Grossglockner Hochalpenstrasse - informacje praktyczne
Austria,  Europa,  Nowy post,  Salzburgerland

Wysokoalpejska droga panoramiczna Grossglockner Hochalpenstrasse – wspaniała atrakcja Austrii

Położona w malowniczej Austrii wysokoalpejska droga panoramiczna Grossglockner Hochalpenstrasse jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Długa, 48-kilometrowa trasa wije się pięknymi serpentynami przez niepowtarzalny krajobraz Parku Narodowego Wysokie Taury. To jedna z tych atrakcji, które warto mieć na swojej liście, odwiedzając przepiękną Austrię. Tutaj po prostu trzeba być!

Wspinamy się na Edelweissspitze - najwyższy punkt zlokalizowany na tarsie Grossglockner Hochalpenstrasse. Widoki ze ścieżki są oszałamiające.

O Grossglockner Hochalpenstrasse marzyłam już od dawna. Wszystko za sprawą wspomnień z dzieciństwa i pierwszej mojej podróży w 1997 roku. Mam z tego miejsca kilka zdjęć, a jedno z nich z widokiem na lodowiec Pasterze. Pamiętam wizytę w schronisku na Edelweisspitze, słoneczne kąpiele, świstaki, pamiątkową wyszywaną zakładkę do książki zrobioną z czarnej skóry (mam ją do dzisiaj!) i piękne widoki na Grossglockner. Tym wspomnieniom, choć dziecięcym, zawsze towarzyszy Heisse Schokolade mit Schlagsahne, czyli gorąca czekolada z bitą śmietaną. I choć trudno w to uwierzyć, ten wakacyjny rarytas zamawiam w Austrii po dziś dzień.

Grossglockner Hochalpenstrasse - informacje praktyczne
Widok ze ścieżki na Edelweissspitze

W 2022 roku do Austrii docieramy z Gdyni, a tak długa trasa wymusza na nas aż dwa postoje. Jeden z nich jest u rodziny na Górnym Śląsku, a drugi w Czeskim Krumlovie na terenie Czech. Podróże samochodem z małym dzieckiem wymagają od nas cierpliwości i olbrzymiej kreatywności, ale mają jeden olbrzymi plus – jest nim niezależność. Odwiedzając dużo atrakcji w Salzburgerlandzie mamy sporą swobodę i dowolność wyboru, możemy też szybko zmieniać decyzje, dostosowując się do aktualnych warunków atmosferycznych. Kolejnym atutem jest możliwość zabrania wielu gadżetów, które podczas podróży z dzieckiem okazują się bardzo przydatne i ułatwiają opiekę nad dzieckiem. Mając do dyspozycji samochód, wybieramy jedną z najważniejszych atrakcji regionu – Grossglockner Hochalpenstrasse. O tym, jak tam dotrzeć i o czym należy pamiętać, piszemy dla Was poniżej. Zapraszamy na wspólną podróż drogą panoramiczną z widokiem na najwyższy szczyt Austrii – Grossglockner!

Grossglockner Hochalpenstrasse - informacje praktyczne
W oddali fragemnt drogi Grossglockner Hochalpenstrasse w kierunku miasteczka Heiligenblut

Grossglockner Hochalpenstrasse to jedna z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych tras alpejskich w Europie. Ta malownicza droga, położona w Alpach Wschodnich, przyciąga fanów motocykli, samochodów i miłośników piękna przyrody. Jeśli jesteś pasjonatem podróży i przygód, Grossglockner Hochalpenstrasse powinna znaleźć się na Twojej liście must-see. Poniżej przedstawiamy wszystko to, co musisz wiedzieć o tej wspaniałej atrakcji.

Trasa Grossglockner Hochalpenstrasse rozciąga się na długości około 48 kilometrów i prowadzi przez Alpy Wschodnie, przez malownicze krajobrazy, skaliste wierzchołki i przepiękne doliny. Ta droga została wybudowana w latach 30. XX wieku i stanowi techniczne osiągnięcie, które dostarcza niezapomnianych wrażeń i widoków.

Podczas podróży przez Grossglockner Hochalpenstrasse, masz okazję podziwiać majestatyczne góry, masywy lodowców i szczyty, a także malownicze jeziora i wodospady. Wielu podróżników uważa tę trasę za jedną z najpiękniejszych na świecie, a widoki, jakie można zobaczyć w trakcie podróży, są bezcenne.

