Książka w podróży,  Podręcznik Globtrotera

O wolnym podróżowaniu, Dan Kieran

O wolnym podróżowaniu – książka od której wszystko się zaczęło. Inspiracja do dalszych podróży w innym niepowtarzalnym stylu. Kiedy wygrzebywałam ją z kosza książek jednej z sieciówek spożywczych, za szumne 6,99 zł nie sadziłam, że tak bardzo wpłynie na moje życie, postrzeganie świata, zaprowadzi do wielu zmian i sprawi, że kolejne podróże będą już zupełnie inne niż te poprzednie.

Wszyscy realizujemy jutrzejsze plany kosztem dnia dzisiejszego, ponieważ dzięki temu nie musimy doświadczać chwili obecnej i akceptować niedoskonałości otaczającego nas świata.

W książce O wolnym podróżowaniu nie tylko znajdziecie pochwałę spontaniczności, ale i inspirację do samodzielnych poszukiwań własnej podróżniczej drogi. Dan Kieran trochę kpi z turystyki zorganizowanej, gdzie wszystko podane jest na talerzu, gdzie nie trzeba się wysilać bo biuro podróży sugeruje cały plan wycieczki. Kieran nie jest w swoich poglądach radykalistą. Nie pochwala bezcelowego podróżowania, w jego metodzie wolnego podróżowania obowiązuje zasada unikania bezrefleksyjnego korzystania z ofert biur podróży. Takim wycieczkom zarzuca powierzchowność i brak gwarantowanej satysfakcji.

O wolnym podróżowaniu…

Dan Kieran nakierowuje czytelnika aby poszukiwał innych źródeł informacji, a nie tylko sugerował popularnymi przewodnikami posiadającymi suche i okrojone informacje, najczęściej zapominane po powrocie do domu. Jest to najcenniejszy fragment dla czytelnika podróżującego. Autor opisuje zabierane w podróż lektury, są to jego osobiste przewodniki – do Czech zabiera biografię Havla a do Austrii prozę Zweiga. Wybór lektur nie jest przypadkowy, jest związanych z krajem do którego podróżuje. Te książki najlepiej korespondują z otoczeniem miejsc w których się znajduje.

Książkę uważam za wartościową, gdyż autor nie ogranicza się do polecania wolnego podróżowania. Proponuje odrzucić szybkie sposoby przemieszczania się na rzecz pociągu, statku czy roweru. Wszystko po to, by lepiej i mocniej przeżywać otoczenie. Dodatkowo, daje wskazówki, którymi możemy się kierować w trakcie kolejnych podróży. Dużą rolę przypisuje intuicji i nowo poznawanym ludziom. Jego sposób na podróżowanie powoduje zżycie się z otoczeniem, głębsze przeżywanie i poznawanie samego siebie.

Kiedy zmierzamy w kierunku odwrotnym niż ludzie dookoła, zazwyczaj okazuje się, że idziemy w stronę bardziej interesującą.

Geniusz autora? Znajduje się w przesłaniu. Zapewniam Was, że już nigdy więcej nie będziecie chcieli iść utartym szlakiem tylko znajdziecie swoją własną ścieżkę. Książka O wolnym podróżowaniu mobilizuje do podróżowania bez biura podróży i bez konieczności zaliczania obowiązkowych atrakcji. Czyż nie tak chcemy podróżować? Podróżować lepiej i pełniej?

Wszyscy realizujemy jutrzejsze plany kosztem dnia dzisiejszego, ponieważ dzięki temu nie musimy doświadczać chwili obecnej i akceptować niedoskonałości otaczającego nas świata.

error: Content is protected !!