku na Edelweisspitze, słoneczne kąpiele, świstaki, pamiątkową wyszywaną zakładkę do książki zrobioną z czarnej skóry (mam ją do dzisiaj!) i piękne widoki na Grossglockner. Tym wspomnieniom, choć dziecięcym, zawsze towarzyszy Heisse Schokolade mit Schlagsahne, czyli gorąca czekolada z bitą śmietaną. I choć trudno w to uwierzyć, ten wakacyjny rarytas zamawiam w Austrii po dziś dzień.

W 2022 roku do Austrii docieramy z Gdyni, a tak długa trasa wymusza na nas aż dwa postoje. Jeden z nich jest u rodziny na Górnym Śląsku, a drugi w Czeskim Krumlovie na terenie Czech. Podróże samochodem z małym dzieckiem wymagają od nas cierpliwości i olbrzymiej kreatywności, ale mają jeden olbrzymi plus – jest nim niezależność. Odwiedzając dużo atrakcji w Salzburgerlandzie mamy sporą swobodę i dowolność wyboru, możemy też szybko zmieniać decyzje, dostosowując się do aktualnych warunków atmosferycznych. Kolejnym atutem jest możliwość zabrania wielu gadżetów, które podczas podróży z dzieckiem okazują się bardzo przydatne i ułatwiają opiekę nad dzieckiem. Mając do dyspozycji samochód, wybieramy jedną z najważniejszych atrakcji regionu – Grossglockner Hochalpenstrasse. O tym, jak tam dotrzeć i o czym należy pamiętać, piszemy dla Was poniżej. Zapraszamy na wspólną podróż drogą panoramiczną z widokiem na najwyższy szczyt Austrii – Grossglockner!

Droga panoramiczna - jedna z najważniejszych atrakcji Salzburgerlandu
Na Grossglockner Hochalpenstrasse, jedną z najważniejszych atrakcji Salzburgerlandu, decydujemy się podczas dwutygodniowego pobytu w tym regionie. To nasze pierwsze rodzinne wakacje za granicą z małym dzieckiem. Nasza córka ma wtedy 14 miesięcy i po raz pierwszy poznaje uroki wysokogórskich wędrówek. Do tej pory wędrowaliśmy najczęściej po Karkonoszach i tam testowaliśmy różne gadżety i sposoby noszenia. Austria daje nam sporo nowych możliwości do nauki lepszej organizacji wypraw z dzieckiem. O sprzęcie na górskie marszruty z niemowlęciem i małym brzdącem pisaliśmy już na naszym blogu – wpis o nosidłach górskich znajdziesz tutaj: Nosidło turystyczne w góry dla niemowląt i dzieci – jakie wybrać? Nasze typy przetestowane podczas podróży.
Wybierając się na Grossglockner Hochalpenstrasse zabieramy ze sobą m.in. nosidło turystyczne dla córki, zwykłe nosidełko, ciepłe ubrania (na Grossglockner Hochalpenstrasse nawet latem może być bardzo zimno, dlatego ciepłe kurtki niejednokrotnie okazują się niezbędne) i sprzęt fotograficzny. W okolicy jest kilka miejsc, w których można udać się na wędrówkę. Jeśli planujecie wędrować po udostępnionych szlakach, to polecamy zabrać ze sobą niezbędny sprzęt górski.

Grossglockner Hochalpenstrasse - dlaczego jest tak wyjątkowa?
Droga Grossglockner Hochalpenstrasse łączy ze sobą dwa kraje związkowe – Karyntię i Salzburg. Rozpoczyna się w gminie Bruck an der Großglocknerstraße, wznosi się przez przełęcze Fuscher Törl oraz Hochtor, a kończy w gminie Heiligenblut am Großglockner w Kaiser-Franz-Josefs-Höhe, nieopodal majestatycznego lodowca Pasterze. Pomimo tego, że wjazd na Grossglockner Hochalpenstrasse nie należy do najtańszych (cena w 2022 roku to 38 euro za wjazd samochodem osobowym), to warto rozważyć jednodniową wyprawę w ten rejon Alp.
Widoki na Wysokie Taury, w tym majestatyczny najwyższy szczyt Austrii Grossglockner (o wysokości 3798 m n.p.m.), były niegdyś zarezerwowane tylko dla wybranych. Najczęściej tymi wybrańcami byli doświadczeni wspinacze i alpiniści. Od czasu budowy wysokogórskiej drogi panoramicznej Grossglockner Hochalpenstrasse, zapierające dech w piersi krajobrazy Wysokich Taurów mogą podziwiać turyści w każdym wieku. Wystarczy wsiąść za kierownicę swojego samochodu, motocyklu, roweru lub wykupić bilet na przejazd autobusem, a alpejskie widoki mamy na wyciągnięcie ręki.
Od otwarcia drogi panoramicznej w 1935 roku zmieniło się naprawdę wiele i jest ona bardzo bezpieczna dla podróżujących. Odwiedzającym oferuje się wstęp do muzeów, wystaw, gospód, schronisk i centrów turystycznych z licznymi atrakcjami, które rozlokowane są na trasie pomiędzy Bruck a Heiligenblut.


