10 zdjęć, które sprawią, że będziesz chciał pojechać na Lofoty!

Uwaga! Jeśli jesteś podróżniczym włóczęgą przeczytanie tego artykułu może sprawić, że wykupisz i zaplanujesz całą podróż na Lofoty!


Nie bez powodu Norwegia jest nazywana jednym z najpiękniejszych krajów na świecie. Malownicze krajobrazy, szkiery, fiordy, strome i skaliste góry, przyjacielscy ludzie to tylko niektóre rzeczy opisujące ten niezwykły kraj.
 
Dlaczego Lofoty są tak popularne wśród turystów od zawsze? Ponieważ stały się wizytówką Norwegii i miejscem must-see dla wszystkich podróżników. Wypełnione pięknymi widokami, tradycyjnymi rorbuer i suszącym się sztokfiszem skradły serce niejednego travelera.
Podróżujących tutaj nie przeraża nawet temperatura, która potrafi oscylować w granicach 11 stopni w lecie. Lokalizacja wysp za kołem podbiegunowym dodaje uroku i surowości, bo tutejszy klimat w dużej mierze przyczynia się do wyglądu wysepek. Raczej mało tutaj drzew, więcej krzewów w tym jarzębiny, czarnej jagody i żurawiny. Tak, Lofoty to raj dla zbieraczy jagód. Jest ich tutaj mnóstwo.
Pomiędzy końcem maja a początkiem sierpnia słońce nie zachodzi poza linię horyzontu. Tak, to właśnie dzień polarny. Pamiętacie z lekcji geografii?
Wraz z końcem lata, kiedy Słońce powoli zachodzi za widnokrąg, dni są coraz chłodniejsze, na niebie pojawia się inne fenomenalne zjawisko. Aurora Borealis nazywana potocznie zorzą polarną. Jej pierwsze smugi można zobaczyć już we wrześniu. Tli się zielonym światłem i tworzy charakterystyczne smugi na ciemniejszym, granatowym niebie. Pojawia się i znika dlatego trzeba bacznie obserwować niebo. Światła Północy można obserwować do końca kwietnia praktycznie każdej nocy. To niesamowite przeżycie móc obserwować tańczące iskry w kolorach zieleni i fioletu.
W grudniu rozpoczyna się okres, w którym słońce nie wychodzi poza linię horyzontu. Przez 24 h panuje ciemność czyli noc polarna. To wcale nie znaczy, że w tych miesiącach Lofoty są mniej urokliwe. Wręcz przeciwnie, jest wtedy jeszcze piękniej za sprawą zorzy polarnej. To ona dominuje na całym niebie.
Lokalizacja Lofotów to już prawie Arktyka, ten fakt nie oznacza jednak, że nie ma tutaj pięknej słonecznej pogody! W dni chłodniejsze i deszczowe miło jest posiedzieć w ciepłym norweskim domku, z kubkiem kawy (Norwedzy to miłośnicy kawy), krzyżówkami czy norweskim kryminałem.
I na koniec – nie ma lepszego miejsca i bardziej spektakularnego od Północnej Norwegii. To miejsce jest perfekcyjne dla miłośników pieszych wędrówek, górskich wspinaczek, trekkingu, hikingu i wycieczek rowerowych. Tak! Rower tutaj to idealny pomysł na spędzenie wakacji. 
 Jak dostać się na Lofoty? Zerknij tutaj, przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny przewodnik!