Hiszpania,  Nowy post

Spacerem po Sewilli – co warto zobaczyć w stolicy Andaluzji?

Sewilla – stolica przepięknej Andaluzji, rolniczego regionu, kraina wina, flamenco i azulejos. Nigdzie indziej nie znajdziecie takiego nagromadzenia przepięknie zdobionej ceramiki, pozostałości islamskiej architektury i barów, w których wieczorami można zobaczyć na żywo flamenco. To tutaj bije hiszpańskie serce tradycji i kultury, tutaj kupicie najpiękniejszą ceramikę i zjecie przepyszne tapas, o jakich w Polsce możemy tylko pomarzyć. Sewilla jest miastem o jakim wielu podróżników marzy, żeby zobaczyć. Co w niej jest wyjątkowego? Dlaczego przyciąga tłumy turystów?


Przez okres wielkich odkryć geograficznych Sewilla była bramą do Nowego Świata, teraz kojarzy nam się z flamenco, dobrą kuchnią, Carmen i Don Juanem oraz Cyrulikiem. Podróżnicy i turyści jeżdżą do Sewilli na Semana Santa oraz Feria de Abril.
Sewilla słynie także z olbrzymiej ilości drzewek pomarańczowych – kwitnące kwiaty pomarańczy rozwiewają po całej Sewilli mdły, ciężki zapach. Pomarańcze kwitną od kwietnia do maja, bardzo często w trakcie Semana Santa co w połączeniu z kadzidłem daje obłędny zapach przyprawiający o ból głowy.

Co warto zobaczyć w Sewilli?

La Giralda

La Giralda jest dawnym minaretem meczetu. Na jej szczycie zamocowana jest figura z brązu przedstawiająca Wiarę. Wiatromierz obraca się wraz z powiewami wiatru, od niego powstała nazwa wieży, gdyż girar oznacza nic innego jak obracać się. Trud wspinaczki wynagradza przepiękny widok na całe miasto. Giralda jest najbardziej rozpoznawalnym monumentem Sewilli. Ma 98,5 metra wysokości, wraz z zamocowaną na szczycie wieży rzeźbą mierzącą 14,1 metra! W środku posiada 35 ramp, po których muezini mógł wjechać na koniu, aby odśpiewać płynnie i bez zadyszki Adjan.

A kto rano wstaje, ten ma takie widoki na La Giraldę. Wygląda zupełnie inaczej niż po południu, kiedy słońce zachodzi i zostawia na murach poświatę pomarańczowo-różowo-czerwoną, sprawiając wrażenie płonięcia.

La Catedral de Sevilla

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli nie może zostać przez Was pominięta. Piękne gotyckie zdobienia i liczne dzieła sztuki zachwycą nie tylko koneserów, ale i przeciętnie zorientowanego turystę. Gotycka katedra powstała na miejscu meczetu jako symbol triumfu chrześcijaństwa nad islamem. W środku katedry znajduje się m.in. grób Krzysztofa Kolumba.

Budowę katedry rozpoczęto w 1401 roku, zaprojektował ją Alonso Martínez. Zakończenie prac miało miejsce w 1507 roku. Katedra jest przemieszaniem stylów, sporo w niej elementów z innych epok nawet tych za panowania islamu. Zburzenie meczetu, który znajdował się wcześniej na miejscu katedry nie było całkowite. Wiele z elementów pozostało do dnia dzisiejszego. Między innymi pozostawiono Puerta del Perdón – wejście do Patio de los Naranjos, które zbudowano w epoce almohadzkiej. Wejście posiada przeróbki z okresu XVI wieku w stylu manierystycznym.

Katedra posiada wiele elementów gotyckich takich jak gargulce, sterczyny i piękne witraże. W środku znajdziecie niepowtarzalny drewniany, polichromowany ołtarz mający 28 metrów wysokości. Zaprojektował ją w 1482 roku flamandzki artysta Pieter Dancart, przedstawia 45 scen biblijnych dotyczących Chrystusa i Maryi Dziewicy.