Ponadto, Grossglockner Hochalpenstrasse oferuje wiele punktów widokowych i przystanków, gdzie można zatrzymać się, odpocząć i cieszyć się otaczającym krajobrazem. Jednym z najbardziej popularnych punktów widokowych jest Edelweissspitze, który oferuje zapierający dech w piersiach widok na lodowiec Pasterze i najwyższy szczyt Austrii, Grossglockner.

Nie tylko widoki są atrakcyjne na Grossglockner Hochalpenstrasse, ale również sama droga jest wyjątkowa. Charakteryzuje się ona serpentynami, stromymi podjazdami i zjazdami, co sprawia, że jest prawdziwym wyzwaniem dla fanów jazdy. Trasa jest również dobrze utrzymana i zapewnia bezpieczne warunki podróży.

Grossglockner Hochalpenstrasse to także doskonałe miejsce dla miłośników historii i nauki. Wzdłuż trasy znajduje się wiele informacyjnych tablic i muzeów, które opowiadają o historii budowy drogi, miejscowej florze i faunie oraz geologii regionu. Możesz dowiedzieć się o lodowcach, formowaniu się Alp i innych fascynujących faktach związanych z tym regionem.

Droga panoramiczna - jedna z najważniejszych atrakcji Salzburgerlandu

Na Grossglockner Hochalpenstrasse, jedną z najważniejszych atrakcji Salzburgerlandu, decydujemy się podczas dwutygodniowego pobytu w tym regionie. To nasze pierwsze rodzinne wakacje za granicą z małym dzieckiem. Nasza córka ma wtedy 14 miesięcy i po raz pierwszy poznaje uroki wysokogórskich wędrówek. Do tej pory wędrowaliśmy najczęściej po Karkonoszach i tam testowaliśmy różne gadżety i sposoby noszenia. Austria daje nam sporo nowych możliwości do nauki lepszej organizacji wypraw z dzieckiem. O sprzęcie na górskie marszruty z niemowlęciem i małym brzdącem pisaliśmy już na naszym blogu – wpis o nosidłach górskich znajdziesz tutaj: Nosidło turystyczne w góry dla niemowląt i dzieci – jakie wybrać? Nasze typy przetestowane podczas podróży.

Wybierając się na Grossglockner Hochalpenstrasse zabieramy ze sobą m.in. nosidło turystyczne dla córki, zwykłe nosidełko, ciepłe ubrania (na Grossglockner Hochalpenstrasse nawet latem może być bardzo zimno, dlatego ciepłe kurtki niejednokrotnie okazują się niezbędne) i sprzęt fotograficzny. W okolicy jest kilka miejsc, w których można udać się na wędrówkę. Jeśli planujecie wędrować po udostępnionych szlakach, to polecamy zabrać ze sobą niezbędny sprzęt górski.

Grossglockner Hochalpenstrasse - informacje praktyczne
Cóż za widok!

Grossglockner Hochalpenstrasse - dlaczego jest tak wyjątkowa?

Droga Grossglockner Hochalpenstrasse łączy ze sobą dwa kraje związkowe – Karyntię i Salzburg. Rozpoczyna się w gminie Bruck an der Großglocknerstraße, wznosi się przez przełęcze Fuscher Törl oraz Hochtor, a kończy w gminie Heiligenblut am Großglockner w Kaiser-Franz-Josefs-Höhe, nieopodal majestatycznego lodowca Pasterze. Pomimo tego, że wjazd na Grossglockner Hochalpenstrasse nie należy do najtańszych (cena w 2022 roku to 38 euro za wjazd samochodem osobowym), to warto rozważyć jednodniową wyprawę w ten rejon Alp.

Widoki na Wysokie Taury, w tym majestatyczny najwyższy szczyt Austrii Grossglockner (o wysokości 3798 m n.p.m.), były niegdyś zarezerwowane tylko dla wybranych. Najczęściej tymi wybrańcami byli doświadczeni wspinacze i alpiniści. Od czasu budowy wysokogórskiej drogi panoramicznej Grossglockner Hochalpenstrasse, zapierające dech w piersi krajobrazy Wysokich Taurów mogą podziwiać turyści w każdym wieku. Wystarczy wsiąść za kierownicę swojego samochodu, motocyklu, roweru lub wykupić bilet na przejazd autobusem, a alpejskie widoki mamy na wyciągnięcie ręki.

Od otwarcia drogi panoramicznej w 1935 roku zmieniło się naprawdę wiele i jest ona bardzo bezpieczna dla podróżujących. Odwiedzającym oferuje się wstęp do muzeów, wystaw, gospód, schronisk i centrów turystycznych z licznymi atrakcjami, które rozlokowane są na trasie pomiędzy Bruck a Heiligenblut.