Grossglockner Hochalpenstrasse - najważniejsze informacje
Na zmotoryzowanych podróżnych czeka 48 kilometrów drogi widokowej z 36 ostrymi zakrętami, które wiją się wśród kwiecistych łąk, zielonych hal, skalnych rumowisk i licznych połaci śniegu. Droga prowadzi do samego serca Wysokich Taurów, parku narodowego o powierzchni 1800 km2. To, co zaskakuje najbardziej, to jej naturalny przebieg, który idealnie wpasowuje się w górski teren i nie narusza krajobrazu tego miejsca. Można powiedzieć, że Grossglockner Hochalpenstrasse wtula się w góry. Najwyższym punktem górskiej drogi jest Edelweissspitze, szczyt położony na wysokości nieco powyżej 2500 m n.p.m., gdzie znajduje się duży parking i górskie schronisko. W schronisku można wykupić nocleg i zjeść coś ciepłego. Na Edelweissspitze znajduje się także mały sklep z pamiątkami. To, co je wyróżnia, to miejsce produkcji – są to wyroby austriackie.




Kolejnym miejscem, przy którym warto się zatrzymać, to przełęcz Fusher Torl, gdzie znajduje się kamienna kaplica upamiętniająca robotników, którzy zginęli w trakcie budowy drogi Grossglockner Hochalpenstrasse.

Punktem kulminacyjnym jazdy na Grossglockner Hochalpenstrasse jest punkt widokowy Kaiser-Franz-Josefs-Höhe. To miejsce odwiedził kiedyś cesarz Habsburgów Franciszek Józef wraz z żoną Elżbietą, nazywaną Sisi. Punkt widokowy jest zlokalizowany tuż przy lodowcu Pasterze. Nieopodal znajduje się wielopoziomowy darmowy parking, centrum dla zwiedzających, olbrzymi sklep z pamiątkami, wieża widokowa i restauracja. Z tego miejsca roztaczają się niepowtarzalne widoki na ośnieżony Grossglockner, 8-kilometrowy płat lodowca Pasterze i Johannisberg.
Historyczna kolejna linowa na lodowiec Pasterze
Oczywiście jazda Grossglockner Hochalpenstrasse należy do spektakularnych, ale punktem kulminacyjnym tej wyprawy jest przejażdżka kolejką linową Kaiser-Franz-Josefs-Höhe na lodowiec Pasterze. Niegdyś kolejka docierała aż na jęzor lodowca. Dziś zawozi turystów do miejsca, z którego muszą jeszcze przespacerować się (ok. 30 minut) do punktu, w którym zobaczą czoło lodowca Pasterze.
Lodowiec Pasterze to oficjalny punkt startowy słynnego Alpe-Adria-Trail – długodystansowego szlaku trekkingowego prowadzącego z wysokogórskiego lodowca aż do włoskiego wybrzeża Adriatyku.






Grossglockner Hochalpenstrasse z małymi dziećmi
Jazda alpejską drogą wysokogórską jest bardzo przyjemna, dlatego jeśli nie macie choroby lokomocyjnej, to z łatwością dotrzecie do wszystkich punktów na trasie. Infrastruktura towarzysząca jest przystosowana dla rodzin z dziećmi. Na trasie jest się kilka punktów, gdzie znajdują się w pełni wyposażone place zabaw z huśtawkami, bocianimi gniazdami, zjeżdżalniami i piaskownicami. W schroniskach dostępne są krzesełka do karmienia niemowląt i dzieci.
Jeżeli na Grossglockner Hochalpenstrasse wybieracie się z małymi dziećmi, które podróżują jeszcze w wózkach, warto zahaczyć o park dzikich zwierząt w Ferleiten. Ścieżki w parku przystosowane są dla wózków dziecięcych, wstęp kosztuje kilka euro, a wejście z pieskiem jest za darmo. Stronę parku możesz odwiedzić, klikając w ten link: https://www.wildpark-ferleiten.at/.
Oczywiście na Grossglockner Hochalpensstrase polecamy dodatkowo zabrać nosidło dla niemowlęcia lub nosidełko turystyczne dla większego brzdąca. Przyda się podczas zwiedzania i krótkich wędrówek, np. podczas wspinaczki z parkingu przy Restaurant Fuschertörl na Edelweissspitze lub zwiedzając centrum edukacyjne przy lodowcu Pasterze.





Grossglockner Hochalpenstrasse - praktyczne porady:
- Kiedy jest otwarta droga Grossglockner Hochalpenstrasse? Droga Grossglockner Hochalpenstrasse otwarta jest od początku maja do początku listopada. Do 31 maja otwarta jest w godzinach od 6:00 do 20:00. Od 1 czerwca do 31 sierpnia w godzinach od 5:30 do 21:00. Od 1 września do początku listopada od 6:00 do 19:30. Ostatni wjazd odbywa się 45 minut przed zamknięciem drogi.
- Centrum Kaiser-Franz-Josefs-Hoehe otwarte jest od 10:00 do 17:00.
- Bilet uprawniający do wielokrotnego przejazdu Grossglockner Hochalpenstrasse samochodem osobowym kosztuje w roku 2022 38 euro. Koszt w roku 2023 to cena nieco wyższa – 40 euro
- Posiadacze Salzburgerland Card wjazd na Grossglockner Hochalpenstrasse mają w ramach zakupu karty, jednak wjazd na Grossglockner Hochalpenstrasse wyklucza 24-godzinne zwiedzanie atrakcji miasta Salzburg.
- Na Grossglockner Hochalpenstrasse koniecznie wybierz się w dniu, kiedy jest piękna słoneczna pogoda. Kamery na lodowiec i najważniejsze punkty znajdziesz tutaj: https://www.grossglockner.at/gg/en/webcam.
- Koszt wjazdu w roku 2023 zabytkową kolejką na lodowiec Pasterze to ok. 14 euro .
- Wszystkie informacje na temat trasy Grossglockner Hochalpenstrasse znajdziesz tutaj: https://www.grossglockner.at/



Podobne wpisy:



