Książka w podróży,  Podręcznik Globtrotera

Nie taki straszny wilk – Farley Mowat

Nie taki straszny wilk – ta książka wcale nie była tania. Nie było nawet łatwo jej zdobyć. W nielicznych bibliotekach są na regałach wśród pozycji naukowych z zoologi, w innych w części z literaturą dziecięcą. Jednak bez wątpienia jest to powieść przyrodnicza, o szalonym i zarazem dziwnym przyrodniku. Reportażowy charakter tej powieści, opisy przyrody i relacja z wyprawy są największą wartością tej książki. To co zachwyca i ujmuje to historia wilków. Przekonajcie się sami czy warto po tę książkę sięgnąć.

Ta piękna opowieść o przygodzie początkującego biologa, który w latach 60 XX wieku w północnej Kanadzie badał wilki arktyczne jest wielkim zaskoczeniem dla wielu czytelników. Niewielu potrafi napisać książkę o obserwacjach przyrodniczych i zrobić z niej jednocześnie książkę z fabułą, która wciąga czytelnika.

Głównymi bohaterami są wilki w kanadyjskiej tundrze. Autorowi, który jest przyrodnikiem powierzono specjalną misję obserwacji wilków w celu raportowania populacji wilczych rodzin do rządowej Służby Zwierzostanu. Mowat obala fałszywe mity o naturze wilków ukazując los dzikich zwierząt tak bardzo bezbronnych wobec drapieżnika jakim jest człowiek.

Nie taki straszny wilk - Farley Mowat
Nie taki straszny wilk – Farley Mowat

Nie taki straszny wilk – przyjemna powieść przyrodnicza

Mowat jest mistrzem słowa, co rusz ociera się łzy śmiechu i wzruszenia. Czytając książkę po raz pierwszy zastanawiałam się dlaczego jest tak mało popularna. Tak doskonałe przyrodnicze dzieło powinno być znane i czytane, tym bardziej, że my mieszkańcy Europy Środkowej mamy bardzo złą opinię o wilkach. Mowat obala wiele mitów, pokazuje życie wilka głodującego, wilka zależnego od małej zwierzyny, która jest jego podstawowym pożywieniem. Pokazuje także to, czego zazwyczaj nie chcemy widzieć. Okropną politykę i biurokrację jaka wdarła się w przyrodę.

Nie taki straszny wilk jest doskonałym przykładem, że literatura popularno-naukowa wcale nie musi być nudna. Luźny i swobodny opis pracy przyrodnika, obserwacji wilków i perypetii w kanadyjskiej tundrze jest źródłem naukowej rozrywki i śmiechu. Nie będę za wiele zdradzać, bo chciałabym zachęcić Was do przeczytania tej książki, tym bardziej, że nie ma w niej rozwlekłych naukowych wywodów. Lektura w pełni zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Autor w dyskretny sposób przemyca wiedzę o tajemniczym świecie wilków i podaje ją w przystępny, zabawny sposób. Tak właśnie powinny być pisane podręczniki do szkół 🙂

Zobacz inne ciekawe książki w podróży!

error: Content is protected !!