Grossglockner Hochalpenstrasse - informacje praktyczne
Grossglockner Hochalpenstrasse - informacje praktyczne
Grossglockne Hochalpenstrasse ma naturalny przebieg - jest idealnie wpasowana w otaczający ją krajobraz

Grossglockner Hochalpenstrasse - najważniejsze informacje

Na zmotoryzowanych podróżnych czeka 48 kilometrów drogi widokowej z 36 ostrymi zakrętami, które wiją się wśród kwiecistych łąk, zielonych hal, skalnych rumowisk i licznych połaci śniegu. Droga prowadzi do samego serca Wysokich Taurów, parku narodowego o powierzchni 1800 km2. To, co zaskakuje najbardziej, to jej naturalny przebieg, który idealnie wpasowuje się w górski teren i nie narusza krajobrazu tego miejsca. Można powiedzieć, że Grossglockner Hochalpenstrasse wtula się w góry. Najwyższym punktem górskiej drogi jest Edelweissspitze, szczyt położony na wysokości nieco powyżej 2500 m n.p.m., gdzie znajduje się duży parking i górskie schronisko. W schronisku można wykupić nocleg i zjeść coś ciepłego. Na Edelweissspitze znajduje się także mały sklep z pamiątkami. To, co je wyróżnia, to miejsce produkcji – są to wyroby austriackie.

Grossglockner Hochalpenstrasse
Ukwiecone alpejskie łąki - zachwytom nie ma końca!
Grossglockner Hochalpenstrasse
Edelweisshutte
Schronisko na Edelweissspitze
Edelweissspitze
Na Edelweissspitze znajduje się duży parking. W tym miejscu warto zostawić samochód na kilka chwil i przespacerować się na małą wieżę widokową, z której rozpościera się przepiękny widok na spory fragment Parku Narodowego Wysokie Taury.

Kolejnym miejscem, przy którym warto się zatrzymać, to przełęcz Fusher Torl, gdzie znajduje się kamienna kaplica upamiętniająca robotników, którzy zginęli w trakcie budowy drogi Grossglockner Hochalpenstrasse.

Grossglockner Hochalpenstrasse - informacje praktyczne

Punktem kulminacyjnym jazdy na Grossglockner Hochalpenstrasse jest punkt widokowy Kaiser-Franz-Josefs-Höhe. To miejsce odwiedził kiedyś cesarz Habsburgów Franciszek Józef wraz z żoną Elżbietą, nazywaną Sisi. Punkt widokowy jest zlokalizowany tuż przy lodowcu Pasterze. Nieopodal znajduje się wielopoziomowy darmowy parking, centrum dla zwiedzających, olbrzymi sklep z pamiątkami, wieża widokowa i restauracja. Z tego miejsca roztaczają się niepowtarzalne widoki na ośnieżony Grossglockner, 8-kilometrowy płat lodowca Pasterze i Johannisberg.

Historyczna kolejka linowa na lodowiec Pasterze

Oczywiście jazda Grossglockner Hochalpenstrasse należy do spektakularnych, ale punktem kulminacyjnym tej wyprawy jest przejażdżka kolejką linową Kaiser-Franz-Josefs-Höhe na lodowiec Pasterze. Niegdyś kolejka docierała aż na jęzor lodowca. Dziś zawozi turystów do miejsca, z którego muszą jeszcze przespacerować się (ok. 30 minut) do punktu, w którym zobaczą czoło lodowca Pasterze.

Lodowiec Pasterze to oficjalny punkt startowy słynnego Alpe-Adria-Trail – długodystansowego szlaku trekkingowego prowadzącego z wysokogórskiego lodowca aż do włoskiego wybrzeża Adriatyku.

Lodowiec Pasterze
Kaiser-Franz-Josefs-Höhe
Lodowiec Pasterze
Lodowiec Pasterze
Grossglockner Hochalpenstrasse
Widok na lodowiec Pasterze z Kaiser-Franz-Josefs-Höhe
Kolejka na lodowiec Pasterze
Stacja kolejki linowej prowadzi aż na dno doliny u-kształtnej, gdzie niegdyś znajdowało się czoło lodowca. Dziś z tego miejsca należy udać się na spacer (około 30 minut), aby zobaczyć cofający się lodowiec Pasterze.
Kolejka na Lodowiec Pasterze
Wprawne oko wypatrzy na zdjęciu wagonik kolejki linowej.
Kolejka na Lodowiec Pasterze
Czy widzicie grupkę turystów na szlaku?

