Warszawa na weekend: Starówka i Muzeum Narodowe
Czy Warszawa może być piękna? Zdania Warszawiaków są podzielone, a turyści zwiedzający najbardziej TOPowe miejsca niewiele mogą powiedzieć o brzydocie niektórych warszawskich zakątków. Cóż, Warszawa potrafi być brzydka i bardzo nieprzyjemna. Brak ładu architektonicznego oraz powojenna odbudowa stolicy nie przyczyniły się do poprawienia jej wyglądu. Zapewne przed wojną wyglądała o wiele ciekawiej, teraz byłaby perełką w centrum Europy, jednak są nadal miejsca, które można określić mianem urokliwych, wyjątkowych lub przynajmniej – ładnych. Co warto zobaczyć na krótkiej wycieczce do stolicy naszego kraju? Przede wszystkim Stare Miasto. To ono zasługuje na „TOP of Warsaw” corocznie przyciągając tysiące turystów. Krótki spacer, jednodniowe zwiedzanie, Warszawa przejazdem? Oto najważniejsze atrakcje na szybkie zwiedzanie miasta. Na pewno będzie Wam się podobać!
Stare Miasto
Zwiedzanie Starego Miasta, warszawskiej starówki jest jedną z przyjemniejszych atrakcji. Osobiście uważam, że to miejsce ma niesamowity klimat o każdej porze roku, nawet zimą. Latem na starówce jest bardzo tłoczno, w wąskich uliczkach przed kawiarniami i restauracjami wystawione są stoliki, a Krakowskim Przedmieściem przechadzają się tłumy turystów.
Stare Miasto położone jest na skarpie warszawskiej, tuż nad brzegiem Wisły. Takie usytuowanie starówki pozwala nam na oglądanie drugiego brzegu Warszawy, części Praskiej z genialnymi knajpkami z widokiem na warszawskie ZOO.
Stare Miasto dawniej nazywane było Starą Warszawą, jego początki sięgają XIII wieku, a założycielem był Bolesław II. Miasto początkowo było otoczone wałem ziemnym, dopiero pod koniec XIV wieku wał zastąpiono murem obronnym.
W Starej Warszawie osiedlali się głównie bogaci kupcy. Wszystko za sprawą dobrego położenia na szlaku handlowym prowadzącym znad Morza Czarnego aż do Bałtyku. Nic więc dziwnego, że Rynek Starego Miasta rozwijał się i tętnił życiem. Początkowo wokół Rynku osiedliło się 40 najbogatszych osadników. Każdy z nich miał działkę o szerokości 9 m i długości 35 m. Kamienice były bardzo wąskie, dwupiętrowe i ze stromymi schodami. Początkowo budowano je z drewna. Ze względu na liczne pożary zaczęto budować kamienice z cegły. Miało na to wpływ wprowadzenie w 1431 zakazu budowy domów drewnianych w obrębie murów miejskich.
Rynek stanowił centrum handlu bardzo luksusowymi towarami. Obecnie znajduje się tutaj wiele restauracji i kawiarni, a kilka zasługuje na odwiedzenie. Pierwszą z nich z pięknym widokiem na Rynek Starego Miasta jest Bazyliszek. Warto się tam wybrać chociażby na kawę, usiąść na pierwszym piętrze restauracji i podziwiać widok… Można się rozmarzyć!
Kolejną atrakcją, tym razem dla fanów Magdy Gessler i jej kuchni jest Restauracja U Fukiera. Ta kwiecista fasada starej kamienicy tuż przy Runku przyciągnie wzrok każdego. Wnętrze bogate w różne dodatki, kolorowe, tak, jak lubi właścicielka.
Mała kawiarnia, tuż obok Bazyliszka o słodkiej nazwie Keks, to coś dla fanów kawy i słodkich ciast. Stolików jest kilka, miejsce zadziwia swoją miniaturowością – jest tak maleńkie, że aż bałam się przechodzić pomiędzy stolikami. Cóż ma w sobie takiego urokliwego? Stoliczki przy oknie z widokiem na Rynek. Zakochałam się!
Rynek Starego Miasta jest wyjątkowy. Po II Wojnie Światowej odbudową i planami zajęli się nie tylko urbaniści, ale również historycy i historycy sztuki. Ostatecznie postanowiono nadać starówce charakteru z czasów świetności czyli XVIII wieku, lecz nie udało się tego dokonać we wszystkich szczegółach. Układ przestrzenny pozostał z czasów lokacji czyli XII-XIII wieku. Pomocne w odbudowie starówki były weduty Canaletta, które obecnie znajdują się w Muzeum Narodowym i na Zamku Królewskim.
Nowe Miasto
Nazywane również Nową Warszawą, jest to część starówki założona w XV wieku. Sąsiaduje ze Starą Warszawą i była oddzielnie administracyjnie i prawnie podmiotem. Nowa Warszawa posiadała swój Rynek, Ratusz i kościół parafialny. Połączenie Starego i Nowego Miasta nastąpiło w 1791 roku. Większość pierwotnej zabudowy jest odbudowana po 1945 roku.
