Włochy: San Gimignano – Piazza del Duomo

Piazza del Duomo
Tuż obok wieży Torre Grossa mieści się kolegiata Santa Maria Assunta z X wieku. Kilkakrotnie była powiększana w późniejszych wiekach.
Freski w kolegiacie są z XIV i XV wieku, a w katedrze pracowali najbardziej znani artyści: Bartolo di Fredi, Simone Martini, Lippo Memmi, Domenico Ghirlandaio, Taddeo di Bartolo, Benozzo Gozoli. Sceny pochodzą ze Starego i Nowego Testamentu (stworzenie świata, narodziny Ewy, budowa Arki). Jednym z najbardziej ciekawych jest pijaństwo Noego – na fresku jest widoczny penis tytułowego ‚bohatera’.
Kaplica Św. Finy
Kaplica przy prawej nawie kościoła jest uznawana za klejnot renesansowej architektury, malarstwa i rzeźby. Poświęcona została młodej dziewczynie Serafinie znanej inaczej jako Fina. Fina została uznana za lokalną świętą.
Osierocona w młodym wieku, będąc bardzo pobożna zachorowała na poważną chorobę (prawdopodobnie gruźlica kości). Z łóżka przeniosła się na drewnianą paletę, gdyż uznała, że cierpi za mało. W wyniku długiego leżenia na ciele Finy powstały odleżyny, które przywarły do drewnianej deski. Rany były tak duże, że Finę zaczęły toczyć robaki i podjadać myszy. Pobożna dziewczynka modliła się ale cierpienia trwały 5 lat.
Według legendy w wizji odwiedził ją papież Grzegorz Wielki i przepowiedział rychłą śmierć, która miała nadejść za 8 dni. Tak też się stało, w dniu jej śmierci 12 marca 1253 roku dzwony w San Gimignano spontanicznie zadzwoniły, a na desce na której leżała Fina wyrosły fioletowe kwiaty.
Po śmierci Fina dokonała kilku cudów, przez co szybko obwołano ją świętą. Jest powiedziane, że od śmierci co rok w rocznicę San Gimignano zakwita fioletowymi kwiatami …
Kaplica Św. Finy znajduje się w prawej nawie kościoła (zbudowana przez Guliano da Maiano). Drobno rzeźbiony ołtarz wykonał Benedetto da Maiano. Freski w kaplicy malował Domenico Ghirlandaio ok 1475 roku.
Z datków po śmierci Finy wybudowano przytułek funkcjonujący do XIX wieku. Obenie znajduje się tam muzeum archeologiczne i sztuki współczesnej. Dom Św. Finy jest udostępniany dla zwiedzających turystów.  
photo: Internet