Koniec lodu. jak odnaleźc sens w byciu świadkiem katastrofy klimatycznej recenzja
Ekologia,  Jestem FAIR!,  Książka w podróży,  Świadome podróże

Koniec lodu. Jak odnaleźć sens w byciu świadkiem katastrofy klimatycznej [RECENZJA]

W dzikiej symfonii zmian klimatycznych, Dahr Jamail wciąga czytelników w niezapomnianą podróż po krańcach świata w swojej publikacji „Koniec lodu”. Ta książka nie jest zwykłym sprawozdaniem – to opowieść o rozpaczy i nadziei, które towarzyszą nam w obliczu nieuchronnej degradacji naszej planety. Czy jest jeszcze nadzieja na uratowanie naszej planety? Jak pogodzić się z kryzysem klimatycznym?

Dahr Jamail, ceniony dziennikarz i finalista literackiej Nagrody im. E.O. Wilsona American PEN Center dla książek naukowych, w swojej publikacji „Koniec lodu” zabiera czytelników w podróż po pięknych, lecz umierających terenach ziemi, konfrontując je z brutalną rzeczywistością zmian klimatycznych. Ta osobista i dogłębna kronika nieuchronnej degradacji naszej planety stawia przed nami wyzwanie nie tylko zrozumienia, ale także znalezienia sensu w obliczu nieodwracalnych katastrof.

Autor opowiada o swojej podróży na linię frontu kryzysu klimatycznego, podróżując od Alaski, przez Wielką Rafę Koralową, aż po amazoński las deszczowy. To podróż nie tylko po zniszczonych krajobrazach, ale także przez ludzkie emocje i refleksje. Jamail konfrontuje nas z brutalną prawdą o topnieniu lodowców, rozmarzaniu wiecznej zmarzliny, podnoszeniu się poziomu mórz i ocieplaniu oraz zakwaszaniu oceanów.

Książka nie owija w bawełnę – przedstawia wszystkie kluczowe fakty dotyczące zmian klimatycznych, co może sprawić, że lektura staje się męcząca dla niektórych czytelników. Jednakże, ta szczera kronika śmierci planety pozwala nam zrozumieć, że nie mamy czasu na ignorowanie problemu. Dzięki wypowiedziom naukowców oraz świadectwom miejscowych społeczności, Jamail ukazuje nam nieodwracalność procesów, które doprowadziły nas do obecnego kryzysu, a także liczne sprzężenia zwrotne, które oddziałują przez kolejne lata pomimo zaprzestania niektórych działań.

„Koniec lodu” nie oferuje natychmiastowej ulgi ani gotowego rozwiązania, ale zmusza do refleksji nad naszymi własnymi działaniami i ich konsekwencjami. To książka, która każe nam porzucić złudzenia i przyjąć fakt, że musimy zmierzyć się z nieuniknioną zmianą. Pomimo braku łatwych odpowiedzi, książka daje nam przestrzeń do przeżywania własnych uczuć i poszukiwania sensu w obserwacji niszczącej się przyrody. To także lektura, która uświadamia nam, że każdy ma prawo przeżywać koniec Ziemi jaką znamy na swój sposób, jednak proces ten należy zaakceptować w pełni.

Jak odnaleźć sens w byciu świadkiem katastrofy klimatycznej?

W obliczu katastrofy klimatycznej, pytanie, które stawia nam Jamail, staje się niezwykle istotne – na co przeznaczyć życie, wiedząc, co dzieje się z naszą planetą? Ta książka stanowi ważne wezwanie do działania i refleksji nad naszą odpowiedzialnością za przyszłość naszej planety i przyszłych pokoleń. Ma trochę inny wydźwięk, w porównaniu do takich książek jak Hydrozagadka Jana Mencwela oraz Pod białym niebem Elizabeth Kolbert, bo totalnie odziera nas ze złudzeń.

„Koniec lodu” Dahra Jamaila to lektura trudna, ale niezwykle ważna. W czasach, gdy publiczny dyskurs często bagatelizuje zmiany klimatyczne, ta książka przypomina nam o pilnej potrzebie podjęcia działań. To pozycja, która nie powinna przejść niezauważona, gdyż dotyka istotnych kwestii, którymi powinniśmy się zająć już teraz, zanim będzie za późno.

Informacje szczegółowe

Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Data premiery: 2020-07-02
Liczba stron: 320
Autor: Jamail Dahr
error: Content is protected !!