Ja kak Kirgizka! – Czyli 6 sposobów na tani Kirgistan
W podróżowaniu po Azji Centralnej wyspecjalizowały się biura i agencje turystyczne. Niestety, ceny powalają z nóg, a przecież Kirgistan nie jest taki drogi! O tym jak podróżować tanio po Kirgistanie i Kazachstanie pisaliśmy już tutaj, ale tym razem mamy dla Was 6 sposobów na tańszy Kirgistan.
1. Korzystaj z komunikacji publicznej
Marszrutki w Kirgistanie są bardzo tanie. Unikaj poruszania się taksówkami, które zazwyczaj wychodzą o wiele drożej niż przejazd na tej samej trasie marszrutką. Będąc w Kirgistanie dwukrotnie przekonałam się, że najlepiej korzystać z transportu publicznego, ewentualnie łapać stopa, który w Kirgistanie jest akurat płatny. Złapanie okazji to koszt kilkunastu somów (mniej niż taksówka), czasem zdarzy się okazja za darmoszkę, jednak w Kirgistanie to rzadkość 🙂
2. Śpij w hostelach i tanich kwaterach
Szukanie noclegu w Kirgistanie przez internet nie jest idealnym pomysłem. Wiele kwater, a szczególnie tych zlokalizowanych nad Jeziorem Issyk Kul można znaleźć w bardzo niskich, przystępnych cenach, nawet tańszych o kilka dolarów niż noclegi proponowane przez internet. Dlaczego tak jest? Osoby znające język angielski prowadzą mniejsze lub większe biznesy właśnie przez internet. W ten sposób mają przewagę nad miejscowymi którzy nie znają języka (poza rosyjskim i kirgiskim), a do których po prostu ciężej się dostać. Przyjeżdżając do wsi warto zapytać o kwaterę w lokalnym sklepie, czyli magazinie. Noclegi można zakupić już za 9 zł od osoby.
3. Negocjuj cenę
Ceny dla turystów są wyższe niż dla miejscowych. Dzięki minimalnemu rozeznaniu na pewno zauważysz, że wielokrotnie miejscowi będą próbowali Cię naciągnąć na droższy transport lub ofertę wycieczki. Zawsze negocjuj cenę! Ceny dla turystów są zazwyczaj podwajane. Na samym początku negocjacji zbij cenę o połowę. Nigdy nie podawaj jaką sumę jesteś wstanie zapłacić.
4. Jedz z miejscowymi
Unikaj drogich i niestety marnych restauracji. Jedz z miejscowymi, szukaj barów i restauracyjek rodzinnych gdzie jedzą Kirgizi. Pytaj miejscowych gdzie zjesz dobrego szaszlyka czy manty. Na wielu bazarach są wyznaczone strefy gdzie można zjeść lokalne przysmaki. W Karakolu na bazarze koniecznie spróbuj Ashlan Fu – ostrego chłodnika o niebywałym smaku.
Co zjeść w Kirgistanie? Znajdziesz w tym wpisie 😊
5. Korzystaj z bankomatów
W większych miejscowościach wybieraj pieniądze z bankomatu. Pozwoli Ci to uniknąć dwukrotnego przeliczenia waluty. Taka opcja jest o wiele bardziej korzystna niż pierwotna wymiana złotówek na dolary, a potem na somy – szczególnie w sezonie letnim, w takich miesiącach jak lipiec i sierpień, kiedy dolar jest baaaaaardzo drogi.
6. Hasło klucz
Kiedy nie mogłam dogadać się i wynegocjować ceny używałam hasła, na które wiele potrafiłam utargować…. JA KAK KIRGIZKA! 😊 Każdy Kirgiz uśmiechnie się i na pewno spuści z ceny.
Więcej o Kirgistanie przeczytasz tutaj 🙂