Kazachstan

Pociągami po Kazachstanie – jak zakupić bilety?

Odkąd postanowiliśmy pojechać do Kazachstanu nasze przygotowania wciąż kręcą swię wokół zakupu biletów, noclegów, rezerwacji auta czy planowania lotów. Do tego wszystkiego dochodzi czytanie niebotycznych ilości fantastycznych książek (listę do pobrania znajdziecie w tym wpisie). Azja Centralna jako region wciąż nieodkryty i ciekawy kusi swoimi niskimi cenami.


W 2014 roku pojechałam do Kirgistanu na wolontariat, co było rewelacyjnym pomysłem. Teraz powracam do Azji w bardziej turystycznych celach z planem pokonania ok. 4-5 tysięcy kilometrów. Byłoby to niemożliwe gdyby nie pociągi. Bilety na samoloty są już teraz w wysokich cenach, ja nie mam czasu na ciągłe sprawdzanie czy już są w promocji, dlatego postanowiliśmy przemierzyć część Kazachstanu pociągami.

Gdzie zakupić bilety?

Lubimy mieć wszystko zaplanowane. A przynajmniej lubi mieć bilety w „ręce”. To wynika z oszczędności i zabezpieczenia wydatków, zaoszczędzenia pieniędzy i zagwarantowania, że finansowo nic nas nie zaskoczy. Znaleźliśmy stronę która oferuje zarówno bilety na pociągi jak i samoloty, rezerwację hotelu czy transfer lotniskowy. Funkcjonuje bardzo sprawnie i intuicyjnie, można logować się za pomocą Facebooka co jak dla mnie jest dużym ułatwieniem. Na stronie www.tickets.kz zakupiliśmy wszystkie bilety na podróże pociągami.

Jak zakupić bilety?

Dzięki prostemu i intuicyjnemu panelowi zakup jest banalnie prosty. Zaczynamy od wprowadzenia interesującej nas trasy. Dla nas najważniejszy był odcinek Astana – Ałmaty – Astana. Z tego co zauważyłam bilety można zakupić na 45 dni przed planowaną podróżą. Więc jeśli planujecie pojechać z Ałmaty do Astany 28 sierpnia bilet możecie zakupić w okolicach 15 lipca.

Po wybraniu trasy pokazują się godziny odjazdu – przyjazdu oraz ceny za miejscówkę siedzącą lub kuszetkę w wagonie sypialnym. Aby przejść dalej należy wybrać jedną z opcji: VIP/SLEEP/PLATZ. Bilety na pociąg nocny jadący ok 13h są droższe od pociągu jadącego prawie 22h.

My wybraliśmy pociąg nocny ze względu na krótki czas pobytu w Azji Środkowej, ale także ze względów ekonomicznych. Po pierwsze nie musimy zakupywać noclegu, po drugie – w nocy i tak byśmy nie zwiedzali więc przemieszczanie się i spanie to dla nas idealne wyjście, po trzecie nie marnujemy dnia na pokonanie 1200 km, po czwarte – ta trasa to przejazd przez step, czyli płaski teren bez jakichkolwiek ciekawych widoków. Jeden minus – koszt na osobę to ok 130-150 zł, czyli o połowę drożej niż pociąg jadący w ciągu dnia. Cena za osobę w roku 2018 to trochę ponad 12 tys. tenge.

Jeśli wybierzecie pociąg nocny z miejscem do spania przejdziecie do wyboru miejsca i wagonu.

Do wyboru są miejsca na dole i na górze.

Kolejnym krokiem jest wpisanie danych osobowych podróżnych. Należy wpisać imię, nazwisko, wybrać rodzaj dokumentu (other foreign documents) oraz wpisać numer dokumentu.

Potwierdzamy regulamin i przechodzimy do płatności. Od tego momentu macie 15 minut na zrealizowanie płatności.

Bilet w formie elektronicznej otrzymacie na swojego maila. Powodzenia w zamawianiu biletów!

Do zobaczenia na kazachskich szlakach! 😊

error: Content is protected !!