Od Krakowskiego Przedmieścia, po Nowy Świat, aż do Muzeum Narodowego…
Dla tych co lubią spacerować polecamy spacer zaczynający się na Placu Zamkowym tuż nad trasą W-Z. Krakowskie Przedmieście uznaje się za najbardziej reprezentatywną ulicę tego miasta. Tutaj znajduje się najbardziej luksusowy warszawski hotel Bristol, Pałac Prezydencki i pomnik wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza. Krakowskie Przedmieście jest północną częścią Traktu Królewskiego, który prowadzi przez Nowy Świat aż do Wilanowa.
Na Krakowskim Przedmieściu zobaczycie:
Po stronie nieparzystych numerów:
- Bazylikę Św. Krzyża
- Pałac Czapskich
- Kamienicę Józefa Grodzickiego z Główną Księgarnią Naukową im. B. Prusa – to tam miał znajdować się sklep Wokulskiego i mieszkanie Ignacego Rzeckiego (nr 7)
- Dom Bez Kantów (nr 11)
- Hotel Europejski (nr 13)
- Pałac Potockich (nr 19)
- Polski Instytut Sztuki Filmowej (nr 21/23)
- Pałac Wesslów (nr 25)
- Kamienicę Roeslera i Hurtiga (nr 79)
- Kamienicę Prażmowskich (nr 87)
- Kamienicę Johna (nr 89) – znajduje się w niej Dom Literatów i pierwsze wybudowane w Polsce ruchome schody łączące trasę W-Z z Placem Zamkowym
Po stronie parzystych numerów:
- Pomnik Mikołaja Kopernika przed Pałacem Staszica
- Kamienicę Oranowskiego (nr 4)
- Bramę Główną Uniwersytetu Warszawskiego (nr 26/28) prowadząca na jego kampus centralny:
- Pałac Kazimierzowski – letnia rezydencja króla Władysława IV
- Instytut Archeologii Wydziału Historycznego UW
- siedziba Instytutu Historycznego UW)
- Pałac Uruskich-Czetwertyńskich (nr 30)
- Pałac Tyszkiewiczów-Potockich z końca XVIII w. (nr 32)
- Kościół Sióstr Wizytek oraz klasztor z budynkiem kalwarii z XVII w. (nr 34)
- Pomnik ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego przed kościołem Wizytek
- Pomnik ks. Jana Twardowskiego na skwerze
- Pomnik Bolesława Prusa w Warszawie
- Hotel Bristol (nr 42/44)
- Pałac Prezydencki (nr 46/48)
- Pomnik konny księcia Józefa Poniatowskiego
- Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca (nr 52/54)
- Zajazd Dziekanka –Dom Studencki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (nr 58/60)
- Pomnik Adama Mickiewicza
- Posąg Matki Boskiej Pasawskiej
- Dawny Pałac Kazanowskich (nr 62), w skład którego wchodzą:
- siedziba Caritasu
- Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie (Res Sacra Miser)
- Resursa Obywatelska (nr 64)
- Centralna Biblioteka Rolnicza (nr 66)
- Kościół św. Anny (nr 68)
Spacer po Nowym Świecie odbywa się wzdłuż kawiarni i restauracji, które latem wystawiają część stolików przed fasady kamienic. Ulica prowadzi aż do Ronda Charles’a de Gaulle’a z charakterystyczną sztuczną palmą.
Muzeum Narodowe
Największe Muzeum w Warszawie to idealny pomysł na zakończenie krótkiej wizyty w Warszawie. Odwiedziny tego miejsca to świetne podsumowanie spaceru po starej części Warszawy. W wyniku niemieckiej grabieży polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej Muzeum Narodowe w Warszawie utraciło olbrzymią część zbiorów, w tym słynną Żydówkę z pomarańczami, której historia powstania, zaginięcia, a później odzyskania w roku 2010 jest niezwykle ciekawa. „Pomarańczarka”, bo tak często ją nazywano ma swoją siostrę bliźniaczkę na Górnym Śląsku. Jest nią bliźniaczy obraz – Żydówka z cytrynami.
Olbrzymie wrażenie robi potężny obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Z wrażenia trzeba przed nim usiąść… Jego historia i to jak był przechowywany w trakcie II Wojny Światowej jest jak odkrywanie na nowo historii Polski.
Obie historie znajdziecie w jednej z najlepszych książek jakie miałam w ręku dotyczących zaginionych dzieł sztuki po II wojnie światowej i historii ich przechowywania w trakcie wojny. Jest nią „Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny.” autorstwa Włodzimierza Kalickiego i Moniki Kuhnke. Polecam, bo naprawdę warto ją przeczytać, a nawet posiadać w swoich zbiorach.