Na największą uwagę zasługuje Kaplica Królewska – na szczycie jej kopuły, na kasetonach widnieją głowy królów katolickich. W sewilskiej katedrze znajdują się prochy znanych hiszpańskich osobistości – Piotra I Okrutnego, Ferdynanda III Świętego, Krzysztofa Kolumba, Elżbiety Hohenstauf oraz Alfonsa X Mądrego.

Na patio można odpocząć wśród pięknie pachnących drzew pomarańczowych. Basen fontanny zlokalizowanej w samym środku patio służył muzułmanom do obmywania rąk i nóg przed modlitwą.

Real Alcázar

To tutaj Izabela I Katolicka żegnała żeglarzy wyruszających w stronę Nowego Świata. Gościła między innymi Krzysztofa Kolumba i Ferdynanda Magellana, a Karol V urządził tu swoje apartamenty. Cały pałac w ciągu dwóch lat wybudowali rzemieślnicy z Toledo i Grenady. Jest bez wątpienia arcydziełem z tamtych czasów. Liczne dziedzińce i sale w stylu mudejar zachwyciły reżyserów Gry o Tron – tutaj rozgrywa się wiele scen słynnego serialu.

Pałac mimo swoistej mauretańskiej architektury został w rzeczywistości zbudowany dla katolickiego władcy (Piotra I Okrutnego) przez mauretańskich robotników. W trakcie jego panowania rozpoczęła się przebudowa i rozbudowa pałacu przez robotników z Grenady i Toledo. W przebudowie wykorzystano wcześniejsze mauretańskie fragmenty budynków z Sewilli, Kordoby i Walencji.

Sercem Alzacaru jest Pałac Mudejar zbudowany dla Piotra I Okrutnego przez muzułmańskich kamieniarzy i stolarzy, z wykorzystaniem drewna, gipsu i ceramiki. Tak nietrwałe elementy przetrwały do dnia dzisiejszego zadziwiając odwiedzających go turystów. Mimo pożarów i trzęsień ziemi Pałac jest jednym z niewielu przykładów architektury mudejar.

Alcazar jest podzielony na sekcje pochodzące z kolejnych, następujących po sobie epok:

  • mauretańskiej (XI-XII w.);
  • gotyku (XIII wiek);
  • mudejar (XIV w.);
  • renesansu (XVI-XVI w.).

Wchodząc do kompleksu pałacowego, po lewej stronie zobaczyć można najstarsza część Real Alcazar – Patio del Yeso, która pochodzi z czasów mauretańskich.

Po prawej stronie zlokalizowany jest renesansowy pałac z Domem Handlowym, w którym Kolumb podpisał kontrakt z królową Izabelą. Cechy włoskiej architektury takiej jak marmurowe łuki i kolumny zostały dodane w XVI wieku.

Najbardziej spektakularnym miejscem w pałacu jest Sala Ambasadorów, ze złotą kopułą, która przedstawia niebiosa. Do sali prowadzi Pawi Łuk z ozdobnymi ptakami. Królewską atmosferę dodają białe, niebieskie i złote kolory sali oraz galeria portretów wszystkich królów kastylijskich. Bajkowy akcent nadają balkony wsparte złotymi smokami.

Czas potrzebny na zwiedzanie Alcazaru i zobaczenie całego pałacu to minimum 2-3 godziny.
Bezpłatne są wejścia w poniedziałki zimą od 16:00, i od 18:00 latem.
Zamknięte 1 i 6 stycznia, 25 grudnia oraz w Wielki Piątek.
Godziny otwarcia:
Od października do marca, od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9: 30-17: 00
Kwiecień-wrzesień, poniedziałek-niedziela, 9: 30-19: 00

 

Barrio de Santa Cruz

Stara żydowska dzielnica Sewilli słynąca z białych uliczek i podwórek, uznawana za najbardziej malowniczy zakątek miasta. W tej dzielnicy możecie podziwiać La Giraldę, Real Alcazar i Archivo de Indias ze zbiorami opowiadającymi podboje i kolonizację Nowego Świata.

