Włochy: San Gimignano – toskańskie miasto na 1 dzień

San Gimignano odwiedziłam dwa razy. Pierwszy raz był totalnym przypadkiem, drugi celem podróży. Za pierwszym razem wędrując palcem po mapie znalazłam drogę z wieloma zawijasami, pnącą się wysoko aż do miasteczka o magicznej nazwie. Wtedy nie wiedziałam, że jest to jedno z najsłynniejszych małych miast Toskanii. No cóż, pierwsza podróż do Toskanii – mogłam nie wiedzieć. Ale pytając znajomych mało kto wiedział o tej miejscowości.

Trochę historii
San Gimignano to średniowieczny Manhattan z 72 wieżami mieszkalnymi, do dziś ostało się tylko 14, a zaledwie jedna jest udostępniona do zwiedzania. Architektura miasta jest nietypowa, w pierwszym momencie nie zauważamy jej wyjątkowości. Dopiero po chwili orientujemy się, że coś jest nie tak z tym miejscem. Inne miasta z typową średniowieczną architekturą w większości zostały przebudowane, a wieże zostały zniszczone w trakcie wojen. San Gimignano znajduje się na wzgórzu, które zamieszkiwali wcześniej Etruskowie (co najmniej od III w p.n.e.). Miasto rozwinęło się dzięki szlakowi Via Francigera, który był szlakiem pielgrzymkowym. Najbardziej znaczący dla miasta był wiek XII, kiedy to mieszkańcy dorobili się olbrzymich pieniędzy na sprzedaży szafranu. W tym samym wieku zaczęły powstawać charakterystyczne wieże. Do XIV wieku wybudowano ich aż 72.
Czternasty wiek to wielki kryzys, który przyczynił się do tego, że architektura średniowieczna przetrwała do dziś. Paradoks? Nie, wieże nikomu nie przeszkadzały, ale też nie pełniły żadnych funkcji, a już na pewno nie świadczyły o świetności dawnych, zamożnych rodów więc pozostawiono je. Koniec XIX wieku to ponowne odkrycie tego miejsca. Architektura zachwyciła turystów. Z roku na rok było ich coraz więcej. Od 1990 roku stare centrum znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najstarsza wieża – Torre del Podesta (52 m wysokości, rok budowy ok 1200) – znajduje się przy Piazza del DuomoW 1255 roku wydano dekret zabraniający budowy wież wyższych niż Torre del Podesta. Ale jak to z zamożnymi rodami bywa, a w szczególności we Włoszech – dekret dekretem a wieże wyższe i tak powstawały.
Ród Salvuccich postawił wkrótce dwie bliźniacze wieże o 3 m wyższe, później ród Ardinghelli postawił dwie kolejne przy Piazza della Cisterna. Najwyższa Torre Grossa ma wysokość 54 metrów. Na jej szczyt można się wspiąć i podziwiać panoramę okolicy.

Jak dojechać ?
Do San Gimignano najwygodniej dojechać samochodem drogą szybkiego ruchu Siena-Firenze. Zjazd znajduje się w Poggibonsi Nord gdzie dalej należy kierować się na San Gimignano. Dystans z Florencji to 50 km, Sieny ok 40 km. 
Poza murami miasta jest kilka parkingów dla turystów. Każdy niestety jest płatny. Parkingi P1 i P2 są małe dlatego warto wybrać się na sam koniec gdzie znajdziecie parking P3 – największy. Cena ok 2 euro za godzinę. 
Atrakcje miasta
Średniowieczny gród otoczony jest murem kamiennym, a najbardziej charakterystycznym elementem są wcześniej opisywane wieże mieszkalne. Do dnia dzisiejszego pozostało tylko 14 z nich. W dawnych czasach chroniły mieszkańców przed napadami wrogów i prześladowców. 
Największe wrażenie robi Piazza del Duomo, plac otoczony wieżami, z którego można wejść do romańskiego kościoła Collegiata di San Gimignano. Jest on również nazywany Basilica di Santa Maria Assunta- Duomo. Wewnątrz katedry zobaczycie wiele fresków szkoły sieneńskiej z XIV i XV wieku. Wstęp płatny, w trakcie mszy można wejść za darmo ale w tym czasie zwiedzanie kościoła nie jest mile widziane. Więcej o zwiedzaniu kościoła i jego historii znajdziecie na www.duomosangimignano.it .
Obok kościoła znajduje się ratusz przerobiony na muzeum Palazzo del Popolo. Nazwa częściej używana to Palazzo Nuovo del Podesta. Ratusz posiada największą w mieście wieżę o wysokości 54 m wybudowaną w 1311 roku, która nazywana jest Torre Grossa. Wstęp do muzeum i wieży od 4-5 euro za osobę. Naprzeciw kolegiaty zobaczyć można Palazzo Vecchio del Podesta – pałac z XII wieku, przebudowywany i powiększony w wiekach następnych. Przy pałacu znajduje się druga pod względem wielkości wieża w mieście – Torre Rognosa o wysokości 52 m. Prawdopodobnie jest najstarszą w mieście. 
Miasto warto zwiedzić wieczorem, kiedy wszystkie wieże są oświetlone, a kawiarenki do późnej nocy serwują toskańskie dania.