Domowy żel antybakteryjny do rąk – zrób to sam!
Żel antybakteryjny pomaga skutecznie walczyć z większością zarazków. Można go stosować w okresie zimowym, kiedy zachorowalność na grypę i inne choroby znacząco wzrasta. Przydaje się w sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do bieżącej wody, a chcemy zdezynfekować dłonie. Oczywiście żel nie zastąpi mycia rąk.
Żel antybakteryjny to bardzo popularny wynalazek, który używany jest zarówno w placówkach medycznych, jak i kosmetycznych czy nawet w salonach fryzjerskich. Podróżnik nie wyobraża sobie bez niego podróży!
Domowa alternatywa żelu antybakteryjnego do rąk jest bardzo skuteczna i mniej agresywna dla dłoni niż popularne gotowe żele, które znajdziecie na sklepowych półkach. Taki żel ma łagodny i przyjemny zapach, witaminę A oraz E, a także mniej substancji dodatkowych, konserwujących, które niszczą naszą skórę. Specyfik nawilża dłonie i delikatnie natłuszcza. Poniżej prosty sposób na domowy żel antybakteryjny.
W obliczu panującej obecnie paniki i masowego wykupywania żeli antybakteryjnych przychodzę Wam z pomocą! Żel możecie zrobić samemu, w domowych warunkach, a do jego przygotowania potrzebujemy kilku składników.
Przepis na żel antybakteryjny:
- 1-2 łyżek spirytusu salicylowego lub rektyfikowanego (można użyć więcej, aby uzyskać większe stężenie procentowe alkoholu)
- 1/4 szklanki żelu aloesowego np. Holika Holika lub podobny, ja użyłam żelu aloesowego firmy Forever
- 25-30 kropli olejku o działaniu antybakteryjnym, np. lawendowy, z drzewa herbacianego, kamforowy, cynamonowy, goździkowy, eukaliptusowy, pomarańczowy – ja użyłam 10 kropli lawendowego i 20 herbacianego
- 1 łyżka wody destylowanej
- pojemnik z dozownikiem, najlepiej o pojemności do 50 ml
- 1 kapsułka witaminy A+E (należy ją przebić i dodać do żelu płyn z kapsułki)
Wymieszaj żel aloesowy z alkoholem, dodaj olejki i witaminę, a na koniec uzupełnij odrobiną wody destylowanej. Taki żel antybakteryjny może być używany przez 2-3 miesiące (termin ważności od 2-3 msc.). Oczywiście, jeśli będziecie używać go regularnie to pewnie zużyjecie żel wcześniej, zanim zdąży się popsuć.
Żele antybakteryjne mają zabijać wirusy, bakterie i grzyby. Przed każdym użyciem przygotowany samodzielnie żel należy wstrząsnąć! Sekretem działania żelu są olejki eteryczne, które mają działania antyseptyczne, antybakteryjne i odkażające.