Santorini: Ranking najlepszych plaż

Santorini dla geologa jest jednym z najpiękniejszych muzeów świata. Warstwy geologiczne pięknie odsłaniają i pokazują kolejne epizody wybuchów słynnego wulkanu, który zniszczył kulturę minojską, a stworzył mit o niezwykłej Atlantydzie. Zatem które miejsca należy odwiedzić i krzyknąć WOW na widok kolorowego piasku? Na Santorini jest kilka ładnych plaż, ale co za tym idzie – tłumy i brak miejsca na parkingach. Poniżej kilka informacji gdzie pojechać, żeby zobaczyć słynne red, black i white beach. 

Wulkaniczna wyspa Santorini cechuje się kolorowymi plażami. Ok 3500 late temu Santorini była dużą wyspą z wulkanem po środku, podobną do Saint Vincen czy Maui. Ok 1600 r p.n.e. erupcja wulkanu rozerwała wyspę na strzępy.  Wypuch pozostawił 4 malutkie wysepki: Tirasie, Aspronisi, Nea Kameni, Palea Kameni i jedną dużą nazywaną obecnie Santorynem. Wydarzenie było prawdziwym kataklizmem i jest powiązane z zaginięciem słynnej Atlantydy. W latach 60 XX wieku kiedy natrafiono na ruiny starożytnego Akrotiri mit o Atlantydzie powrócił. Nazwa Santorini pochodzi od imienia patronki wyspy – Ireny (Irini) Salonickiej. Dawniej na wyspie dominowało rolnictwo, aktualnie jej suchy krajobraz nie przypomina urodzaju i dostatku z minionych czasów. Santorini cierpi za to na niedostatek wody pitnej, woda w kranach jest słona i niezdatna do picia. Mieszkańcy przyzwyczajeni są do gromadzenia deszczówki. Pomimo tak wielu problemów Santorini jest pod pewnym względem wyjątkowa, nigdzie indziej na tak małym obszarze nie znajdziecie aż tylu kolorów piasku, tylu kolorowych plaż. Wszystko za sprawą niezwykłej geologii i epizodów wulkanicznych. Bez nich ta wyspa nie miałaby szans na miano perełki Cyklad.
Red Beach
Położona tylko 12 km od miejscowości Fira jest najsłynniejszą plażą na tej wyspie. Woda w tym miejscu jest bardzo ciepła, a kamyki i piasek mają kolor ceglasty. Przepiękny turkusowy kolor wody i czerwone skały kontrastują ze sobą w krajobrazie tego miejsca. Dno niestety nie jest ciekawe dla miłośników snorkelingu.
Red Beach jest najbardziej zatłoczoną plażą ze wszystkich na tej wyspie. Z parkingu trzeba przejść kawałek po czerwonych skałach dlatego polecam zaopatrzyć się w sportowe, wygodne buty. Zejście do plaży nie jest bezpieczne dla małych dzieci! Drodzy rodzice – uważajcie.
Plaża zazwyczaj jest mocno zatłoczona, na plażowanie warto się wybrać poza sezonem.
Dobra rada: Ta plaża to idealny cel turystyczny – warto się tam wybrać tylko w celu zrobienia zdjęć, spędzenia godziny lub dwóch. Całodzienne plażowanie może być w sezonie bardzo męczące.

 

 

Kamari
Plaża położona 10 km o Firy, na lewo od miejscowości Perrisa. Jest długa i szeroka, pomiędzy plażami znajduje się potężna skała nazywana Mesa Vouno. Ta plaża jest wyjątkowa szczególnie nocą, kiedy olbrzymia skała lśni i błyszczy w ciemności.
Na plażę warto wziąć obuwie przeznaczone do kąpieli w morzu, łatwiej wtedy schodzić do wody.
Wzdłuż plaży biegnie deptak przy którym stoją knajpki, restauracje, bary i kafejki. Niestety do ceny posiłku doliczany jest sea view. Tańsze restauracje znajdują się wgłąb miejscowości. Plaża przyjemna jest poza sezonem, we wrześniu potrafi być całkowicie opustoszała.
Vourvoulos – kiedy masz już dość tłumów …
Zlokalizowana tylko 7 km od Firy. Ta plaża charakteryzuje się drobnym piaskiem, turkusową wodą i spokojem, jakiego nie ma nigdzie indziej. Jest plażą najmniej znaną co pozwala na zachowanie prywatności miłośnikom spokoju i ciszy…
Jedynym minusem jest to, że w pobliżu plaży nie rosną żadne drzewa, nie ma też innych miejsc aby się schronić.  Z opalaniem należy uważać, gdyż morska bryza jest silna przez co nie odczuwa się silnych promieni słonecznych, które mogą poparzyć naszą skórę.
White Beach
Zlokalizowana zaraz koło Red Beach, 13 km od Firy. Biały kolor mają tylko klify otaczające tę niewielką plażę. Piasek i kamienie są czarne przez występujące w pobliżu wulkaniczne skały.
Do White Beach można dopłynąć łódką lub też przejść pieszo z plaży Red Beach. Warto się wybrać na tą urokliwą plażę za sprawą białych klifów – robią wrażenie pobielonych lub też pomalowanych farbą.
Perrisa
Przypominająca plaże na Dominikanie Perrisa jest jedną z najbardziej urokliwych. Leżaki i parasole z trzciny dają wyjątkowy klimat. Czy to wciąż Grecja czy może Dominikana?
W pobliżu plaży znajdują się restauracje i knajpki co sprawia, że nie musisz ruszać się z leżaka żeby zamówić drinka. Luksus przez duże L. Ceny potrafią być kosmiczne dlatego rozważnie wybieraj restaurację z której korzystasz.
Plaża jest szeroka i przyjazna dla dzieci. Warto zabrać ze sobą obuwie do wody.