Na północ biegnie słynna ulica Calle de las Sierpes (Ulica Węży) – ulubiona ulica handlowa Sewilczyków. Przylegające do ulicy placyki były tłem do opowieści Cervantesa. Ulica jest zamknięta dla ruchu kołowego, można na niej kupić tradycyjne hiszpańskie wyroby takie jak kapelusze, wachlarze, ozdobne chusty, oraz mantilaskoronkowe nakrycia głowy.

Po obu stronach Sierpes ciągną się dwie inne i bardzo atrakcyjne ulice – Cuna i Tetuan. Przy calle Tetuan znajduje się jedno z bardziej wyjątkowych miejsc dla fanów motoryzacji – reklama Studebakera z 1924 roku na kafelkach azulejos. 

Triana

Kolejna ciekawa dzielnica, w której znajdziecie piękną i oryginalną ceramikę, ręcznie malowaną i zdobioną to właśnie Triana. Ceny zaczynają się od 1 euro, często można natrafić na ciekawe promocje, ale za wyjątkowe rzeczy należy zapłacić przynajmniej 15 euro. Ja kupiłam ceramiczny talerz na jajka, który jest tak bajecznie kolorowy, że każdy kto przychodzi pyta skąd mamy takie cudo. Na Trianie zakupicie również małe kafelki a la azulejos z literkami – są bardzo popularne w wielu hiszpańskich domach. Można z nich stworzyć swoje nazwisko i zawiesić przy wejściu do domu 🙂 Jak Wam się podoba ten pomysł? Ja już swoje nazwisko i numer domu mam! Ta dam! 🙂

 

Plaza de España

Jeżeli chcesz na dobre zakochać się w Andaluzji musisz odwiedzić to miejsce. Plac był centralnym punktem wystawy Iberoamerykańskiej w 1929 roku. Nad kanałem znajdującym się w centrum placu przebiegają cztery mosty, które reprezentują cztery historyczne krainy Hiszpanii: Kastylię, Aragonię oraz León i Navarrę.

Budynek jest najbardziej imponującym zabytkiem Sewilli zaraz po Katedrze. Poza Plaza de Espana na wystawę Iberoamerykańską wybudowano również różne pawilony, które można zobaczyć w okolicach Parku Marii Luizy.
Plaza de Espana jest półkolistym budynkiem z cegły wybudowanym w stylu renesansowym, z wieżami na obu końcach. Wzdłuż krzywizny głównej fasady znajduje się 500 metrowy kanał przecięty 4 mostami. Kanał można przepłynąć wypożyczoną łódką. Plaza de Espana jest nazywana Wenecją Sewilli, główną atrakcją jest przejażdżka przez plac bryczką.

Wzdłuż głównej fasady znajduje się 48 wnęk z ławeczkami przedstawiającymi hiszpańskie prowincje. Prowincje są namalowane na charakterystycznych dla Andaluzji azulejos, o których pisałam już tutaj.

Cztery mosty nad kanałem reprezentują cztery starożytne królestwa Hiszpanii: Kastylię, Aragonię, Nawarrę i Leon.

Park Marii Luizy

Park Marii Luizy zajmuje olbrzymią przestrzeń w pobliżu rzeki, z wieloma drzewami egzotycznymi rosnącymi wzdłuż cienistych alei, a także bajkowymi, historycznymi pawilonami. W parku centralnym punktem jest Plaza de Espana. Park jest na tyle duży, że nigdy nie jest zatłoczony. Jest idealnym miejscem na spokojny spacer, przejażdżkę bryczką czy rowerową. Park publiczny zaprojektowany został przez francuskiego architekta Jean-Claude’a Nicolasa Forestiera. Park jest jednym z najpiękniejszych w Europie.

 

W parku jest wiele miejsc w których można karmić gołębie. Odlatujące i przylatujące ptaki są wielką atrakcją dla małych dzieci, ale i miłośników tych ptaków. W parku można zakupić ziarno dla ptactwa i przysiąść na jednej z wykafelkowanych ławeczek.