Grossglockner Hochalpenstrasse z małymi dziećmi

Jazda alpejską drogą wysokogórską jest bardzo przyjemna, dlatego jeśli nie macie choroby lokomocyjnej, to z łatwością dotrzecie do wszystkich punktów na trasie. Infrastruktura towarzysząca jest przystosowana dla rodzin z dziećmi. Na trasie jest się kilka punktów, gdzie znajdują się w pełni wyposażone place zabaw z huśtawkami, bocianimi gniazdami, zjeżdżalniami i piaskownicami. W schroniskach dostępne są krzesełka do karmienia niemowląt i dzieci.

Jeżeli na Grossglockner Hochalpenstrasse wybieracie się z małymi dziećmi, które podróżują jeszcze w wózkach, warto zahaczyć o park dzikich zwierząt w Ferleiten. Ścieżki w parku przystosowane są dla wózków dziecięcych, wstęp kosztuje kilka euro, a wejście z pieskiem jest za darmo. Stronę parku możesz odwiedzić, klikając w ten link: https://www.wildpark-ferleiten.at/.

Oczywiście na Grossglockner Hochalpensstrase polecamy dodatkowo zabrać nosidło dla niemowlęcia lub nosidełko turystyczne dla większego brzdąca. Przyda się podczas zwiedzania i krótkich wędrówek, np. podczas wspinaczki z parkingu przy Restaurant Fuschertörl na Edelweissspitze lub zwiedzając centrum edukacyjne przy lodowcu Pasterze.

Dlaczego Grossglockner Hochalpenstrasse to świetna trasa dla rodzin z dziećmi?

Grossglockner Hochalpenstrasse to nie tylko wspaniała trasa dla entuzjastów motoryzacji i miłośników przyrody, ale również świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Oto kilka powodów, które warto wziąć pod uwagę planując wycieczkę tą trasą:

 1. Malownicze krajobrazy i punkty widokowe
  Podróżując Grossglockner Hochalpenstrasse, dzieci będą miały okazję podziwiać piękno górskich krajobrazów, majestatyczne szczyty, lodowce i jeziora. Punkty widokowe, rozmieszczone wzdłuż trasy, umożliwiają zatrzymanie się i cieszenie się wspaniałymi widokami. Dzieci będą zachwycone możliwością obserwowania przyrody i doświadczania piękna Alp.

 2. Edukacyjne informacje
  Wzdłuż trasy Grossglockner Hochalpenstrasse znajduje się wiele informacyjnych tablic i muzeów, które opowiadają o historii, geologii, faunie i florze tego regionu. Dzieci mogą zdobywać wiedzę na temat tworzenia się gór, działalności lodowców i życia zwierząt i roślin charakterystycznych dla Alp. To świetna okazja do połączenia przyjemności podróży z nauką.

 3. Przystanki i atrakcje dla dzieci
  Podczas podróży po Grossglockner Hochalpenstrasse, można znaleźć wiele miejsc, gdzie rodziny z dziećmi mogą zatrzymać się i odpocząć. Są tam przystanki z ławeczkami, placami zabaw i małymi ścieżkami do spacerowania. To doskonałe miejsce na piknik lub chwilę relaksu w otoczeniu natury.

 4. Możliwość aktywności na świeżym powietrzu
  Grossglockner Hochalpenstrasse oferuje wiele możliwości do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Można zaplanować krótkie wycieczki piesze wokół punktów widokowych lub wybrać się na krótkie wędrówki po okolicy. To świetna okazja, aby dzieci mogły spędzić czas na zabawie i eksplorowaniu otoczenia.

 5. Bezpieczeństwo i infrastruktura
  Grossglockner Hochalpenstrasse jest dobrze utrzymaną drogą, która zapewnia bezpieczne warunki podróży. Jest odpowiednio oznakowana, posiada barierki ochronne i wytyczone ścieżki dla pieszych. Istnieje również wiele miejsc parkingowych, gdzie można bezpiecznie zaparkować samochód i zrelaksować się.

Grossglockner Hochalpenstrasse
Na dobry posiłek polecamy udać się do tej restauracji - Restaurant Fuschertörl
Grossglockner Hochalpenstrasse
Restaurant Fuschertörl
Grossglockner Hochalpenstrasse
Wspinaczka na Edelweissspitze
Grossglockner Hochalpenstrasse
Każdy uczestnik wyprawy jest zadowolony - nawet bobas!
Grossglockner Hochalpenstrasse
Chwila zadumy...

