Hiszpania,  Podróże

Zwiedzanie Sewilli – 15 rzeczy, które musisz zrobić!

Każdy kto odwiedza to niesamowite andaluzyjskie miasto musi zrobić kilka rzeczy, bez których jego podróż nie będzie pełna ciekawostek i pysznych smaków! Nie twierdzę, że musicie wypróbować wszystkie 15 pomysłów, ale sami zobaczycie, że to co polecam będzie genialne! Jakieś propozycje? Wrzucajcie w komentarzach poniżej 🙂


1. Wspiąć się na La Giraldę

La Giralda jest dawnym minaretem meczetu. Na jej szczycie zamocowana jest figura z brązu przedstawiająca Wiarę. Wiatromierz obraca się wraz z powiewami wiatru, od niego powstała nazwa wieży, gdyż girar oznacza nic innego jak obracać się. Trud wspinaczki wynagradza przepiękny widok na całe miasto. Giralda jest najbardziej rozpoznawalnym monumentem Sewilli. Ma 98,5 metra wysokości, wraz z zamocowaną na szczycie wieży rzeźbą mierzy 14,1 metra! W środku posiada 35 ramp, po których muezini mógł wjechać na koniu aby odśpiewać płynnie i bez zadyszki Adjan.
Co roku z 28 na 29 czerwca o północy 6 sewilskich trębaczy odgrywa ze szczytu wieży trzykrotnie melodię – jest to symbol trzykrotnego wyparcia się Chrystusa przez św. Piotra. To wydarzenie powtarzane jest 29 czerwca o godzinie 9:30 i 12:00.

2. Zwiedzić Katedrę i Patio de los Naranjos

Katedra w Sewilli nie może zostać przez Was pominięta. Piękne gotyckie zdobienia i liczne dzieła sztuki zachwycą nie tylko koneserów ale i przeciętnie zorientowanego turystę. Gotycka katedra powstała na miejscu meczetu jako symbol triumfu chrześcijaństwa nad islamem. W środku katedry znajduje się m.in. grób Krzysztofa Kolumba.
Na patio można odpocząć wśród pięknie pachnących drzew pomarańczowych. Basen fontanny zlokalizowanej w samym środku patio służył muzułmanom do obmywania rąk i nóg przed modlitwą.

3. Zobaczyć Real Alcazar

To tutaj Izabela I Katolicka żegnała żeglarzy wyruszających w stronę Nowego Świata. Gościła między innymi Krzysztofa Kolumba i Ferdynanda Magellana, a Karol V urządził tu swoje apartamenty. Cały pałac w ciągu dwóch lat wybudowali rzemieślnicy z Toledo i Grenady. Jest bez wątpienia arcydziełem z tamtych czasów. Liczne dziedzińce i sale w stylu mudejar zachwyciły reżyserów Gry o Tron – tutaj rozgrywa się wiele scen słynnego serialu.

4. Przejść się uliczkami La Macareny

Omijana przez wielu turystów, a jedna z najpiękniejszych dzielnic Sewilli. Cicha, położona z dala od głośnego centrum pokazująca prawdziwe, codzienne życie sewilskich mieszkańców. Na spacer warto wybrać się wieczorem, wtedy drzwi starych podupadających kościołów są otwarte, a wnętrza czekają na wiernych.

5. Zapukać do drzwi Palacio de las Duenas

Jeden z najbardziej zachwycających hiszpańskich pałaców, do niedawna zamieszkiwany przez księżną (Maria del Rosario Cayetana Alfonsa Victoria Eugenia Francisca Fitz-James Stuart y Silva, znana jako „Cayetana”) prowadzącą najbardziej ekstrawagancki styl życia. Do 2014 roku była najbardziej utytułowaną osobą na świecie. Aktualnie jest prywatną rezydencją książąt Alba.

6. Usiąść w półkolistych galeryjkach Plaza de Espana

Jeżeli chcesz na dobre zakochać się w Andaluzji musisz odwiedzić to miejsce. Plac był centralnym punktem wystawy Iberoamerykańskiej w 1929 roku. Nad kanałem znajdującym się w centrum placu przebiegają cztery mosty, które reprezentują cztery historyczne krainy Hiszpanii: Kastylię, Aragonię oraz León i Navarrę.

7. Kupić ceramikę w Ceramica Santa Ana

Oryginalna pamiątka musi pochodzić z tej części miasta. Robotnicza Triana jest kolorowa i ozdobiona licznymi ceramicznymi arcydziełami. To tutaj znajdują się sklepy z słynną od dawna na całym świecie niepowtarzalną ceramiką. Ceramica Santa Ana jest najbardziej znana i kupisz w niej absolutnie wszystko – od kopii kafli po talerze.

8. Zjeść tapas w El Rinconcillo

Najstarszy bar w Sewilli z 1670 roku gdzie prawdopodobnie po raz pierwszy podano tapas. Trzeba tam zajrzeć i spróbować niezwykłych przekąsek.

9. Wypić wino z pomarańczy na Mateos Gago

Ta tawerna jest bardzo specyficzna, zawsze zatłoczona. W środku i na zewnątrz stoją ludzie popijając z małych szklaneczek to słodkie, mocne wino. Wino jest największym przysmakiem „El Peregil”. Będąc w Sewilli El Peregil trzeba zamieścić na swojej Bucket List.

10. Usiąść na schodkach w Patio San Eloy

Żeby poczuć prawdziwą barową atmosferę musicie zajrzeć do Patio San Eloy na Calle San Eloy. W wieczorne weekendy jest tam mnóstwo ludzi, wszyscy jedzą tapas, piją wino i głośno dyskutują. Que Viva España!

11. Spróbować pieczonych kasztanów

Być w Sewilli i nie spróbować kasztanów? Nigdy! Na ulicach roi się od sprzedawców, zapach przyciąga niespokojne głodne dusze, a smak … smak na długo pozostanie w naszej głowie. Polecamy!

12. Zobaczyć flamenco w dzielnicy Triana

Jest to bez wątpienia niesamowite i wzruszające przeżycie. W trakcie Semana Santa wszystkie bary są otwarte, a ludzie chętnie śpiewają, tańczą i spędzają czas z bliskimi.

13. Wspiąć się na Metropol Parasol

Musisz wspiąć się na Metropol Parasol i zobaczyć to kolorowe miasto z góry! Najlepiej zrobić to o zachodzie słońca lub wieczorową porą.

14. Spróbować słodkości z cukierni La Campana

Najlepsze wyroby cukiernicze oferuje najstarsza sewilska cukiernia. Można tam znaleźć wszystkie hiszpańskie słodycze i pyszne ciasta o bajecznym, rozpływającym się w ustach smaku.

15. Odwiedzić La Plaza de Toros de la Maestranza

Najstarsza arena korridy z piękną barokową fasadą i kolumnami z marmuru, pochodząca z XVIII wieku. Potrafi pomieścić ponad 12,5 tysiąca widzów. W środku znajduje się interesujące Museo Taurino z kolekcją obrazów, strojów torreadorów i plakatów przedstawiających walki na arenie. Jeśli nie jesteś przeciwnikiem korridy koniecznie tam zajrzyj!

error: Content is protected !!