Metropol Parasol

Najbardziej kosztowny, ambitny i kontrowersyjny budynek w Sewilli, stał się nowoczesną ikoną miasta. Metropol Parasol znajduje się na Plaza Encarnacion i przyciąga corocznie wielu turystów. Parasol składa się z sześciu mniejszych połączonych ze sobą w jedną całość parasolek drewnianych, wyglądających jak gofry czy wafelki. Mówi się, że jest to największa drewniana konstrukcja szkieletowa na świecie. Budowa parasola o wymiarach 150 x 70 metrów zajęła 6 lat i pochłonęła 123 miliony euro. Metropol Parasol został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Jurgena Mayera H. i został otwarty w maju 2011 roku.

Macarena

Moja ulubiona dzielnica w Sewilli! Jest tak barwna i kolorowa, tak inna od pozostałych dzielnic, że warto się tam wybrać na popołudniowy spacer. Po drodze można odwiedzić pałac Palacio de las Dueñas należący do rodziny Alba. Najsłynniejszą arystokratką z rodu Alba była María del Pilar Teresa Cayetana de Silva y Álvarez de Toledo – to ona zdobyła w rodzie największą sławę i była muzą malarza Francisca Goi. Najbardziej kontrowersyjna była María del Rosario Cayetana Fitz-James Stuart y Silva (pełne nazwisko to … uwaga wdech! Maria del Rosario Cayetana Alfonsa Victoria Eugenia Francisca Fitz-James Stuart y de Silva), która zmarła w 2014 roku, pozostawiając po sobie olbrzymi majątek. Była 18 księżną w rodzie Albów, prawdziwa królowa życia posiadająca więcej tytułów niż Elżbieta II! Była najbogatszą kobietą Hiszpanii, mówiło się, że może podróżować przez cały kraj korzystając tylko i wyłącznie ze swoich posiadłości. Majątek szacuje się na ponad 3,5 miliarda euro.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.news.com.au, gdzie znajdziecie pełen tekst o księżnej i jej ślubie z 25 lat młodszym urzędnikiem 🙂 Rodzina nie była zadowolona, tym bardziej, że księżna przepisała część majątku na swojego nowego męża…

La Plaza de Toros de la Maestranza

Najstarsza arena korridy z piękną barokową fasadą i kolumnami z marmuru, pochodząca z XVIII wieku. Potrafi pomieścić ponad 12,5 tysiąca widzów. W środku znajduje się interesujące Museo Taurino z kolekcją obrazów, strojów torreadorów i plakatów przedstawiających walki na arenie. Jeśli nie jesteś przeciwnikiem korridy koniecznie tam zajrzyj!

Torre de Oro

Złota Wieża góruje nad brzegiem rzeki Guadalquivir, jest pozostałością po murach obronnych Maurów, które pierwotnie otaczały miasto. Mury miały aż 166 wież i 15 bram. Złota Wieża pilnowała doków już od 1220 roku. W trakcie wielkich odkryć geograficznych wieża służyła do przechowywania skradzionego od Majów złota. Wewnątrz obecnie znajduje się Muzeum Marynarki.

Przydatne linki i informacje:

Oficjalna strona, na której znajdziecie mnóstwo przydatnych informacji – http://www.andalucia.org/en/

Garść informacji o samej Sewilli – http://www.andalucia.org/en/destinations/provinces/sevilla/

Wycieczki z przewodnikiem w regionie Andaluzji – http://www.andalucia.org/en/guided-tours/

Aplikacje na telefon: Sevilla: Guia de viajes, Visitar Sevilla, guia turistica, Autobuses Sevilla, Sevilla Map and Walks, Sewilla offline – plan miasta, Sevilla Guide, Real Alcazar de Sevilla.

Warto udać się do biura turystycznego na Plaza del Triunfo – www.turismosevilla.org

error: Content is protected !!