O czym należy pamiętać wybierając się na Grossglockner Hochalpenstrasse?

Grossglockner Hochalpenstrasse to jedna z najpiękniejszych tras alpejskich w Europie, która przyciąga fanów motocykli, samochodów i miłośników piękna przyrody. Jeśli planujesz wyruszyć na tę niesamowitą przygodę, istnieje kilka rzeczy, o których warto pamiętać, aby podróż była bezpieczna i przyjemna. Oto kilka praktycznych wskazówek dla wszystkich, którzy zamierzają zwiedzić Grossglockner Hochalpenstrasse.

 1. Przygotowanie samochodu lub motocyklu
  Przed wyjazdem na trasę, upewnij się, że Twój pojazd jest w dobrym stanie technicznym. Sprawdź opony, hamulce, oświetlenie i wszystkie inne ważne elementy. Dodatkowo, pamiętaj o zabraniu ze sobą odpowiedniego wyposażenia, takiego jak apteczka pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i kable rozruchowe.

 2. Przygotowanie na zmienne warunki pogodowe
  Grossglockner Hochalpenstrasse znajduje się w górach, gdzie warunki pogodowe mogą się szybko zmieniać. Bądź przygotowany na nagłe zmiany temperatury, opady deszczu lub nawet śniegu, zwłaszcza jeśli planujesz podróż wiosną lub jesienią. Warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania, wodoodporną odzież i buty oraz parasol lub kurtkę przeciwdeszczową.

 3. Płatność za przejazd
  Trasa Grossglockner Hochalpenstrasse jest płatna, dlatego upewnij się, że masz odpowiednią gotówkę lub kartę płatniczą, aby uregulować opłatę za przejazd. Przed wyjazdem możesz sprawdzić aktualne ceny na oficjalnej stronie internetowej trasy.

 4. Czas podróży
  Podróż Grossglockner Hochalpenstrasse może zająć trochę czasu, ponieważ jest wiele punktów widokowych i miejsc, które warto odwiedzić. Weź to pod uwagę i zaplanuj odpowiednio czas podróży. Pamiętaj, że warto poświęcić czas na zatrzymanie się, cieszenie się widokami i zwiedzanie okolicznych atrakcji.

 5. Bezpieczeństwo i ograniczenia prędkości
  Grossglockner Hochalpenstrasse jest malownicza i kręta, ale jednocześnie wymaga ostrożności. Przestrzegaj ograniczeń prędkości, zwłaszcza w strefach, gdzie droga jest węższa lub bardziej stroma.

Grossglockner Hochalpenstrasse - praktyczne porady:

 • Kiedy jest otwarta droga Grossglockner Hochalpenstrasse? Droga Grossglockner Hochalpenstrasse otwarta jest od początku maja do początku listopada. Do 31 maja otwarta jest w godzinach od 6:00 do 20:00. Od 1 czerwca do 31 sierpnia w godzinach od 5:30 do 21:00. Od 1 września do początku listopada od 6:00 do 19:30. Ostatni wjazd odbywa się 45 minut przed zamknięciem drogi.
 • Centrum Kaiser-Franz-Josefs-Hoehe otwarte jest od 10:00 do 17:00.
 • Bilet uprawniający do wielokrotnego przejazdu Grossglockner Hochalpenstrasse samochodem osobowym kosztuje w roku 2022 38 euro. Koszt w roku 2023 to cena nieco wyższa – 40 euro
 • Posiadacze Salzburgerland Card wjazd na Grossglockner Hochalpenstrasse mają w ramach zakupu karty, jednak wjazd na Grossglockner Hochalpenstrasse wyklucza 24-godzinne zwiedzanie atrakcji miasta Salzburg.
 • Na Grossglockner Hochalpenstrasse koniecznie wybierz się w dniu, kiedy jest piękna słoneczna pogoda. Kamery na lodowiec i najważniejsze punkty znajdziesz tutaj: https://www.grossglockner.at/gg/en/webcam.
 • Koszt wjazdu w roku 2023 zabytkową kolejką na lodowiec Pasterze to ok. 14 euro .
 • Wszystkie informacje na temat trasy Grossglockner Hochalpenstrasse znajdziesz tutaj: https://www.grossglockner.at/
Grossglockner Hochalpenstrasse
Grossglockner Hochalpenstrasse
Grossglockner Hochalpenstrasse